Pri juhoafrickom variante koronavírusu hrozí riziko znovunakazenia
Uvádza sa to v predbežnom výskume. Iné štúdie zasa ukazujú, že britský variant koronavírusu je zrejme možné zastaviť očkovaním.
V posledných týždňoch sa objavilo niekoľko nových variantov - každý s určitým množstvom genetických mutácií. Nové varianty vyvolali obavy z väčšej nákazlivosti a tiež viedli k domnienkam, že koronavírus by mohol uniknúť obrannej (imunitnej) reakcii tela, dosiahnutej či už vďaka prekonanej nákaze, alebo vakcíne.
Tieto nové varianty boli zistené a rozšírené z Británie, JAR a Brazílie - a majú mutácie "spike proteínu", teda glykoproteínového hrotu, ktorý umožňuje vstup vírusu do ľudskej bunky, preto hrá kľúčovú úlohu v prenose infekcie.
Ale je jedna mutácia, z ktorej schopnosti "uniknúť imunite" majú odborníci obzvlášť obavy. Táto mutácia je známa ako E484K a nachádza sa vo variantoch zistených v Juhoafrickej republike a Brazílii, ale nie v britskom variante.
Počas novej štúdie, ktorú ešte kolegovia vedci odborne neposudzovali, výskumníci v JAR testovali tamojší variant - nazývaný 501Y.V2 - pomocou krvnej plazmy od pacientov vyliečených z ochorenia COVID-19.
Zistili, že variant je odolný voči neutralizujúcim protilátkam získaným z predchádzajúcich infekcií koronavírusom, ale zdôraznili, že je potrebný ešte ďalší výskum účinnosti iných súčastí imunitnej reakcie.
Výskumníci predbežne uviedli: "Variant 501Y.V2, ktorý obsahuje deväť mutácií 'spike proteínu' a ktorý sa náhle vynoril v JAR v druhej polovici roka 2020, je do veľkej miery odolný voči neutralizujúcim protilátkam získaným pri nákaze variantmi, aké sa šírili predtým."
"To naznačuje, že ľuďom vo svete, ktorí sa už nakazili koronavírusom SARS-CoV-2 a podľa predpokladov si vytvorili nejaký stupeň imunity, hrozí riziko znovunakazenia novými variantmi, napríklad spomínaným 501Y.V2," napísali výskumníci v štúdii.
Vedci dodali, že to možno okrem využívania existujúcich vakcín nepriaznivo ovplyvní aj používanie plazmy od uzdravených pacientov, ktorá dosiaľ pomáhala ako liek na COVID-19. Trevor Bedford z Výskumného centra Freda Hutchinsona na Twitteri napísal, že spomínaný variant by sa mohol "v nasledujúcich mesiacoch viac rozšíriť". Ak sa výsledky juhoafrickej štúdie potvrdia, podľa Bedforda bude zrejme nutné do jesene tohto roka prispôsobiť aj vývoj vakcín.
Dnes treba vedieť
Nemecko ruší povinný test na koronavírus pre kamionistov na hraniciach s Českom
Nemecká kancelárka Merkelová tak ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších členských krajín EÚ.
„Na mesiac sa potrebujeme zomknúť, dodržiavať sprísnené opatrenia, kontrolovať ich a kompenzovať ľudí aj firmy, aby dodržiavanie opatrení bolo pre nich ekonomicky vôbec možné,“ hovorí šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Okrem toho vysvetľuje, prečo máme problém s dátami aj aký má názor na plošné antigénové testovanie.
Twitter označuje webové stránky konzervatívnej konferencie v USA za nebezpečné
Conservative Political Action Conference je každoročná politická konferencia usporadúvaná Americkou konzervatívnou úniou. Koná sa každý rok od roku 1974, keď ju svojou rečou zahájil prezident Ronald Reagan.
Súhrn udalostí vo štvrtok 25. februára:
- Spojené štáty americké zakázali Trnkovi a jeho synovi vstup do krajiny.
- Na Slovensko prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska. Ich misia má trvať 21 dní.
- Príčinou smrti Violy Macákovej bolo zlyhanie srdca, podľa polície nešlo o cudzie zavinenie.
- Kajetán Kičura zostáva vo väzbe.
- Očkovacia látka od Pfizeru má na základe výsledkov z Izraela 94-percentnú účinnosť.
Krajiny EÚ zatiaľ nevyužili 80 percent dostupných dávok vakcín od AstraZenecy
Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.
Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.
Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom. Najviac úmrtí evidujú Spojené štáty (vyše 506 000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250 000), Mexiko (takmer 183 000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku. (tasr)
V bývalej banskej šachte pri Štiavnici zasahujú záchranári, hlásia dvoch mŕvych
„Muži pravdepodobne v starej štôlni hľadali minerály, mali tam naštartovanú nejakú centrálu,“ uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.
Profesor kresťanskej etiky reaguje na Bidenov „zákon o rovnosti“
Jeho cieľom je doplniť zákon o občianskych právach tak, aby zahŕňal aj práva týkajúce sa sexuálnej orientácie a gender identity.
Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100-tisíc očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Už predtým daroval Izrael Česku 5000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkujú vojakov aktuálne slúžiacich v nemocniciach s covidovými pacientmi. Babiš odmieta slová kritikov, podľa ktorých sa v Česku očkuje príliš pomaly. (tasr)