Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 12:22

Verejný cintorín a krematórium v Košiciach evidujú zvýšený počet nebožtíkov

Kým sa v roku 2019 mesačne realizovalo v priemere 300 spopolnení, vlani zaregistrovali nárast. V novembri a decembri 2020 zaznamenali takmer 400 spopolnení za mesiac. Od začiatku tohto roka zrealizovali 348 spopolnení a 43 pohrebov na verejnom cintoríne.

Košický verejný cintorín a krematórium evidujú zvýšený nápor na pochovávanie od vlaňajšieho novembra. Správa mestskej zelene (SMsZ) predpokladá, že medziročné zvýšenie nastane aj počas tohtoročného januára. Na niekoľko dní už museli spustiť aj druhú kremačnú pec. Pre TASR to uviedla riaditeľka SMsZ Marta Popríková.

Kým sa v roku 2019 mesačne realizovalo v priemere 300 spopolnení, vlani zaregistrovali nárast. V novembri a decembri 2020 zaznamenali takmer 400 spopolnení za mesiac. Od začiatku tohto roka zrealizovali 348 spopolnení a 43 pohrebov na verejnom cintoríne. „Nevieme vyhodnotiť mieru úmrtnosti v Košiciach, ale pociťujeme mierny nárast pohrebov. V minulosti boli zväčša dva až štyri obrady denne, dnes je ich bežne päť až šesť,“ uviedla Popríková.

Kapacita chladiarenských boxov na krematóriu a cintoríne je dokopy 175 zosnulých, aktuálne je naplnená približne na 34 percent. K dispozícii majú dve kremačné pece. „Krematórium zvyčajne pracuje na polovicu svojej kapacity, to znamená, že v prevádzke je jedna kremačná pec. Od 9. januára sme boli nútení spustiť aj druhú pec,“ povedala s tým, že od stredy realizujú kremácie opäť iba na jednej kremačnej peci.

Okrem iného sú podľa Popríkovej pracovníci momentálne zadelení do skupín, ktoré sa striedajú tak, aby medzi nimi nedošlo k vzájomnému kontaktu. Chcú sa tak vyhnúť tomu, aby pre nákazu novým koronavírusom nemuseli ísť do karantény všetci naraz. Aktuálne evidujú práceneschopných alebo v karanténe pre ochorenie COVID-19 viacerých zamestnancov. Počty pracovníkov zatiaľ nezvyšovali.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 9 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 10 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)