Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 08:11

Prokuratúra prešetrí neskoré zavedenie lockdownu v Bergame

Polícia už zaistila dokumenty z viacerých zdravotníckych inštitúcií. Mali by obsahovať aj informácie o tom, prečo došlo v domovoch pre seniorov v Bergame k takému vysokému počtu úmrtí.

Prokuratúra v talianskej provincii Bergamo oznámila, že vyšetrí, či úradom v tejto oblasti na severe Talianska netrvalo na začiatku pandémie nového koronavírusu príliš dlho, kým zaviedli tzv. lockdown, ktorý bol vôbec prvým na svete - mimo územia Číny. 

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním epidemiologického plánu vlády už zaistila dokumenty z viacerých zdravotníckych inštitúcií. Mali by okrem iného obsahovať aj informácie o tom, prečo došlo v domovoch pre seniorov v Bergame k takému vysokému počtu úmrtí.

Na vrchole koronakrízy zomieralo v Bergame toľko ľudí, že s prepravou rakiev s ich telami musela pomáhať aj armáda svojimi vozidlami.

V centre vyšetrovania je podľa vyjadrenia prokuratúry podozrenie, že protipandemický plán v tom čase dostatočne nezhodnocoval situáciu.

Prokuratúra uviedla, že experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento plán skúmali, dospeli k názoru, že je kópiou pracovnej hypotézy vypracovanej v roku 2006.

Obdobné obvinenia sa pritom objavujú už dlhšie. Zástupcovia skupiny obetí ochorenia COVID-19 podali koncom minulého roka žalobu na úrady v celej krajine i viacerých regiónoch. Okrem iného obvinili z nedbanlivosti aj úrady v Bergame, uvádza DPA.

Taliansko dosiaľ zaznamenalo vyše 2,3 milióna prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 80-tisíc súvisiacich úmrtí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

„V tomto momente sme ešte veľmi ďaleko od kolektívnej imunity, zaočkovaná je len polovica populácie a to percento musí byť oveľa vyššie. Podľa mňa sa tak nestane, pokým nezaočkujeme aj deti. No tie nebudeme očkovať, kým klinické štúdie neukážu, že očkovanie detí je bezpečné a efektívne. Podarí sa nám však dosiahnuť čiastočnú nepriamu imunitu, ktorú budú poskytovať zaočkovaní ľudia tým, ktorí sa zaočkovať nedali," hovorí pre Postoj profesor Ran Balicer, ktorý vedie tím expertných poradcov izraelskej vlády v boji proti pandémii.

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili nad Košicami 5:3. "Belasí" vyhrali na domácom ľade po štyroch prehrách a zo štvrtého miesta tabuľky strácajú na vedúci Poprad dva body. "Oceliari" figurujú na ôsmej priečke. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako uviedol minister zdravotníctva, aktuálne sú už na ceste do krajiny. "Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať," avizoval Krajčí.

pred 5 hodinami

Kritika Tomáša Valáška zabúda, že Slovensko patrí medzi najhoršie postihnuté štáty na svete. V tejto situácii víťazstvom Kremľa nie je to, že očkujeme ruskou vakcínou, ale to, že niektorí politici vzbudzujú dojem, že zahraničná politika je dôležitejšia než boj proti pandémii. To škodí aj dôveryhodnosti zahraničnej politiky medzi Slovákmi, pretože tá by mala byť – parafrázujme Ivana Korčoka – nie proruská ani proamerická, ale proslovenská. Píše Christian Heitman.

pred 5 hodinami

"Nebudem utekať z boja, hoci by to bolo najjednoduchšie" odpovedal minister zdravotníctva na otázku, či plánuje podať demisiu. Podľa Krajčího ho môže odvolať len premiér Igor Matovič.

pred 5 hodinami

Minister tvrdí, že Poľsko ponúklo Slovensku 200 lôžok vo svojich nemocniciach, no o prevoz nie je veľký záujem, vzhľadom na to, že nemocnice na severe krajiny to podľa jeho slov zatiaľ zvládajú. Poľné nemocnice podľa neho nie sú témou, pretože nemáme nedostatok lôžok, ale personálu. Armáda by podľa neho takú nemocnicu však bola schopná postaviť. Minister tiež navrhuje, aby na českej hranici z dôvodu výskytu juhoafrickej mutácie platila aj pre pendlerov povinnosť 72-hodinového negatívneho testu.