Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 13:34

Nemecko možno opäť uzavrie hranice s okolitými krajinami

Zmutovaná forma vírusu podľa nemeckých úradov zatiaľ v krajine nedominuje.

Nemecko by mohlo opäť uzavrieť hranice s okolitými krajinami, pokiaľ neprijmú opatrenia, ktoré výrazne obmedzia šírenie nového koronavírusu. Povedal to vo štvrtok Helge Braun, šéf úradu nemeckej kancelárky Angela Merkelovej, píše denník The Guardian.

Braun pre nemeckú televíziu ARD uviedol, že je dôležité dostať šírenie vírusu pod kontrolu, aby sme sa mohli chrániť pred novými, nákazlivejšími variantmi. "Nebezpečenstvo vzniká vtedy, keď počet infikovaných v krajine stúpa a zmutovaným vírusom sa nakazí väčšina ľudí. Potom už šírenie vírusu nebude možné kontrolovať," konštatoval.

Prísnejšie pravidlá pri vstupe do Nemecka sú podľa Brauna preto nevyhnutné. "Keďže si to ale nikto neželá, je dôležité, aby sme teraz konali spoločne," dodal.

Sprísnenie protipandemických opatrení obhajovala vo štvrtok aj samotná Merkelová. Podľa nej začínajú pomaly zaberať, stále sú však "desivo vysoké" denné počty úmrtí. Podľa nej to nie sú "iba čísla, sú to ľudia, ktorí zomreli v osamelosti, sú to osudy, sú to rodiny, ktoré za nimi smútia".

"Naše úsilie je v nebezpečenstve a toto nebezpečenstvo je dnes zreteľnejšie ako na začiatku roka – je ním mutácia vírusu, ktorá bola zistená predovšetkým vo Veľkej Británii a v Írsku, ale aj v Holandsku, v Dánsku i v ďalších krajinách. Tento zmutovaný vírus bol zistený aj u nás, ale nie je dominantný - v každom prípade doteraz tomu tak nie je -, napriek tomu musíme nebezpečenstvo, ktoré tento zmutovaný vírus predstavuje, brať veľmi vážne," povedala Merkelová.

Nemecká kancelárka a premiéri 16 spolkových krajín sa v utorok dohodli na predĺžení čiastočného lockdownu najmenej do 14. februára a na zavedení povinného nosenia respirátorov triedy FFP2 v obchodoch a verejnej doprave. Nemeckí zamestnávatelia budú musieť takisto umožniť ľudom pracovať z domu všade tam, kde to bude možné. Občania majú tiež zákaz stretávať sa s viac ako jednou osobou mimo vlastnej domácnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

„V tomto momente sme ešte veľmi ďaleko od kolektívnej imunity, zaočkovaná je len polovica populácie a to percento musí byť oveľa vyššie. Podľa mňa sa tak nestane, pokým nezaočkujeme aj deti. No tie nebudeme očkovať, kým klinické štúdie neukážu, že očkovanie detí je bezpečné a efektívne. Podarí sa nám však dosiahnuť čiastočnú nepriamu imunitu, ktorú budú poskytovať zaočkovaní ľudia tým, ktorí sa zaočkovať nedali," hovorí pre Postoj profesor Ran Balicer, ktorý vedie tím expertných poradcov izraelskej vlády v boji proti pandémii.

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili nad Košicami 5:3. "Belasí" vyhrali na domácom ľade po štyroch prehrách a zo štvrtého miesta tabuľky strácajú na vedúci Poprad dva body. "Oceliari" figurujú na ôsmej priečke. (tasr)

pred 8 hodinami

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako uviedol minister zdravotníctva, aktuálne sú už na ceste do krajiny. "Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," avizoval Krajčí.

pred 8 hodinami

Kritika Tomáša Valáška zabúda, že Slovensko patrí medzi najhoršie postihnuté štáty na svete. V tejto situácii víťazstvom Kremľa nie je to, že očkujeme ruskou vakcínou, ale to, že niektorí politici vzbudzujú dojem, že zahraničná politika je dôležitejšia než boj proti pandémii. To škodí aj dôveryhodnosti zahraničnej politiky medzi Slovákmi, pretože tá by mala byť – parafrázujme Ivana Korčoka – nie proruská ani proamerická, ale proslovenská. Píše Christian Heitman.

pred 9 hodinami

"Nebudem utekať z boja, hoci by to bolo najjednoduchšie" odpovedal minister zdravotníctva na otázku, či plánuje podať demisiu. Podľa Krajčího ho môže odvolať len premiér Igor Matovič.

pred 9 hodinami

Minister tvrdí, že Poľsko ponúklo Slovensku 200 lôžok vo svojich nemocniciach, no o prevoz nie je veľký záujem, vzhľadom na to, že nemocnice na severe krajiny to podľa jeho slov zatiaľ zvládajú. Poľné nemocnice podľa neho nie sú témou, pretože nemáme nedostatok lôžok, ale personálu. Armáda by podľa neho takú nemocnicu však bola schopná postaviť. Minister tiež navrhuje, aby na českej hranici z dôvodu výskytu juhoafrickej mutácie platila aj pre pendlerov povinnosť 72-hodinového negatívneho testu.