Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2021, 15:22

Na antigénové testovanie je pripravených takmer 250 odberových miest

Do objednávkového systému je aktuálne zapojených 89 mobilných odberových miest.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ľudia sa však bez nutnosti objednania môžu otestovať na ďalších 159 odberových miestach. Ich zoznam je dostupný na webovej stránke https://www.health.gov.sk/?ag-mom.

"Vo všeobecnosti možno skonštatovať, že jedno MOM môže napríklad zriadiť aj 30 výjazdových služieb. Udialo sa tak napríklad v Trenčíne. Zásah jedného MOM tak môže byť rozsiahly a značný," komentovala. Ak vzniknú ďalšie odberové miesta na základe výzvy MZ SR, budú povinne využívať objednávkový systém.

Ďalšie odberové miesta môžu zriadiť samosprávy, ktoré informácie o prevádzke takýchto odberových miest zverejňujú prostredníctvom svojich informačných kanálov, napríklad aj na sociálnych sieťach.  Rezort zdravotníctva tiež pripomenul, že zákaz vychádzania platí do 7. februára.

Po celoplošnom skríningu bude od budúcej stredy 27. januára podmienkou cesty do práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu, negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov.

Z časového hľadiska nebolo podľa rezortu zdravotníctva možné všade zabezpečiť certifikáty tak ako počas novembra minulého roka. MZ SR však zdôraznilo, že pre potvrdenie o výsledku testu existuje viacero možnosti. Okrem SMS potvrdení, ktoré zasiela Národné centrum zdravotníckych informácií, sa môžu občania preukazovať potvrdeným tlačivom vydaným rezortom zdravotníctva.

Občan ho dostane priamo po otestovaní, tlačivo musí byť potvrdené originál pečiatkou testovacieho miesta alebo obcou. Ďalšou možnosťou je aj iné potvrdenie vytlačené v papierovej podobe, ak občan dostal výsledok testu napríklad v e-maili, dodalo MZ SR.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

V koncomesačnom súhrne diania v kresťanskom svete, ktorý tradične pripravil Imrich Gazda, sa dozviete:

  • ktorí kardináli v Rímskej kúrii čakajú na svoj koniec,
  • ako pokračuje neslávny koniec slávneho mnícha Enza Bianchiho,
  • kto sa stal novou hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi.