Koronakríza
Uvoľňovať sa tak skoro asi nebude, britský vírus všetko mení, tvrdí Rybníček

Najnovšie výsledky analýz vzoriek z predvianočného testovania v Trenčíne naznačujú, že predstava o uvoľňovaní opatrení už od 1. februára s cieľom čo najskôr otvoriť školy, zrejme nebude reálna. Povedal to predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Úrad verejného zdravotníctva v stredu potvrdil, že 57 percent pozitívnych v Trenčíne malo britský variant nového koronavírusu.
„Ukázalo sa, že britský variant tu máme už od novembra a na celom Slovensku. Aj preto sa podľa mňa ukazuje, že pokles počtu pozitívne testovaných v dôsledku lockdownu nie je taký výrazný, ako sme si mysleli. Preto celé Slovensko klesá pomalšie. Vírus sa šíri rýchlejšie a agresívnejšie a aj preto je pokles menší,“ odhaduje Rybníček.
Preto nepokladá za realistické výrazné uvoľňovanie opatrení na zníženie mobility obyvateľov v priebehu februára. „Po dnešnej informácii o britskom koronavíruse na Slovensku by som nebol až taký optimista v tom, že by sa vo februári mohlo začať uvoľňovať, podľa mňa je čas uvoľňovania ešte vzdialený. Myslím si, že minimálne do konca februára bude trvať lockdown,“ poznamenal Rybníček.
Hoci bolo predvianočné testovanie antigénovými testami v Trenčíne dobrovoľné, zúčastnilo sa ho viac ako 21-tisíc ľudí. „Ukazuje sa, že keby sme nekonali, Trenčín na tom mohol byť ešte výrazne horšie ako bola nedávno Nitra,“ tvrdí Rybníček.
Aktuálny celoslovenský skríning antigénovými testami sa podľa Rybníčka realizuje podľa lepšie pripravených pravidiel ako celoslovenské testovanie na jeseň 2020. Starostovia aj primátori majú k dispozícii podrobný manuál, ako postupovať, vypracovaný v spolupráci s ÚMS a Združením miest a obcí Slovenska. Podrobný manuál má aj miestna štátna správa a definované je i financovanie, samosprávy dostanú päť eur za každý realizovaný test.
Rybníček si myslí, že v budúcnosti sa celoslovenské testovanie zrejme už opakovať nebude. Spolupráca samospráv s vládou pri regionálnych testovaniach však podľa Rybníčka perspektívu má a nový impulz dostane aj spustením COVID automatu.
Dodáva, že samosprávy by podľa neho mohli vláde pomôcť i s očkovaním. „Krajské mestá môžu zriadiť vakcinačné centrá aj mimo nemocníc, už v priebehu februára, a tým zrýchliť očkovanie. Samozrejme, alfou a omegou je to, ako budú na Slovensko chodiť vakcíny,“ uviedol Rybníček.
Dnes treba vedieť
Nemecko ruší povinný test na koronavírus pre kamionistov na hraniciach s Českom
Nemecká kancelárka Merkelová tak ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších členských krajín EÚ.
„Na mesiac sa potrebujeme zomknúť, dodržiavať sprísnené opatrenia, kontrolovať ich a kompenzovať ľudí aj firmy, aby dodržiavanie opatrení bolo pre nich ekonomicky vôbec možné,“ hovorí šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Okrem toho vysvetľuje, prečo máme problém s dátami aj aký má názor na plošné antigénové testovanie.
Twitter označuje webové stránky konzervatívnej konferencie v USA za nebezpečné
Conservative Political Action Conference je každoročná politická konferencia usporadúvaná Americkou konzervatívnou úniou. Koná sa každý rok od roku 1974, keď ju svojou rečou zahájil prezident Ronald Reagan.
Súhrn udalostí vo štvrtok 25. februára:
- Spojené štáty americké zakázali Trnkovi a jeho synovi vstup do krajiny.
- Na Slovensko prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska. Ich misia má trvať 21 dní.
- Príčinou smrti Violy Macákovej bolo zlyhanie srdca, podľa polície nešlo o cudzie zavinenie.
- Kajetán Kičura zostáva vo väzbe.
- Očkovacia látka od Pfizeru má na základe výsledkov z Izraela 94-percentnú účinnosť.
Krajiny EÚ zatiaľ nevyužili 80 percent dostupných dávok vakcín od AstraZenecy
Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.
Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.
Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom. Najviac úmrtí evidujú Spojené štáty (vyše 506 000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250 000), Mexiko (takmer 183 000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku. (tasr)
V bývalej banskej šachte pri Štiavnici zasahujú záchranári, hlásia dvoch mŕvych
„Muži pravdepodobne v starej štôlni hľadali minerály, mali tam naštartovanú nejakú centrálu,“ uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.
Profesor kresťanskej etiky reaguje na Bidenov „zákon o rovnosti“
Jeho cieľom je doplniť zákon o občianskych právach tak, aby zahŕňal aj práva týkajúce sa sexuálnej orientácie a gender identity.
Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100-tisíc očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Už predtým daroval Izrael Česku 5000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkujú vojakov aktuálne slúžiacich v nemocniciach s covidovými pacientmi. Babiš odmieta slová kritikov, podľa ktorých sa v Česku očkuje príliš pomaly. (tasr)