Spojené štáty sa opäť pripoja ku klimatickej dohode z roku 2015
Nový americký prezident Joe Biden ako jeden z prvých krokov po nástupe do úradu podpísal rozhodnutie, ktorým sa USA opäť pripoja k Parížskej dohode o zmene klímy, od ktorej odstúpil jeho predchodca Donald Trump.
Biden rozhodnutie podpísal v stredu v rámci série výkonných nariadení, ktoré mal pripravené hneď po nástupe do funkcie. Nariadenie týkajúce sa klimatickej dohody podpísal medzi prvými, pred sebou má ešte nariadenia týkajúce sa imigrácie i ďalších otázok. Prenos z podpisovania výkonných nariadení vysielala naživo televízia CNN.
Návrh novej klimatickej dohody schválili delegáti Konferencie OSN o zmene klímy (COP21) v Paríži 12. decembra 2015. Na jej schválenie bol potrebný súhlas všetkých 195 zúčastnených krajín.
Základom dohody o zmene klímy je plán na obmedzenie globálneho otepľovania výrazne pod úroveň 2 stupňov Celzia oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou, a tiež snaha, aby tento nárast teploty neprekročil ani hranicu 1,5° stupňa Celzia.
Súčasťou dohody je aj snaha zvyšovať schopnosť prispôsobiť sa nepriaznivým dopadom klimatickej zmeny a posilňovať rozvoj nízkouhlíkových technológií. Dohoda vstúpila do platnosti 4. novembra 2016, teda mesiac potom, ako boli splnené podmienky. Dohodu ratifikovalo aspoň 55 krajín, ktoré spolu produkujú najmenej 55 % z celosvetových emisií skleníkových plynov. Podpísalo ju takmer 200 štátov sveta.
USA sa stali prvou krajinou, ktorá sa rozhodla od Parížskej klimatickej dohody odstúpiť. Tento zámer avizoval prezident USA Donald Trump už 1. júna 2017, teda štyri mesiace od svojho nástupu do funkcie.
Trump oznámil, že USA súčasne začnú rokovania o opätovnom prijatí dohody, ale za lepších podmienok pre seba, alebo budú rokovať o prijatí úplne novej dohody, ktorá bude pre USA spravodlivejšia. Vtedajší minister zahraničných vecí Rex Tillerson tiež vyhlásil, že je presvedčený, že Spojené štáty aj napriek odstúpeniu od Parížskej klimatickej dohody budú znižovať emisie skleníkových plynov.
Trump viackrát kritizoval aj samotnú klimatickú dohodu, napríklad v súvislosti s protestmi, ktoré v tom čase prebiehali v Paríži. Začiatkom decembra 2018 vyhlásil, že "ľudia nechcú platiť veľké sumy peňazí, najmä nie krajinám tretieho sveta (ktoré majú pochybné vedenie), s cieľom, že možno pôjdu na ochranu životného prostredia".
Pravidlá znemožňovali Spojeným štátom odstúpiť počas prvých troch rokov od ratifikácie dohody. Až po uplynutí tejto lehoty 4. novembra 2019 administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oficiálne oznámila OSN, že začala proces odstúpenia USA od Parížskej klimatickej dohody. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo OSN zaslal príslušný oficiálny list, čím sa začal proces odstúpenia, ktorý trval rok.
USA definitívne odstúpili od Parížskej klimatickej dohody 4. novembra 2020, zhodou okolností deň po začiatku prezidentských volieb. V nich zvíťazil demokratický kandidát Joe Biden, ktorý prisľúbil, že krajina sa opätovne pripojí k parížskej dohode hneď v prvý deň jeho mandátu v Bielom dome.
Dnes treba vedieť
Pápež František odletel ráno z Ríma na historickú návštevu Iraku. Airbus 330 spoločnosti Alitalia poletí ponad Grécko, Cyprus, Izrael a Jordánsko. Prílet na medzinárodné letisko v Bagdade je plánovaný na 14.00 miestneho času, čo je o 12.00 nášho času. (Vatican News)
Do Louvru sa vrátili umelecké diela ukradnuté pred 38 rokmi
Ide o dve časti rytierskeho brnenia z obdobia renesancie - helmu a zadnú časť. Louvru ich pôvodne darovala rodina Rothschildovcov v roku 1922. Ukradnuté časti objavili pred pár týždňami na statku v Bordeaux.
Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu, no jeho Monetral prehral s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Montreal prehral vo štvrtom z uplynulých piatich stretnutí. Z víťazstva sa netešil ani obranca Andrej Sekera, keďže jeho Dallas podľahol Columbusu 2:3. Erik Černák nefiguroval pri výhre Tampy Bay na ľade Chicaga 3:2 po predĺžení, dôvodom je zranenie v hornej časti tela. (tasr)
Kanadskí biskupi prestali spolupracovať s niekoľkými organizáciami pre ich nesúlad s katolíckou náukou. Ako informovala CNA, Konferencia biskupov Kanady prekontrolovala organizácie, s ktorými spolupracuje a ktoré podporuje. Po kontrole prestala spolupracovať s 24 organizáciami z celkového počtu 205. Pravdepodobne ide o reakciu na kritiku zo strany diecéz. Tie kritizovali Konferenciu za to, že spolupracuje s organizáciami, ktoré zastávajú postoje nezlučiteľné s cirkevnou náukou v oblasti interrupcií, antikoncepcie a teórie gender. Konferencia sa zároveň zaviazala, že zmení spôsob, akým si vyberá organizácie, s ktorými chce spolupracovať.
V New Jersey sa deti budú musieť učiť o tolerancii k sexuálnej orientácii
„Tieto hodnoty sú hodnotami, ktoré v žiakoch ostanú aj dlho po absolvovaní školy,“ povedali podporovatelia zákona.
Taliani pre pandémiu odložili komunálne voľby
Množstvo významných veľkých miest ako Rím, Miláno, Neapol, Turín a Bologna si malo v júni voliť starostov, ale viesť predvolebnú kampaň by bolo v zhoršujúcej sa pandemickej situácii ťažké.
Kubánska vakcína vstúpila do tretej fázy testovania
Vakcínu s názvom SOBERANA-02 otestovali na 44-tisíc dobrovoľníkoch vo veku od 19 do 80 rokov. Prvé pokusné očkovania by sa mali začať realizovať v Havane na budúci týždeň.
Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)
Austráliu sklamalo stopnutie zásielky vakcín z EÚ
"Sme veľmi sklamaní a frustrovaní týmto rozhodnutím, ale je to zároveň dôvod, prečo prijímame prísne opatrenia," povedal austrálsky minister financií Simon Birmingham.
Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)