Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
21. január 2021

Televízne tipy

Koniec týždňa vyplnia rodinné drámy, kinohity aj rozprávky

Čo sa oplatí vidieť na televíznych obrazovkách tento týždeň? Tu je výber Postoja.

Koniec týždňa vyplnia rodinné drámy, kinohity aj rozprávky

Zábery z filmu Aj dvaja sú rodina. Foto: SND/Unifrance

 

Dnes o 18:05 si na kanáli AMC môžete pozrieť životopisnú drámu Rivali (Rush) z roku 2013, ktorá sa okamžite po svojom vzniku stala kinohitom.

Film režiséra Rona Howarda v hlavnej úlohe s Chrisom Hemsworthom a doplnený hudbou Hansa Zimmera rozpráva skutočný príbeh dvoch pilotov Formuly 1 – Nikiho Laudu a Jamesa Hunta. Tí sú rivalmi nielen na okruhoch, ale aj v skutočnom živote. Napriek mnohým rozdielom ich spájalo zvláštne priateľstvo.

Jednotka dnes o 22:35 uvedie francúzsku rodinnú drámu z roku 2019 s názvom Spomeň si na nás (Souviens toi de nous).

Život Carole a jej manžela Benoita sa z jedného dňa na druhý zmení, keď ich syn Felix odíde na vysokú školu a opustí rodičovský dom. Odrazu majú viac času na seba aj na svoj vzájomný vzťah. Ako však začať v dvadsaťročnom manželstve odznova? Ostalo v nich dostatok lásky, aby dokázali spolu čeliť nemilosrdnému času?

Foto: europe.tv5monde.com

Piatok

V piatok o 20:10 na Joj Cinema môžete stráviť večer v spoločnosti Woodyho Allena a jeho filmu s názvom Spoznáš muža svojich snov (Conocerás al hombre de tus sueños).

Komédia z roku 2010 typickým allenovským humorom ilustruje krízy v manželskom živote. Potom čo Alfie (Anthony Hopkins) po rokoch manželstva opustí Helenu, aby na staré kolená dohnal svoju stratenú mladosť, sa ona v zúfalstve obracia o pomoc na veštkyňu.

Ich dcéra Sally (Naomi Watts) si prechádza vlastnými manželskými problémami a nespokojnosťou. Zamiluje sa do majiteľa galérie (Antonio Banderas). A jej manžel Roy, neúspešný spisovateľ, rozvíja vzťah k neznámej žene v červenom, ktorú pozoruje zo svojho okna. Film vypovedá o neistote a neustálej túžbe človeka hľadať a nachádzať v živote niečo nové.

Na Dvojke o 23:05 pokračuje piatkový večer kúskom od ďalšieho španielskeho režiséra Pedra Almodóvara s názvom Julieta (2016).

Hlavná hrdinka žije sama so svojou dcérou Antíou a po smrti manžela a otca obe prežívajú najhoršie obdobie svojho života. Julieta sa uzavrie do seba a ich tichá bolesť ich navzájom odcudzuje. Keď Antía dovŕši osemnásť rokov, bez slova od matky odíde. Julieta ju viac ako 12 rokov zúfalo hľadá a zisťuje, ako málo svoju vlastnú dcéru pozná. Až ich náhodné stretnutie dáva Juliete možnosť pokúsiť sa získať svoju dcéru späť.

Almodóvara pri tvorbe filmu inšpirovala kniha poviedok Útek od kanadskej spisovateľky Alice Munroe. 

Foto: Magic Box

Piatkový večer môžete stráviť aj s dvojdielnou filmovou klasikou Spartakus z roku 2004, kde sa v hlavnej role predstaví chorvátsky herec Goran Višnjič. Historickú drámu odvysiela o 23:00 Joj Plus.

Sobota

Na HBO2 o 09:10 môžete spolu s deťmi začať deň rozprávkou z dielne Disney s názvom Coco (2017).

Dojímavý príbeh o dôležitosti rodiny a túžbe ísť za svojimi snami sa odohráva v Mexicu počas Sviatku zosnulých. Malý Miguel sa ocitne v ríši mŕtvych, kde stretne svojich predkov a rozuzlí spletitý rodinný príbeh plný odpustenia a zmierenia.

Joj Cinema ráno o 08:50 odvysiela životopisnú drámu z roku 2017 Nádych pre lásku (Breathe).

Príbeh založený na skutočných udalostiach hovorí o osude šarmantného a úspešného muža Robina Cavendisha. Ten sa stane priekopníkom pomoci pre zdravotne postihnutých po tom, ako vo veku 28 rokov od krku nadol úplne ochrnie. Lekári mu oznámia, že má pred sebou tri mesiace života. On a jeho žena cestujú po svete s nádejou, že pomôžu zmeniť aj životy druhých, ktorí sú na tom podobne ako Robin.

Joj Plus prinesie v sobotu popoludní o 13:50 na obrazovky film Veľký dar (Gifted) z roku 2017.

Frank Adler (Chris Evans) je slobodný muž, ktorý sa venuje výchove svojej netere Mary. Tá má mimoriadne nadanie na matematiku a je považovaná za zázračné dieťa. Ich spoločný šťastný život je ohrozený príchodom Frankovej matky, ktorá sa dozvedá o vnučkinom nadaní a má s jej životom svoje vlastné plány.

Inzercia

Foto:Fox Searchline Pictures

Štátna opera ponúkne v sobotu o 19:00 divákom online verziu Verdiho opery Macbeth.

Skladateľ vo svojom Macbethovi vytvoril obraz zničujúceho a ničiteľského páru. Macbeth a Lady Macbeth sú dve úbohé, odľudštené bytosti, ktorých vzťah osciluje medzi karikatúrou manželstva a čisto mužským, neľútostným bojom o moc. Obaja sú však i krutými sprisahancami bažiacimi po moci, posadnutými spaľujúcou potrebou zaplniť niečím pocit svojej prázdnoty a zbytočnosti. Záznam z predstavenia bol vyhotovený v roku 2013.

Sobotný večer odštartuje o 20:30 na Markíze filmom Aj dvaja sú rodina (Demain tout commence) z roku 2016.

Omar Sy tu opäť hviezdi v rodinnej dráme, ktorá s humorom opisuje premenu jedného nezodpovedného mladíka v zrelého muža a otca. Jedného dňa ho navštívi jedna z jeho letných lások a oznámi mu, že je otcom ich dcéry, ktorú mu vzápätí odovzdá, a utečie. Samuel vyráža s malou Gloriou do Londýna, kde jej matku márne hľadá. Nakoniec si v meste nájde prácu a usadí sa. Za osem rokov sa z neho stáva milujúci, ale aj netradičný otec. Rodinná idylka sa zmení, keď sa vo dverách z ničoho nič objaví Gloriina matka.

Ak by ste mali chuť na romantiku, tak o 22:40 na Joj Plus určite nezmeškajte kinohit z roku 2015 Ďaleko od hlučného davu (Far from the Madding Crowd). Film sa inšpiroval knihou anglického spisovateľa Thomasa Hardyho (1840 – 1928).

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásna, tvrdohlavá a slobodomyseľná žena žijúca vo viktoriánskom Anglicku 19. storočia. Po strýkovi zdedí usadlosť a rozhodne sa premeniť sa na nezávislú a cieľavedomú statkárku. To z nej robí lákavú partiu. Ona sa však manželstvu vyhýba a zanecháva za sebou len sklamané nádeje a zlomené srdcia. Na zdedenom statku chce hospodáriť sama, bez mužskej pomoci, čo sa jej aj podarí. Do jej života však stúpi sympatický, sebavedomý a arogantný seržant Frank Troy. Bude on pre ňu ten pravý?

Nedeľa

Na poludnie si na HBO2 môžete s deťmi pozrieť animovanú rozprávku V hlave (Inside Out).

Dospievajúce dievča Riley je vytrhnuté zo svojho starého života, keď sa jeho rodina musí kvôli práci presťahovať. V jeho vnútri sa striedajú pocity personifikované ako Radosť, Strach, Hnev, Znechutenie a Smútok. Príbeh vysvetľuje psychologické zmeny, ktoré prežíva každý z nás ako reakciu na ťažšie obdobie života, a vtipným spôsobom učí, ako každý z týchto pocitov vnútorne prijať a integrovať.

Kinohit Malé ženy (Little Women), o ktorom sme už na Postoji písali, si budete môcť na HBO pozrieť o 17:45 z pohodlia domova.

Adaptácia kultového románu z roku 2019 rozpráva príbeh štyroch sestier Marchových a približuje obdobie ich dospievania a hľadania životného šťastia. V hlavných rolách hviezdia Saoirse Ronanová, Emma Watsonová či Florence Pughová.

Foto:profimedia.sk

Fanúšikovia kultového detektíva Hercula Poirota z pera Agathy Christie si prídu na svoje o 18:10 na Filmboxe.

Posledný prípad slávneho detektíva s názvom Opona (2013) sa končí jeho smrťou a je sprevádzaný nečakanou morálnou dilemou a prekvapivým rozuzlením. Po slávnej Vražde v Orient Expresse je aj v tomto filme Poirot predstavený ako autentický katolík, ktorý okrem vrážd rieši aj otázky spravodlivosti či svedomia. Adaptácia je skutočne dôstojnou rozlúčkou s veľkým detektívom, ktorého dlhé desaťročia nenapodobiteľne stvárňoval herec David Suchet.

Foto: ITV

Slovenské národné divadlo v nedeľu o ôsmej večer uvedie v online podobe divadelnú hru Petra Karvaša Polnočná omša.

Dej sa odohráva na Štedrý deň roku 1944. Manželia Kubišovci sú ľudia veľmi nenápadní, neangažovaní, vzorne sa starajúci o svoju rodinu, dbajúci na zvyky a tradície. Ich najmladší syn je partizán, starší gardista a dcéra arizátorka.

Pri štedrovečernom stole sedia s nacistom a ich nádejnou nevestou je komunistka. Je zrejmé, že sa blíži chvíľa, keď bude treba jedného z členov rodiny obetovať. Z čoho sa budú spovedať na polnočnej omši?

Netflix

Streamovacia služba Netflix v novom roku priniesla miniseriál Lupin, ktorý zaujme milovníkov kníh a napätia.

V piatich častiach prvej série môžu sledovať príbeh džentlmenského zlodeja Assanea Diopa (Omar Sy), ktorý privádza parížsku políciu do zúfalstva, keďže je mužom mnohých tvárí. Rovnako ako literárna postava Arsèna Lupina z detektívnych diel francúzskeho spisovateľa Mauricea Leblanca, ktorou sa hlavný hrdina pri svojich krádežiach inšpiruje. Viac ako o ľahký zisk mu pritom ide o odhalenie pravdy o vplyvných osobách, ktorých činy tragicky poznačili jeho detstvo a dospievanie.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame