Ústavné zmeny často s núdzovým stavom nesúvisia, vyhlásila Pirošíková
"Počas prijímania protiepidemických opatrení dochádza často k neprimeraným, neodôvodneným a vzájomne rozporuplným zásahom do ľudských práv, ignorujú sa názory odborníkov. Oslabuje sa nezávislý výkon súdnictva či advokácie, pri reformách absentuje odborná diskusia či dialóg so zainteresovanými."
Na Slovensku dochádza v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva v núdzovom stave k ústavným zmenám, a to aj k takým, ktoré vôbec s núdzovým stavom nesúvisia. Domnieva sa advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková, ktorá je jednou zo 140 sudcov, advokátov a príslušníkov ďalších právnických profesií, ktorí v utorok zverejnili výzvu na dôsledné zachovávanie princípov právneho štátu v SR.
"Počas prijímania protiepidemických opatrení dochádza často k neprimeraným, neodôvodneným a vzájomne rozporuplným zásahom do ľudských práv, ignorujú sa názory odborníkov. Oslabuje sa nezávislý výkon súdnictva či advokácie, pri reformách absentuje odborná diskusia či dialóg so zainteresovanými. Kritika zo strany významných výborov Rady Európy ostáva bez povšimnutia zo strany kompetentných," uvádza Pirošíková v nadväznosti na to, prečo sa k výzve Právnici spolu za právny štát pripojila.
Podľa signatárov výzvy je dôležité, aby sa príslušné inštitúcie Európskej únie a Rady Európy dištancovali od krokov slovenských štátnych inštitúcii, ak nie sú v súlade s princípmi právneho štátu. O situácii na Slovensku budú tieto medzinárodné inštitúcie ďalej informovať, pričom im doručia aj anglický preklad predmetnej výzvy.
"Túto výzvu som podpísal, pretože na Slovensku sa princípy právneho štátu odstraňujú tak v oblasti tvorby, ako aj aplikácie práva. Ignorujú sa pravidlá legislatívneho procesu a konkrétnymi podzákonnými predpismi sa rozvracia hierarchický systém právnych noriem," uviedol vysokoškolský pedagóg pôsobiaci na Právnickej fakulte UK Branislav Fábry. Podľa jeho slov je veľkým problémom likvidácia rovnosti pred zákonom, o čom svedčia nespravodlivé výnimky z karanténnych pravidiel pre verejných funkcionárov. Obavy podľa Fábryho vyvoláva aj populizmus niektorých orgánov činných v trestnom konaní, ako aj úniky zo spisov či podmienky vo väzbe.
"Pri mojej verejnej kritike krokov výkonnej a zákonodarnej moci majúcich negatívny dosah cez súdnictvo na občanov Slovenska som dostala nedávno otázku, koľko sudcov stojí za mnou? Nikto. Ja stojím za nimi," uvádza ďalšia signatárka – sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka súdnej rady SR Marcela Kosová.
Vo výzve signatári sformulovali výhrady k viacerým udalostiam, ku ktorým podľa nich došlo a dochádza v SR a majú za následok porušovanie princípov právneho štátu.
Dnes treba vedieť
Koronavírus
V Srbsku majú prudký nárast nových prípadov, cez víkend zatvoria prevádzky
Denné počty v krajine stúpajú aj napriek hromadnému očkovaniu, odborníci zo zhoršenia situácie vinia nočné kluby a večierky.
„Sme zvyknutí na pozliepané projekty a dobrovoľnícku prácu, no aj v duchovnej hudbe túžime po profesionalite. Na vlastnej koži sme si však overili, že na Slovensku produkcia v kresťanskej sfére nevie byť finančne sebestačná.“ O vzniku projektu jedno.tu s nami hovorila Daša Žabenská.
Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)
Premiér Igor Matovič by nikdy nedovolil vrátiť Sputnik V do Ruska, napísal na facebooku.
SPUTNIK DO RUSKA NEODLETÍ👊 To bolo kriku ... za 2 milióny vakcín, ktoré zachrania tisícky životov! “Hybridná vojna...
Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 5. marca 2021
Súhrn udalostí v piatok 5. marca:
- Prednostne očkovať sa budú môcť už aj učitelia starší ako 56 rokov
- Remišová si nevie predstaviť pokračovanie vlády bez sebareflexie, Naď spomína dvojkoalíciu
- Matovič priznal, že mu Szijjártó pomáhal pri zabezpečení vakcíny Sputnik V
- Sudca rozhodol o prepustení Zoroslava Kollára a Jarmily Urbancovej z väzby
- V kauze Fatima obvinili aj Gašpara, Hraška a Krajmera
- V Charkove posprejovali slovenský konzulát nápisom Vymeníme Slovensko za Krym!
- Pápež František pricestoval na štvordňovú návštevu Iraku
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)
Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.
Litva odmietla vydať Bielorusku opozičnú líderku Cichanovskú
Litovský minister zahraničných vecí sa vyjadril, že skôr zamrzne peklo, než by tejto žiadosti vyhoveli.
Koronavírus
Prezidentka Čaputová si uctila pamiatku obetí pandémie
V sobotu je to presne rok, čo sa na Slovensku potvrdil výskyt nového koronavírusu.