Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 16:01

Zadržali dvoch podozrivých z financovania protestov v Bielorusku

Jedným zo zadržaných je bieloruský novinár Andrej Aľaxandrav. Proopozičný server Belaruspartisan.by označil celú kauzu za vyfabrikovanú v štýle orwellovských románov.

Námestník bieloruského ministra vnútra Hennadz Kazakevič vysvetlil, že vyšetrovatelia ekonomickej trestnej činnosti pri pátraní po spôsoboch financovania úradmi nepovolených masových protestov v Bielorusku narazili na dvoch súkromných podnikateľov - 42-ročného Aľaxandrava a jeho 31-ročnú partnerku Irynu Zlobinovú.  Vyšetrovatelia tvrdia, že táto dvojica od augusta 2020 finančne pomáhala ľuďom, ktorí sa zúčastnili na nepokojoch a protestných akciách v Minsku. Aľaxandrav a Zlobinová boli zadržaní 12. januára.

Kazakevič ďalej uviedol, že v tajných skrýšach, v ktorých si zadržaní vyzdvihovali hotovosť, sa našlo viac ako 100.000 dolárov a eur. Financovanie protestnej činnosti sa podľa neho uskutočňovalo vo forme platenia pokút udeľovaných demonštrantom poriadkovou políciou, podpory osôb v celách predbežného zaistenia či vo vyšetrovacej väzbe.

Kazakevič tvrdí, že všetky financie používané na tieto účely dostali zadržaní zo zahraničia. Časť týchto peňazí údajne využili aj pre seba - na prenájom drahého bývania v Minsku, či nákup potravín.

Kazakevič dodal, že Aľaxandrav počas výsluchu uviedol, že ponuku zapojiť sa do týchto aktivít dostal od fondu solidarity BY_HELP, ktorý založili Andrej Stryžak a Aľaxej Ľavončyk. V súvislosti s Aľaxandravom sa uskutočnila policajná prehliadka aj v sídle nezávislej tlačovej agentúry BelPAN, kde tento novinár v rokoch 2015 - 2018 pôsobil ako námestník riaditeľa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 6 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 7 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.