Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2021, 19:48

V Británii odstránia sochy dvoch osobností s väzbami na obchod s otrokmi

City of London Corporation včera odhlasovala odstránenie sôch dvoch osobností zo 17. a 18. storočia, pretože svoje bohatstvo nadobudli vďaka obchodu s otrokmi.

Mestská správna inštitúcia City of London Corporation, ktorá spravuje historické centrum a finančnú štvrť Londýna, odstráni z mestskej budovy Guildhall sochy dvoch britských politikov z koloniálnej éry v súvislosti s ich väzbami na obchod s otrokmi, uviedla v piatok agentúra AFP.

City of London Corporation vo štvrtok odhlasovala odstránenie sôch dvoch osobností zo 17. a 18. storočia, pretože svoje bohatstvo nadobudli vďaka tomuto obchodu. Pomníky Williama Beckforda, bývalého starostu Londýna, ktorý zbohatol vďaka otrockej práci na jamajských plantážach, a Johna Cassa, poslanca a významného predstaviteľa Kráľovskej africkej spoločnosti, ktorá uľahčila transatlantický obchod s otrokmi, budú premiestnené.

City of London Corporation otvorila verejnú diskusiu o pamätníkoch spojených s otroctvom v septembri 2020 v dôsledku protestov Black Lives Matter, ktoré sa svetom prehnali po smrti neozbrojeného černocha Georgea Floyda v USA.

Demonštrácie, ktoré vyvrcholili zvrhnutím sochy bristolského obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona počas protirasistického protestu, vyvolali celonárodné výzvy na odstránenie pamiatok spojených s britskou koloniálnou minulosťou.

Začiatkom tohto týždňa vošiel do platnosti zákon, ktorý odstránenie historických sôch umožňuje iba za "výnimočných okolností". Konečné rozhodnutie v takýchto prípadoch bude mať napokon  minister pre bývanie a miestnu samosprávu.

"Obchod s otrokmi je škvrnou našej histórie a dať tých, ktorí z toho profitovali, doslova na piedestál, je niečo, čo v modernom a rozmanitom meste nemá miesto," reagovala na rozhodnutie o odstránení sôch City of London Corporation.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 10 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 10 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)