Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2021, 15:12

Rizikoví pacienti by mohli mať výnimku z celoplošného testovania

Má ísť o pacientov s onkologickými ochoreniami, imunodeficientných, s ochoreniami pľúc, poruchami látkovej výmeny, pacientov po poúrazových stavoch, po biologickej liečbe, so psychiatrickými diagnózami, ale aj o tehotné ženy.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) požiadala hlavného hygienika SR Jána Mikasa o udelenie výnimiek na celoplošné testovanie pre rizikových pacientov. Ako informovala prezidentka asociácie Mária Lévyová, takíto pacienti si uvedomujú, čo by pre nich prípadné ochorenie COVID-19 znamenalo. Snažia sa preto poctivo dodržiavať zásady a izolujú sa od svojho okolia.

"Chceli sme tým predísť situácii, akú sme tu mali v novembri pred prvým celoplošným testovaním, keď sa na rizikových pacientov zabudlo," povedala šéfka asociácie. Keďže testovanie sa už aktuálne realizuje a termíny v online objednávacom systéme sa rýchlo míňajú Lévyová verí, že Úrad verejného zdravotníctva SR zverejní zoznam výnimiek čo najskôr.

Má ísť o pacientov s onkologickými ochoreniami, imunodeficientných, pacientov s ochoreniami pľúc, poruchami látkovej výmeny, pacientov po poúrazových stavoch, po biologickej liečbe, so psychiatrickými diagnózami, ale aj o tehotné ženy.

Podľa Lévyovej sa táto skupina pacientov od začiatku pandémie nového koronavírusu snaží do maximálnej možnej miery vyhýbať miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí. Ich účasť na skríningovom testovaní by preto podľa jej slov bola presným opakom toho, o čo sa usilujú pre vlastnú ochranu už takmer rok.

V prípade neudelenia výnimiek rizikovým pacientom by podľa šéfky AOPP mohlo dôjsť k psychickému diskomfortu pacientov a destabilizácii ich zdravotného stavu, a to najmä v dôsledku obmedzenia pohybu v prírode a pri zabezpečovaní si každodenných potrieb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 6 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 7 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.