Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2021, 16:49

Koronakríza

Ak sa situácia bude zlepšovať, od februára sa môžu otvoriť niektoré školy

Ak sa situácia bude zlepšovať, od februára sa môžu otvoriť niektoré školy

Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto – TASR/Michal Svítok

Slovensko by sa pri súčasnom trende mohlo o týždeň nachádzať v treťom stupni varovania. Postupne sa budú môcť uvoľňovať opatrenia.

Epidemická situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje. Klesá počet hospitalizovaných pacientov s covidom aj miera pozitivity testov.

Ak sa situácia výrazne nezhorší, od 1. februára by sa mohli postupne otvárať niektoré školy. Avizoval to na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Vrátiť by sa mohli deti z materských škôl a prvého stupňa základných škôl bez testu. Návrat s negatívnym testom bude možný pre žiakov končiacich ročníkov základných a stredných škôl. Špeciálne školy a žiaci, ktorí sa nemôžu vzdelávať dištančne, by sa mohli učiť v malých skupinkách s testom nie starším ako sedem dní.

Z čiernej do bordovej fázy

Krajčí chce, aby sa od 8. februára spustil covid automat. Momentálne sa celé Slovensko stále nachádza v najkritickejšej čiernej fáze.

O týždeň by sme však mohli byť v treťom stupni varovania, v tzv. bordovej fáze. Otvoriť by sa teda za prísnych podmienok mohli obchody a prevádzky služieb, zákazníci sa budú však musieť preukázať testom. Umožnené bude aj cestovanie medzi okresmi, takisto s negatívnym testom, nie starším ako sedem dní. Otvoriť budú môcť lyžiarske strediská, test nebude môcť byť starší ako 48 hodín.

Na cestu do prírody by už nemusel byť test nevyhnutný, do práce áno.

Minister vraví, že zaočkovaní ľudia nebudú mať výhody v opatreniach pred tými, ktorí sú zatiaľ nezaočkovaní. Bolo by to podľa neho diskriminačné. Ľudia, ktorí už dostali vakcínu, sa však nebudú musieť nechať testovať.


Minister Marek Krajčí a infektológ Pavol Jarčuška. Foto – TASR/Michal Svítok

Dobré správy

Vrchol druhej vlny je za nami. Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s koronavírusom je aktuálne 3285 a podľa ministra zdravotníctva bude pomaly klesať. „Sú pred nami pozitívne správy,“ hovorí Krajčí.

Inzercia

Zdravotníci, ktorí boli nakazení, sa postupne vracajú do nemocníc. Momentálne je v karanténe 2146 zdravotníkov. 

Znižuje sa sedemdňový priemer pozitívnych a klesá aj pozitivita vykonaných testov. V prípade PCR testov to je z 23 na 19 percent za týždeň, pri antigénových z 5 na 3 percentá.

Priemerne umiera na covid 94 ľudí denne, čo je stále veľmi vysoké číslo.

Zaočkovaných je momentálne takmer 90-tisíc ľudí, čo predstavuje 1,6 percenta obyvateľov Slovenska. Podľa Krajčího nás tempo očkovania radí do hornej polovice v rámci Európskej únie.

Najkritickejšie okresy nie sú na tom tak zle, ako boli minulý týždeň, výnimkou je podľa Krajčího Revúca. Situácia sa zlepšila v okrese Zlaté Moravce aj v okrese Nitra. Najhoršia je momentálne v okresoch Dunajská Streda, Trnava a Hlohovec.

PCR testy budú po novom od februára bezplatné iba dvakrát do mesiaca pre každého občana. Ďalší test si bude musieť zaplatiť. Dôvodom je, že zaznamenali mnohé prípady zneužívania testovania.

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 8 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 9 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)