Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 11:14

Cichanovská privítala rozhodnutie odobrať Bielorusku organizáciu MS v hokeji

Náhradným spoluorganizátorom spolu s Lotyšskom by mohlo byť aj Slovensko.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská privítala rozhodnutie Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) odobrať krajine spoluorganizáciu majstrovstiev sveta. Minsk mal usporiadať šampionát spolu s lotyšskou Rigou, náhradné dejisko zatiaľ nie je známe.

IIHF odobrala Bielorusku tohtoročné MS (21. mája - 6. júna) pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine. "Spravodlivosť zvíťazila. Celé medzinárodné spoločenstvo to musí pochopiť. Niektorí, samozrejme, tvrdia, že šport a politika sú dve odlišné veci, ale keď je ľad krvavý, už to nie je o športe," povedala Cichanovská pre nemeckú stanicu Deutsche Welle. Narážala pritom na zákroky proti demonštrantom v Bielorusku, kde už niekoľko mesiacov prebiehajú protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podnetom boli augustové prezidentské voľby, ktoré pozorovatelia označili za zmanipulované. Opozičná kandidátka po týchto voľbách v obave o svoju bezpečnosť odišla do exilu.

Odobratie šampionátu vníma Cichanovská ako víťazstvo: "Je to jasnejší odkaz, než v aký sme dúfali. IIHF uviedla, že rozhodnutie presunúť šampionát z Bieloruska padlo pre bezpečnostné problémy. Očakávali sme, že to bude horšie a že povedia, že je to pre COVID-19."

IIHF zvažuje tri možnosti organizácie šampionátu. Prvá je, že sa uskutoční celý v Lotyšsku, druhá, že ho bude spoluorganizovať Lotyšsko s Dánskom a tretia, že ho pobaltská krajina usporiada spolu so Slovenskom. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) sa zatiaľ k tejto možnosti oficiálne nevyjadril, no štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár v stredu potvrdil, že Bratislava je v hre o organizáciu časti MS.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Ivan Korčok nepovedal, či je v hre jeho demisia. Chce najprv hovoriť s najvyššímu ústavnými činiteľmi a rozhodujúce preňho je, čo sa ďalej stane po nákupe ruskej vakcíny, ktorý nazval "pošmyknutím". Slovensku podľa neho hrozí pokazenie reputácie v zahraničí.

pred 22 minútami

„Prekvapilo ma, akého šťastného som videl včera Andreja Danka," vraví minister Korčok. „Naposledy som ho tak šťastného videl, keď bozkával kapitánske výložky." Nákup ruskej vakcíny považuje Korčok za "lapsus". Osobne ho mrzí odchod Tomáša Valáška, ktorý opustil vládnu koalíciu práve pre nákup Sputnika.

pred 27 minútami

Ministerstvo vnútra pomohlo rezortu školstva s rozvozom respirátorov FFP2 pre školy po celom Slovensku. Správa štátnych hmotných rezerv pridelila pre materské, základné a stredné školy celkovo 270-tisíc kusov. (tasr) 

pred 43 minútami

„Je zjavné, že vakcína Sputnik je nástroj v hybridnej vojne," vraví minister zahraničných vecí s tým, že požiada o stretnutie prezidentku, premiéra a presedu parlamentu, aby sa uistil o zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska. Hovorí, že nikdy nebol za to, aby sa vakcína posudzovala podľa toho, z akej krajiny príde. Rozhodujúcim kritériom je podľa neho bezpečnosť, o ktorej rozhoduje EMA. O príchode ruskej vakcíny sa vraj dozvedel v nedeľu v noci od veľvyslanca v Moskve. O jej nákupe nevedel "absolútne nič".

Inzercia

Inzercia