Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 17:47

Koronakríza

Situácia sa mierne zlepšuje, seniorov nad 75 rokov zaočkujú prioritne

Situácia sa mierne zlepšuje, seniorov nad 75 rokov zaočkujú prioritne

FOTO TASR – Jaroslav Novák

V súvislosti s plošným testovaním by sa ministrovi zdravotníctva páčilo, keby si ľudia z neho odniesli aj respirátor či vitamín D.

Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa na Slovensku mierne zlepšuje, no podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nie dostatočne. Poznamenal, že napriek opatreniam prijatým v druhej polovici decembra sa krivku infikovaných stále nepodarilo zlomiť. Denne stále ochoreniu Covid-19 v nemocniciach podľahne v priemerne 95 ľudí. Obetí „na“ a „s“ ochorením Covid-19 je už 4098. 

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Aktuálne je však na tom najhoršie okres Zlaté Moravce.

Sedemdňová incidencia je okrem nej naďalej najvážnejšia v okresoch Nitra, Košice-okolie, Považská Bystrica a Piešťany. Dokopy máme na Slovensku 23 najkritickejších okresov. Situácia sa, naopak, zlepšila v okrese Trenčín.

Priemerná pozitivita antigénových testov však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.

"Apelujeme na občanov, aby ostávali vo svojej vlastnej bubline s tými najbližšími," povedal Krajčí.

Reprodukčné číslo je na úrovni 1, hoci minister zdravotníctva čakal väčšie zníženie. Hospitalizácie už nerastú tak prudko. Počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je však veľmi vysoký – momentálne 279. „Zaznamenali sme nárast, je vysvetliteľný zlou situáciou, ktorú tu máme,“ tvrdí minister s tým, že prognóza sa zlepšuje.

„Podarilo sa nám reprofilizovať 5 652 lôžok, v priemere máme obsadených 63 percent lôžok. Ide hlavne o lôžka, kde potrebujeme ventilovať pacientov,“ tvrdí minister. Momentálne je hospitalizovaných 3 273 ľudí s koronavírusom. Zároveň klesá počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Do nemocníc sa postupne vracia stále viac zdravotníckeho personálu, ktorý bol v karanténe.

Po 50-tisícoch zaočkovaných mení ministerstvo stratégiu

Na Slovensku je zaočkovaných 50 109 ľudí, čo je 0,92 percenta populácie. 

„Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniciach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je zatiaľ na západe ako východe Slovenska.“

Koľko ľudí z kritickej infraštruktúry sa už zaočkovalo a aké pozície a profesie tam patria, minister odmietol uviesť s tým, že je to podľa neho tajné.

Inzercia

Od pondelka budú očkovať seniorov v domovoch sociálnych služieb. Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky. Neskôr budú očkovať aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov. 

Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. K očkovaniu sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaznamenal 13 hlásení závažných nežiaducich účinkov po vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 a 146 nezávažných hlásení.

Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné. Banskobystrická župa vláde navrhla pomoc s budovaním veľkých očkovacích centier, keď už bude možné očkovať masovo. Momentálne sa očkuje už v 55 nemocniciach. "Očkovanie prebieha plynulo, máme dobré referencie, spokojných ľudí, ktorí boli na očkovaní. Nemocnice sú dobre pripravené," dodal.

Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.

Očkovanie bežnej populácie bude podľa neho závislé od dodávky vakcín. Nevylúčil, že časť ľudí by mohla byť zaočkovaná až na jeseň 2021.

Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo skokovo pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne. V prípade regionálneho testovania sa minister pýta, ktorý okres je na tom lepšie, keď podľa Covid automatu je čierne celé Slovensko.

Ministrovi zdravotníctva by sa tiež páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Ľuďom tiež odporúča užívanie vitamínu C a zinku. V súvislosti s respirátorom ho minister odporúča nosiť najmä v hromadnej doprave, ako aj v taxíku.

 

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 9 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 10 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)