Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 08:49

Vakcína proti korone

Dánsko zaočkovalo už 2,2 percenta obyvateľov

Dánsko zaočkovalo už 2,2 percenta obyvateľov

Ilustračné FOTO - TASR/AP

Všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikovali a nevyčlenili polovicu na druhé zaočkovanie. "Vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť," vysvetlila stanovisko vlády premiérka Mette Frederiksenová.

Dánsko zaočkovalo proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, už 2,2 percenta svojho obyvateľstva, teda viac ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie. 

"Stanovisko vlády je, že vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť," uviedla dánska sociálnodemokratická premiérka Mette Frederiksenová.

Iné krajiny vyčlenili polovicu svojich vakcín na druhé zaočkovanie ľudí, ktorí už dostali prvú dávku. Dánsko však všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikovalo.

Počet podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov je v Dánsku trikrát vyšší než priemer v rámci EÚ. Prvú dávku vakcíny dostalo doposiaľ 129 170 z 5,8 milióna obyvateľov.

Krajina pripisuje úspech vakcinačného programu svojmu zdravotníckemu systému - pozostávajúcemu zo sebestačných regiónov - a informačnej infraštruktúre.

"Náš systém umožňuje rýchlu distribúciu (vakcín) a máme veľmi dobrú informačnú infraštruktúru, ktorá nám umožňuje zaregistrovať každú zaočkovanú osobu," uviedol Jens Lundgren, profesor z Kodanskej univerzity špecializujúci na infekčné ochorenia.

Inzercia

Niektoré krajiny vrátane Dánska sa v snahe zaštepiť proti covidu čo najviac ľudí rozhodli v niektorých prípadoch predĺžiť časový interval medzi prvou a druhou dávkou vakcíny o najviac šesť týždňov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom januára tento krok schválila.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa chce proti covidu zaočkovať 80 percent dospelých Dánov.

"Naším cieľom je byť schopný zaočkovať 100-tisíc Dánov denne, keď na to budeme mať dostatok vakcín," uviedla premiérka Frederiksenová.

Vakcinačná kampaň v Dánsku odštartovala 27. decembra. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech, avšak od štvrtka už aj očkovacou látkou od spoločnosti Moderna.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred 2 hodinami

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal v nedeľu svoj šiesty gól v prebiehajúcom ročníku talianskej Serie A. Prispel ním k remíze AC Parma na ihrisku Fiorentiny 3:3. (tasr)

pred 4 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 5 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 6 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)