Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 15:35

Mária Kolíková nezvažuje stiahnuť legislatívny návrh reformy súdnej mapy

Mária Kolíková nezvažuje stiahnuť legislatívny návrh reformy súdnej mapy

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Reagovala tak na otvorený list, v ktorom ju 320 sudcov vyzvalo na takýto krok. Sudcovia navrhujú pripraviť reformu súdnej mapy za ich aktívnej účasti, tiež vyzývajú na odbornú diskusiu.

„Rada by som sa stretla so sudcami, ktorí majú takéto pripomienky. Je veľmi dôležité, aby boli konkrétne,“ uviedla po piatkovom rokovaní vlády. Doplnila, že na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti (MS) SR sú priebežne zverejňované odpovede na vznesené pripomienky. Ministerka zopakovala, že pripomienkové konanie v súvislosti so zákonom o sídlach a obvodoch súdov je predĺžené do konca februára.

Spôsob, akým sudcovia vyjadrili svoj nesúhlas s navrhovanou reformou súdnej mapy, považuje za neštandardný. Zdôraznila, že plánovaná reforma sa priamo týka 24 prvostupňových a piatich krajských súdov. Dotkne sa tak podľa nej oveľa viac ako 320 sudcov, ktorí sa podpísali pod otvorený list.

Ministerka poprela tvrdenia, že s dotknutými sudcami dostatočne nekomunikuje. „Nerozumiem tomu dosť dobre. So sudcami sa priebežne rozprávam. Vedia, že sú u mňa dvere otvorené,“ podotkla s tým, že si nepamätá reformu, ktorá by sa týkala takého veľkého množstva sudcov, ako navrhovaná zmena súdnej mapy.

„Niekto by mohol povedať, že strategicky by bolo lepšie robiť to postupne. Ja sa domnievam, že s ohľadom na dopad, ktorý môže mať pre Slovensko, je to dôležité robiť naraz,“ povedala. Dôležitá je podľa nej špecializácia sudcov nielen na okresných, ale aj na krajských súdoch, čo je jedným z jej hlavných cieľov v súvislosti s touto reformou.

Sudcovia v otvorenom liste okrem iného uviedli, že nová súdna mapa zásadným spôsobom mení usporiadanie súdov v rámci SR, je neprimeraným zásahom zákonodarnej a výkonnej moci do súdnej moci, sťažuje prístup občanov k súdu a porušuje záväzky SR ako členského štátu EÚ v otázke nezávislosti súdnictva a práva na prístup k spravodlivosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 6 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 6 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.