Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 10:49

Počet detských obetí obchodovania s ľuďmi v roku 2020 je alarmujúci

Deti sú najčastejšie zneužívané na účel sexuálneho vykorisťovania, núteného žobrania a vykorisťovania na účel núteného sobáša.

Na Slovensku bolo v roku 2020 identifikovaných 62 obetí obchodovania s ľuďmi, z toho 16 osôb malo menej ako 18 rokov. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR s tým, že počet detských obetí je alarmujúci.

„Deti sú najčastejšie zneužívané na účel sexuálneho vykorisťovania (deväť prípadov, pritom najmladšia osoba mala 11 rokov), núteného žobrania (štyri prípady) a vykorisťovania na účel núteného sobáša (päť prípadov),“ spresnila Paulenová. Na nútené žobranie bol vykorisťovaný chlapček vo veku päť mesiacov.

„Tieto činy sú neprípustné a ubezpečujem občanov, že s našimi odborníkmi z radov rezortu vnútra a polície robíme maximum pri odhaľovaní týchto prípadov a poskytnutí včasnej pomoci obetiam,“ zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

Zo 62 identifikovaných obetí bolo podľa MV SR 60 občanov Slovenska. Išlo o 27 mužov a 35 žien. Paulenová dodala, že najviac prípadov (26) sa týkalo vykorisťovania s cieľom nútenej práce alebo nútenej služby. V 22 prípadoch išlo o vykorisťovanie s cieľom nútenej prostitúcie alebo iných foriem sexuálneho vykorisťovania. Zvyšné prípady súviseli s vykorisťovaním na účel núteného sobáša, žobrania a kombinácie viacerých spôsobov vykorisťovania.

Rezort vnútra sa ako gestor problematiky obchodovania s ľuďmi od roku 2006 venuje aj pomoci a podpore obetiam obchodovania s ľuďmi prostredníctvom špecializovaného programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. V gescii má Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality (ICOSL), ktoré zabezpečuje poskytovanie pomoci a podpory týmto obetiam.

V súvislosti s problematikou obchodovania s ľuďmi je verejnosti k dispozícii bezplatná Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818. „Zároveň pripomíname, pokiaľ ste sa stali obeťou alebo svedkom trestného činu obchodovania s ľuďmi, prosím, neváhajte kontaktovať políciu na telefónnom čísle 158,“ podotkla hovorkyňa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky, v nižších polohách aj dážď alebo dážď so snehom. Popoludní budú zrážky ustávať. Ojedinele sa budú tvoriť snehové jazyky a poľadovica. Najvyššia denná teplota -1 až 5, v južnej polovici západného Slovenska 5 až 11 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

Európska komisia schválila plány Slovenska. Podporí zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla vo vysokoúčinných kogeneračných zariadeniach napojených na siete diaľkového vykurovania na Slovensku. (tasr)