Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 14:54

Švédsko predlžuje viacero pandemických opatrení najmenej do 7. februára

Jedným z týchto opatrení je predĺženie zákazu nákupu alkoholických nápojov po 20.00 h. Naďalej tiež budú musieť zostať zatvorené športoviská, plavárne a múzeá. 

Švédska vláda v snahe spomaliť šírenie koronavírusovej infekcie predĺžila vo štvrtok platnosť viacerých pandemických opatrení najmenej do 7. februára. Informoval o tom na tlačovej konferencii premiér Stefan Löfven, píše agentúra DPA.

Ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová oznámila, že vláda bude tieto nariadenia posudzovať každé dva týždne.

Ministerský predseda Löfven tiež apeloval na zamestnávateľov, aby nariadili prácu z domu pre všetkých svojich pracovníkov, ktorým ju výkon zamestnania umožňuje.

Vzdelávanie študentov vo veku 16-18 rokov bude aj naďalej prebiehať formou dištančného vyučovania. Toto obmedzenie má platiť do 1. apríla, avšak v regiónoch s lepšou epidemiologickou situáciou môže prichádzať ku kombinácií s vyučovaním v školách, vyjadrila sa švédska ministerka školstva Anna Ekströmová.

Vláda odporúčanie nosiť ochranné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy počas dopravnej špičky predĺžila vo štvrtok na celé jarné obdobie.

Vo Švédsku dlhodobo neplatili takmer žiadne obmedzenia, aké zaviedli vo väčšine krajín sveta. Tamojšia vláda len 18. decembra zmenila svoj prístup a vôbec prvýkrát od vypuknutia pandémie avizovala odporúčanie nosiť ochranné rúška; presný termín však udali až 30. decembra. Ako pripomína švédsky portál The Local, stále ide len o odporúčanie, a nie právne nariadenie.

Švédsko od začiatku pandémie zaznamenalo zhruba 538-tisíc prípadov nákazy a takmer 10 800 úmrtí.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu, no jeho Monetral prehral s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Montreal prehral vo štvrtom z uplynulých piatich stretnutí. Z víťazstva sa netešil ani obranca Andrej Sekera, keďže jeho Dallas podľahol Columbusu 2:3. Erik Černák nefiguroval pri výhre Tampy Bay na ľade Chicaga 3:2 po predĺžení, dôvodom je zranenie v hornej časti tela. (tasr)

pred 31 minútami

Kanadskí biskupi prestali spolupracovať s niekoľkými organizáciami pre ich nesúlad s katolíckou náukou. Ako informovala CNA, Konferencia biskupov Kanady prekontrolovala organizácie, s ktorými spolupracuje a ktoré podporuje. Po kontrole prestala spolupracovať s 24 organizáciami z celkového počtu 205. Pravdepodobne ide o reakciu na kritiku zo strany diecéz. Tie kritizovali Konferenciu za to, že spolupracuje s organizáciami, ktoré zastávajú postoje nezlučiteľné s cirkevnou náukou v oblasti interrupcií, antikoncepcie a teórie gender. Konferencia sa zároveň zaviazala, že zmení spôsob, akým si vyberá organizácie, s ktorými chce spolupracovať.

pred hodinou

Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky, v nižších polohách aj dážď alebo dážď so snehom. Popoludní budú zrážky ustávať. Ojedinele sa budú tvoriť snehové jazyky a poľadovica. Najvyššia denná teplota -1 až 5, v južnej polovici západného Slovenska 5 až 11 stupňov. (shmú)