Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2021, 13:58

Slováci si stále najviac peňazí ukladajú na bežných účtoch

Upozorňuje na to spoločnosť Across Private Investments, ktorá zhodnotila vývoj finančných trhov a úspor Slovákov počas minulého roka. 

Výnosy na bežných a termínovaných vkladoch klesajú a posledných päť rokov nedržia krok s infláciou, ktorá bola minulý rok na úrovni 1,9 %.

Priemerné výkonnosti vo všetkých meraných kategóriách sa ocitli v pozitívnom pásme nad nulou.

"Bežné účty sú s prírastkom 2,8 miliardy eur nových úspor stále bohužiaľ najobľúbenejšou voľbou Slovákov," priblížil produktový manažér Acrossu Igor Gogoľ. Na pomyselnom dne rebríčka v zhodnotení úspor ostávajú vklady v bankách s priemerným vlaňajším výnosom 0,18 % pred zdanením.

Podľa Gogoľa pribudlo v uplynulom roku do fondov viac ako 490 miliónov eur nových investícií. Nízke výkonnosti, ako aj zmeny v ponuke, majú za následok odchod investorov z konzervatívnejších fondov. "Zdá sa, že rizikový apetít Slovákov sa zvyšuje. Tri zo štyroch eur nových investícií smerovali do fondov s vyšším rizikovo -výnosovým profilom. Je pravdepodobné, že v budúcnosti takto Slováci zarobia viac," predpokladá Gogoľ.

Vlani sa podľa neho akciové fondy zaslúžili o takmer polovicu všetkých výnosov investorov v podielových fondoch (92 miliónov eur). Z dát spoločnosti vyplýva, že indexové fondy, ktorých celosvetový podiel presiahol 30 %, si cestu do portfólií Slovákov nachádzajú pomaly. Čo sa týkalo priemerných poplatkov za správu, tie predstavovali 1,27 %, kým priemerný výnos pred zdanením bol 2,21 %.

Úspory v 2. pilieri dobehli vlani hodnotu v podielových fondoch a pokorili hranicu 10 miliárd eur s priemerným výnosom 2,29 %. Dlhodobým problémom je práve ich nízka výkonnosť. "Dobrou správou je, že väčšina nových príspevkov budúcich dôchodcov a presunov ich úspor už smeruje do štátom negarantovaných fondov. Tie dlhodobo ponúkajú vyššie zhodnotenie. Ukazuje to aj výkonnosť indexových a akciových negarantovaných fondov, ktorá bola takmer dvojnásobne vyššia ako priemer trhu. Sporiteľom priniesli výnos 3,7 %," zhodnotil Gogoľ.

Za minulý rok si na svoje bežné, investičné či dôchodkové účty pripísali Slováci spolu 1,3 miliardy eur. Pri prepočte na jedného ekonomicky aktívneho obyvateľa to je viac ako 490 eur. Bez vplyvu 2. piliera by však bol výsledok len 113 eur.

Vo viacerých kategóriách podľa spoločnosti dosiahli vlani najlepšie zhodnotenie indexové fondy. Investori im dôverujú kvôli efektívnemu prenášaniu zhodnotenia finančných trhov do peňaženiek investorov. Výnosy týchto fondov sú taktiež po roku od nákupu oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred 4 hodinami

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 5 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal v nedeľu svoj šiesty gól v prebiehajúcom ročníku talianskej Serie A. Prispel ním k remíze AC Parma na ihrisku Fiorentiny 3:3. (tasr)

pred 5 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 7 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 7 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)