Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2021

Bidenova inaugurácia

Joe Biden zložil slávnostnú prísahu a stal sa oficiálne prezidentom USA

Prísahu skladal do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas nej mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill.

Joe Biden zložil slávnostnú prísahu a stal sa oficiálne prezidentom USA
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Prísahu skladal do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas nej mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill.

 

20:45 Lídri a politici z mnohých krajín sveta v stredu zagratulovali novému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej k slávnostnému uvedeniu do úradu.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok zagratuloval novému americkému prezidentovi na sociálnej sieti Twitter, pričom uviedol, že Slovensko je pripravené spolupracovať s Bidenovou administratívou.

Taliansky premiér Giuseppe Conte uviedol, že "ide o skvelý deň pre demokraciu" s tým, že Taliansko "je spolu s USA pripravené čeliť výzvam našej spoločnej medzinárodnej agendy", informovala agentúra DPA.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, blízky spojenec bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjadril optimizmus, pokiaľ ide o budúce vzťahy s USA pod novým vedením.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí zase uviedol, že Peking dúfa "v spoluprácu prospešnú pre obe strany". Podľa hovorcu si však Čína zachová svoje vlastné záujmy i národnú bezpečnosť a nenechá sa Spojenými štátmi očierňovať.

Iránsky prezident Hasan Rúhání podľa agentúry AFP privítal odchod "tyrana" Trumpa. Vyhlásil, že Irán je vo všeobecnosti pripravený vyriešiť svoje spory s USA. "Všetko, čo urobia, urobíme presne to isté... nič viac, nič menej," povedal Rúhání.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas očakáva, že Spojené štáty opäť pristúpia k Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a parížskej klimatickej dohode.

Aj pápež František novému americkému prezidentovi zagratuloval, pričom Bidena vyzval, aby podporil "zmierenie a mier" na celom svete. "Modlím sa, aby sa vaše rozhodnutia riadili záujmom o budovanie spoločnosti charakterizovanej autentickou spravodlivosťou a slobodou," uviedol pápež.

Bidenovi zablahoželali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, kanadský premiér Justin Trudeau či indický premiér Nárendra Módí.

18:15 Nový americký prezident Joe Biden vo svojom prvom prejave po zložení prísahy povedal, že "demokracia zvíťazila". Uvítal zároveň pokojné odovzdanie moci napriek útoku na Kapitol vo Washingtone na začiatku januára. 

"Vôľa ľudu bola vypočutá a vôľa ľudu bola naplnená. Opäť sme sa naučili, že demokracia je vzácna a krehká. V túto hodinu, moji priatelia, zvíťazila," povedal Biden. "Toto je deň Ameriky. Toto je deň demokracie. Deň histórie a nádeje, obnovy a odhodlania," uviedol, pričom poďakoval svojim predchodcom. Uviedol, že je pred ním ešte veľa práce.

V 21-minútovom prejave Biden načrtol výzvy, ktoré pred ním stoja. Poznamenal, že krajina prežíva "náročné" obdobie, čím poukázal na pandémiu nového koronavírusu a hospodársky pokles.

V inauguračnom prejave sa takisto zaviazal, že porazí politický extrémizmus a domáci terorizmus. USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Biden taktiež vyzval na tichú modlitbu za 400 000 obyvateľov USA, ktorí podľahli chorobe COVID-19. Američanov vyzval, aby boli jednotní v boji proti pandémii, s tým, že krajina musí dať politiku bokom.

Odsúdil tých, ktorí klamstvom získavajú moc. Zaviazal sa, že bude prezidentom všetkých Američanov, pričom bude bojovať aj za tých, ktorí ho nevolili. Nový prezident takisto vyzval občanov, aby "odmietli kultúru, v ktorej sú zmanipulované samotné fakty".

17:48 Joe Biden zložil prezidentskú prísahu a stal sa oficiálne prezidentom USA. Biden zložil prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas prísahy mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill.

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

17:42 Slávnostnú prísahu už zložila viceprezidentka Kamala Harrisová. Stala sa tak prvou ženou – viceprezidentkou Spojených štátov i prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

17:39 Americkú hymnu pred slávnostnou prísahou prezidenta zaspievala speváčka Lady Gaga.

17:32 Polícia preverovala pred inauguráciou novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena vyhrážku bombou voči budove Najvyššieho súdu vo Washingtone, ale nič nenašla.

17:25 Joe Biden a jeho manželka Jill sú už na pódiu, kde Biden zloží slávnostnú prezidentskú prísahu.

17:20 Všetci bývalí americkí prezidenti, ktorí sa zúčastnia na slávnostnej inaugurácii nového prezidenta USA Joea Bidena, už prišli do Kapitolu vo Washingtone.

Ako prví do Kapitolu dorazili George W. Bush s manželkou Laurou, krátko nato prišli Barack a Michelle Obamovci a Bill a Hillary Clintonovci.

Inzercia

Jimmy Carter (96), najstarší žijúci bývalý prezident USA, ani jeho manželka Rosalynn Carterová sa prvýkrát od roku 1977, keď zložil sľub, na inaugurácii nezúčastnia. Bidenovi však zaželali "všetko dobré".

Prišiel aj dosluhujúci viceprezident Mike Pence.

Okrem spomenutých bývalých prezidentov sa na ceremónii zúčastňuje aj väčšina kongresmanov či sudcovia Najvyššieho súdu. Prítomní sú tiež zástupcovia Republikánskej a Demokratickej strany.

Biden so svojou manželkou Jill pricestoval do komplexu v stredu dopoludnia miestneho času, asi 90 minút pred svojou prezidentskou prísahou. Sprevádzala ich zvolená viceprezidentka Kamala Harrisová a jej manžel Douglas Emhoff.

AP si všíma, že Biden a Harrisová pri príležitosti slávnostnej inaugurácie predvádzajú oblečenie z dielne amerických návrhárov. Biden má na sebe oblek a kabát od značky Ralph Lauren, Jill Bidenová má tvídový kabát a šaty značky Markarian od Alexandry O'Neillovej.

Harrisová má podľa zdrojov model od Christophera Johna Rogersa a Sergia Hudsona, jej manžel Doug Emhoff má oblek od Ralpha Laurena.

Bidenovci sa zúčastnili na omši s lídrami demokratov a republikánov v Kongrese

Joe Biden sa dopoludnia zúčastnil na omši v Katedrále svätého Matúša apoštola v hlavnom meste Washington. Sprevádzali ho demokratickí a republikánski lídri v Kongrese, čo pred inauguráciou, ktorá sa uskutoční napoludnie miestneho času, symbolizovalo jednotu. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a AP.

Budúceho prezidenta sprevádzali aj jeho manželka Jill Bidenová a budúca viceprezidentka Kamala Harrisová s manželom Douglasom Emhoffom.

Na pozvanie Bidena sa k prvému páru USA pridala tiež skupina členov Kongresu zložená z oboch hlavných politických strán. Boli medzi nimi všetci štyria najvyššie postavení členovia vedenia Kongresu: demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer, ako aj líder senátnej väčšiny republikán Mitch McConnell a líder republikánov v snemovni Kevin McCarthy.

Účasť na omši je tradičný krok pred zložením slávnostnej prísahy počas inaugurácie prezidenta USA.

Mnohí prezidenti si na omšu v deň inaugurácie vybrali Episkopálny kostol sv. Jána, niekedy nazývaný aj "kostol prezidentov". Biden je druhý katolícky prezident USA a Katedrála svätého Matúša je sídlom rímskokatolíckeho arcibiskupa Washingtonu.

Biden strávil noc z utorka na stredu v oficiálnom hosťovskom prezidentskom dome nazývanom Blair House, čo je tiež tradičný krok pred inauguráciou prezidenta.

Trump opustil Biely dom, novej administratíve zaželal veľa úspechov

Donald Trump v stredu dopoludnia miestneho času opustil Biely dom poslednýkrát ako americký prezident a spolu so svojou manželkou Melaniou odcestoval z Washingtonu, informovala agentúra AP. Urobil tak iba niekoľko hodín predtým, ako zloží prísahu zvolený prezident Joe Biden, ktorému Trump v Oválnej pracovni v súlade s tradíciou nechal osobný list.

"Bola to veľká česť, česť na celý život. Najlepší ľudia na svete, najlepší domov na svete," povedal Trump prítomným novinárom predtým, ako ho vrtuľník previezol spred Bieleho domu na neďalekú spoločnú základňu amerického letectva a námorníctva Joint Base Andrews v štáte Maryland, kde sa uskutočnila aj oficiálna rozlúčka.

Na základni Trump vystúpil so záverečným príhovorom vo svojej funkcii. "Prajem novej administratíve veľa šťastia a veľké úspechy. Myslím si, že budú mať veľký úspech, majú základ urobiť niečo skutočne veľkolepé," povedal Trump, pričom poďakoval svojej rodine a zamestnancom.

Trump zároveň sľúbil, že "v nejakej podobe sa vráti". "Boli to neuveriteľné štyri roky... Neboli sme bežnou administratívou," poznamenal.

Biden chce v prvý deň podpísať 15 výkonných nariadení

Joe Biden plánuje počas prvých hodín na poste šéfa Bieleho domu podpísať v stredu 15 výkonných nariadení týkajúcich sa ochrany klímy, imigrácie, boja proti novému koronavírusu, ako aj ekonomickej situácie v krajine. Informovali o tom agentúry AFP a AP s tým, že tak zruší viacero sporných nariadení svojho predchodcu Donalda Trumpa.

Ako uviedli Bidenovi poradcovia, nový šéf Bieleho domu chce vydať nariadenie o opätovnom pristúpení Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode i k Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

Biden zruší zákaz vstupovať cestujúcim z prevažne moslimských krajín na územie Spojených štátov a zastaví i výstavbu múru, ktorú nariadil Trump na hraniciach s Mexikom, aby tak zabránil nelegálnej imigrácii.

Do Kongresu plánuje zaslať návrh zákona, ktorý by upravil prisťahovaleckú politiku a umožnil miliónom migrantov žijúcim v USA bez právneho štatútu do ôsmich rokov získať americké občianstvo.

V rámci boja proti šíreniu pandémie COVID-19 vydá príkaz na nosenie rúšok v budovách spravovaných federálnou vládou, obnoví ochranu prírodných rezervácií, ktorú tiež odvolal Trump, a v súvislosti s následkami pandémie sa bude usilovať o to, aby dosiahol zmrazenie príkazu na vysťahovanie z domova a ochránil hypotéky miliónov ľudí.

Cieľom nového prezidenta je preskúmať všetky Trumpove predpisy a výkonné nariadenia, ktoré by mohli škodiť životnému prostrediu a verejnému zdraviu Američanov. Federálnym agentúram nariadi, aby ich prioritou bola rasová rovnosť, a chce zaistiť, aby nedochádzalo k systémovému rasizmu.
 

Tradícia prezidentských prísah má už 232 rokovPodľa prvého odseku 20. dodatku americkej ústavy sa funkčné obdobie amerického prezidenta začína 20. januára o 12.00 h miestneho času. Inaugurácia obsahuje slávnostné zloženie prísahy, respektíve sľubu. Text prísahy podľa ústavy znie: "Slávnostne prisahám (sľubujem), že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov." Prvý prezident USA George Washington (1789 – 97) k textu pridal slová "K tomu nech mi dopomáha Boh," ktoré odvtedy prezidenti opakujú.

Nový prezident podľa tradície skladá svoj sľub do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA. Súčasným – v poradí 17. – predsedom Najvyššieho súdu je John Glover Roberts, ktorý bol vykonávateľom inaugurácie predošlých dvoch prezidentov Baracka Obamu (2009 a 2013) a Donalda Trumpa (2017).

V histórii existujú aj výnimky – George Washington skladal prísahu 30. apríla 1789 do rúk prvého starostu New Yorku. V niektorých prípadoch boli vykonávateľmi inaugurácie sudcovia federálneho alebo Najvyššieho súdu. Calvine Coolidge, 30. prezident, dokonca zložil prvú prísahu do rúk svojho otca, notára a sudcu, v noci na 3. augusta 1923. Správa o náhlom úmrtí jeho predchodcu Warrena Hardinga ho totiž ako viceprezidenta zastihla počas návštevy rodičov. Slávnostnú a verejnú prísahu potom zložil 21. augusta 1923.

Podľa tradície založenej Georgeom Washingtonom skladajú prezidenti sľub s rukou na Biblii. Výnimkou boli len Chester A. Arthur (1881) a Theodore Roosevelt (1901). Barack Obama prisahal na rovnakú Bibliu ako Abraham Lincoln, ktorý zrušil otroctvo.

Po Washingtonovi, ktorý nastúpil do úradu 30. apríla 1789, sa termín inaugurácie ustálil na dátume 4. marca. Až Franklin Delano Roosevelt zložil sľub 20. januára 1937 a tento termín sa zachoval dodnes – príčinou bola snaha skrátiť prechodné obdobie od zvolenia prezidenta do jeho reálneho nástupu k moci.

Výnimkou sú prípady, keď sa hlava štátu ujala svojej funkcie za mimoriadnych okolností, zväčša po náhlej smrti predchádzajúceho prezidenta. Prezident Lyndon Johnson napríklad zložil sľub 22. novembra 1963 na palube prezidentského lietadla Air Force One smerujúceho z Dallasu do Washingtonu – približne hodinu a pol po tom, ako jeho predchodca John F. Kennedy podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri atentáte.

Niektorí prezidenti zložili sľub dva razy – súkromne a verejne. Urobil tak napríklad Ronald Reagan 20. a 21. januára 1985 (20. januára bola nedeľa) a z podobného dôvodu 20. a 21. januára 2013 aj Barack Obama spolu so súčasným prezidentom a vtedajším viceprezidentom Bidenom.

Obama o deň neskôr opakoval aj svoju prvú prísahu z 20. januára 2009 na žiadosť najvyššieho sudcu Robertsa, pretože po ňom prvý raz zopakoval text sľubu s nesprávnym slovosledom.

Najkratší inauguračný prejav, so 135 slovami, predniesol 30. apríla 1789 George Washington. Naopak, najdlhší, s 8495 slovami, zaznel 4. marca 1841. William Henry Harrison rečnil v chladnom počasí bez klobúka a kabáta takmer dve hodiny, čo sa stalo 68-ročnému prezidentovi osudným. O mesiac zomrel na zápal pľúc. Do dejín vošla slávna veta z inauguračného prejavu prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z 20. januára 1961: "Nepýtajte sa, čo pre vás môže urobiť vaša vlasť. Pýtajte sa, čo pre svoju vlasť môžete urobiť vy."

Prísaha amerického prezidenta vzbudzovala od začiatku záujem širokej verejnosti. Harry S. Truman bol prvým prezidentom USA, ktorého inauguráciu vysielala televízia. Stalo sa tak 20. januára 1949. Doterajším rekordérom je Barack Obama, ktorého inauguračný prejav si 20. januára 2009 priamo vo Washingtone vypočulo okolo 1,8 milióna ľudí. Súčasťou inaugurácie býva aj tradičný slávnostný obed, ktorý ešte do začiatku 20. storočia pripravoval samotný prezidentský pár.

Inauguráciu Joea Bidena a Kamaly Harrisovej ovplyvnia obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou, ale aj prísne bezpečnostné opatrenia prijaté po nedávnom útoku radikálnych priaznivcov Donalda Trumpa na budovu Kongresu USA.

 

Foto: TASR/AP

 

Odporúčame