Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 13:02

Bratislava hľadá dobrovoľníkov na pomoc v karanténnom mestečku

Medzi ľuďmi bez domova rastie počet prípadov ochorenia COVID-19.

Mesto Bratislava hľadá dobrovoľníkov na pomoc v karanténnom mestečku na Hradskej ulici vo Vrakuni, kde je momentálne v karanténe viac ako 70 ľudí bez domova.

"Kapacity karanténneho zariadenia sú momentálne takmer vyťažené a ľudí bez domova s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 pribúda. Preto hľadáme dobrovoľníkov najmä z radov zdravotníkov, ale aj pomocný personál," informoval bratislavský magistrát. Hľadá primárne tých, ktorí by mali v nasledujúcich dňoch či týždňoch možnosť pomáhať aspoň dve dvanásťhodinové zmeny týždenne, a to buď denné, alebo aj nočné. V prípade záujmu je potrebné hlavné mesto kontaktovať mailom na ludskezdroje@bratislava.sk.

V Bratislave identifikovali nové ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pri pravidelných testovaniach ľudí bez domova na ochorenie COVID-19 sa ukázalo, že vírus sa v tejto komunite začal nebezpečne šíriť. Kapacitu karanténneho mestečka museli v posledných troch dňoch už druhýkrát zvyšovať na celkový počet 100 ľudí. Magistrát očakáva, že v najbližších dňoch sa aj táto kapacita naplní. Organizácia Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova, musela vo svojej nocľahárni zriadiť červenú covid zónu, kde sú v karanténe pozitívne testovaní ľudia bez domova. Mesto upozorňuje, že aj v tomto prípade sa ich celková kapacita 44 lôžok rýchlo zapĺňa.

"Pokiaľ bude problém v podobe nového ohniska nákazy medzi ľuďmi bez domova aj naďalej eskalovať, dokážeme ho riešiť už len v súčinnosti so štátom," upozornil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu, no jeho Monetral prehral s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Montreal prehral vo štvrtom z uplynulých piatich stretnutí. Z víťazstva sa netešil ani obranca Andrej Sekera, keďže jeho Dallas podľahol Columbusu 2:3. Erik Černák nefiguroval pri výhre Tampy Bay na ľade Chicaga 3:2 po predĺžení, dôvodom je zranenie v hornej časti tela. (tasr)
 

pred 14 minútami

Kanadskí biskupi prestali spolupracovať s niekoľkými organizáciami pre ich nesúlad s katolíckou náukou. Ako informovala CNA, Konferencia biskupov Kanady prekontrolovala organizácie, s ktorými spolupracuje a ktoré podporuje. Po kontrole prestala spolupracovať s 24 organizáciami z celkového počtu 205. Pravdepodobne ide o reakciu na kritiku zo strany diecéz. Tie kritizovali Konferenciu za to, že spolupracuje s organizáciami, ktoré zastávajú postoje nezlučiteľné s cirkevnou náukou v oblasti interrupcií, antikoncepcie a teórie gender. Konferencia sa zároveň zaviazala, že zmení spôsob, akým si vyberá organizácie, s ktorými chce spolupracovať.

pred hodinou

Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky, v nižších polohách aj dážď alebo dážď so snehom. Popoludní budú zrážky ustávať. Ojedinele sa budú tvoriť snehové jazyky a poľadovica. Najvyššia denná teplota -1 až 5, v južnej polovici západného Slovenska 5 až 11 stupňov. (shmú)