Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2021, 13:44

Biden chce z prisťahovaleckých zákonov odstrániť výraz cudzinec

Nahradil by ho výraz "noncitizen" (osoba bez občianstva). Podľa Bidenovej administratívy ide o súčasť opatrení snažiacich sa zaviesť spravodlivý a účinný imigračný systém.

Nový americký prezident Joe Biden predložil návrh zákona, ktorý by v prípade schválenia v Kongrese nahradil v imigračných zákonoch slovo "alien" (cudzinec) výrazom "noncitizen" (osoba bez občianstva). 

Podľa Bidenovej administratívy ide o súčasť opatrení snažiacich sa zaviesť spravodlivý a účinný imigračný systém, ktorý sa bude zameriavať na ochranu národnej bezpečnosti, hraníc a občanov.

Výraz "ilegálny prisťahovalec" obhajcovia práv imigrantov dlho označovali za hanlivý a dehumanizujúci. Počas úradovania Donalda Trumpa vzbudzovalo toto označenie ešte väčšie vášne. Množstvo predstaviteľov Trumpovej administratívy totiž presadzovalo jeho používanie, naopak na úrovni jednotlivých štátov sa niekde pokúšali o zmenu.

Napríklad Kalifornia v roku 2015 odstránila slovo prisťahovalec zo svojho zákonníka práce. Z niektorých svojich dokumentov minulý rok vyňalo tento výraz aj mesto New York.

Americké zákony v súčasnosti definujú "ilegálneho prisťahovalca" ako "osobu, ktorá nie je občanom alebo štátnym príslušníkom Spojených štátov".

Predstavitelia Trumpovej administratívy podľa CNN v snahe obhájiť svoj slovník v minulosti poukazovali práve na časté používanie tohto pojmu v americkej legislatíve. V roku 2018 Trumpov vtedajší minister spravodlivosti Jeff Sessions nariadil prokurátorom, aby na osobu, ktorá je v USA nelegálne, označovali ako "ilegálneho prisťahovalca".

Inzercia

Samotný Trump tento výraz často používal v prejavoch, keď varoval pred "nebezpečenstvom nekontrolovaného ilegálneho prisťahovalectva".

Minulý týždeň počas návštevy pohraničnej oblasti s Mexikom v štáte Texas, kde nariadil postaviť bariéru, Trump v jednom zo svojich posledných verejných vystúpení použil tento výraz najmenej päťkrát.

Demokrat Joe Biden v stredu, krátko pred prevzatím úradu od Donalda Trumpa, naznačil, že v migračnej politike chce zaujať zásadne odlišný prístup než jeho predchodca.

Okrem iného zrušil zákaz vstupu pre ľudí z prevažne moslimských krajín a zablokoval i financovanie výstavby bariéry na hraniciach s Mexikom. Bidenova administratíva tiež od piatka na 100 dní zastaví všetky deportácie z územia Spojených štátov.
 

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 7 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 8 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.