Študenti vo Francúzsku vyšli do ulíc, žiadajú obnovenie výučby
Študenti po celom Francúzsku protestovali voči opatreniam zavedeným proti šíreniu koronavírusu, pretože, ako sa vyjadrili, samota a finančná neistota ich doviedli na pokraj zúfalstva.
Vo štvrtok by sa znepokojení univerzitní študenti mali stretnúť s prezidentom Emmanuelom Macronom, od ktorého požadujú návrat k riadnej výučbe, ktorú pre pandémiu pozastavili. Na vyučovaní v učebniach by sa zatiaľ od 25. januára mohli v polovičných skupinách zúčastňovať študenti prvého ročníka.
V Paríži protestovali stovky študentov oháňajúc sa sloganmi ako "nekompetentní politici" či "študenti v agónii". Melanie Luceová, prezidentka Národnej študentskej únie vo Francúzsku (UNEF), povedala, že výučba by mala byť prístupná pre "všetkých študentov", aj keby to malo znamenať, že pre obmedzené počty bude potrebné prijať viac učiteľov či zdvojnásobiť výučbu.
"Myslíme si, že vláda si neuvedomuje závažnosť situácie," dodala s tým, že protesty sú zamerané na "obranu životných podmienok a štúdia". Približne 250 študentov vyšlo do ulíc aj v meste Rennes.
"Som zúfalý zo svojej samoty na 18 štvorcových metroch. Dnes som dostal prvú prednášku v PDF a vraj sa s tým mám vyrovnať. Niektorí učitelia si nedajú ani len tú námahu, aby pripravili videokonferenciu," posťažoval sa 21-ročný Josselin.
Podľa UNEF študenti naliehavo potrebujú núdzový plán vo výške 1,5 miliardy eur na okamžité zvýšenie grantov a pomoci pri platbách za ubytovanie. Prezident Macron sa vo štvrtok stretne so študentmi Univerzity Paris-Saclay, aby spolu prediskutovali ich situáciu. Podľa vládnych zdrojov by mohli byť na pomoc študentom zavedené nové opatrenia.
Dnes treba vedieť
Nemecko ruší povinný test na koronavírus pre kamionistov na hraniciach s Českom
Nemecká kancelárka Merkelová tak ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších členských krajín EÚ.
„Na mesiac sa potrebujeme zomknúť, dodržiavať sprísnené opatrenia, kontrolovať ich a kompenzovať ľudí aj firmy, aby dodržiavanie opatrení bolo pre nich ekonomicky vôbec možné,“ hovorí šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Okrem toho vysvetľuje, prečo máme problém s dátami aj aký má názor na plošné antigénové testovanie.
Twitter označuje webové stránky konzervatívnej konferencie v USA za nebezpečné
Conservative Political Action Conference je každoročná politická konferencia usporadúvaná Americkou konzervatívnou úniou. Koná sa každý rok od roku 1974, keď ju svojou rečou zahájil prezident Ronald Reagan.
Súhrn udalostí vo štvrtok 25. februára:
- Spojené štáty americké zakázali Trnkovi a jeho synovi vstup do krajiny.
- Na Slovensko prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska. Ich misia má trvať 21 dní.
- Príčinou smrti Violy Macákovej bolo zlyhanie srdca, podľa polície nešlo o cudzie zavinenie.
- Kajetán Kičura zostáva vo väzbe.
- Očkovacia látka od Pfizeru má na základe výsledkov z Izraela 94-percentnú účinnosť.
Krajiny EÚ zatiaľ nevyužili 80 percent dostupných dávok vakcín od AstraZenecy
Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.
Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.
Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom. Najviac úmrtí evidujú Spojené štáty (vyše 506 000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250 000), Mexiko (takmer 183 000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku. (tasr)
V bývalej banskej šachte pri Štiavnici zasahujú záchranári, hlásia dvoch mŕvych
„Muži pravdepodobne v starej štôlni hľadali minerály, mali tam naštartovanú nejakú centrálu,“ uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.
Profesor kresťanskej etiky reaguje na Bidenov „zákon o rovnosti“
Jeho cieľom je doplniť zákon o občianskych právach tak, aby zahŕňal aj práva týkajúce sa sexuálnej orientácie a gender identity.
Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100-tisíc očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Už predtým daroval Izrael Česku 5000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkujú vojakov aktuálne slúžiacich v nemocniciach s covidovými pacientmi. Babiš odmieta slová kritikov, podľa ktorých sa v Česku očkuje príliš pomaly. (tasr)