Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2021, 17:58

Očkovanie

EÚ sa dištancuje od rozhodnutia Maďarska schváliť ruskú vakcínu

Krok Maďarska je podľa agentúry DPA vnímaný ako odmietnutie spoločného úsilia EÚ o zabezpečenie vakcín.

Maďarsko koná samostatne pri udeľovaní núdzového povolenia pre ruskú vakcínu Sputnik V, ktorá zatiaľ v Európskej únii nie je schválená na použitie. Uviedla to v piatok Európska komisia, informovala agentúra DPA.

Krok Maďarska je podľa DPA vnímaný ako odmietnutie spoločného úsilia EÚ o zabezpečenie vakcín.

"Členské štáty môžu slobodne rokovať o takýchto dohodách," povedal novinárom hovorca EK Stefan De Keersmaecker v piatok v Bruseli. "Je tiež na nich, ako naložia s autorizáciou alebo použitím takýchto vakcín vo svojej krajine," dodal a zdôraznil, že v takom prípade nesú za svoje rozhodnutie aj osobitnú zodpovednosť. Čakanie na schválenie Európskej agentúry pre lieky dodáva verejnosti istotu v čase, keď odborníkov znepokojuje skepticizmus vo vzťahu k očkovaniu, dodal De Keersmaecker.

Maďarská agentúra pre lieky udelila núdzové povolenie na použitie ruskej vakcíny vo štvrtok. Predchádzali tomu sťažnosti maďarského premiéra Viktora Orbána, že jeho krajina nedostala dostatok vakcín prostredníctvom spoločnej európskej iniciatívy.

Ruskí vedci tvrdia, že vakcína Sputnik V má 95-percentnú účinnosť, no nezávislé recenzované štúdie o tom ešte nie sú k dispozícii.

EÚ zatiaľ v mene členských štátov vyrokovala dohodu so šiestimi výrobcami a presadzuje spoločný postup. Sputnik V sa v tomto portfóliu nenachádza.

Ruské úrady už požiadali EMA o schválenie. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že ak bude udelené, Berlín by mohol pomôcť s výrobou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 9 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 9 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)