Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2021, 07:49

Izrael zaočkoval voči koronavírusu už dva milióny obyvateľov

Krajina očkuje svojich občanov celosvetovo najrýchlejšie. Zároveň však prudko rastie počet ľudí nakazených novým koronavírusom - úrady denne evidujú približne 9-tisíc nových prípadov.

Izrael zaočkoval prvou dávkou vakcíny proti chorobe COVID-19 už viac ako dva milióny svojich obyvateľov. Židovský štát "bude prvou krajinou, ktorá prekoná pandemickú krízu," uviedol vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Začiatkom januára vyhlásil predstaviteľ izraelského ministerstva zdravotníctva Hezi Lévi, že do konca mesiaca Izrael zaočkuje dva milióny ľudí oboma dávkami vakcíny. Doteraz však obe dávky dostalo len 150-tisíc osôb.

Netanjahu, ktorý čelí ďalšiemu predvolebnému boju, ako aj súdnemu procesu pre obvinenie z korupcie, sa snaží zdôrazniť svoju rolu pri organizácii očkovacieho programu v krajine.

Vakcinačná kampaň v Izraeli odštartovala 19. decembra, medzi prvými zo zaočkovaných bol práve Benjamin Netanjahu. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. Potrebné je aplikovať dve dávky vakcíny v rozstupe troch týždňov.

Netanjahu nedávno vyhlásil, že Izrael očkuje svojich občanov celosvetovo najrýchlejšie. V krajine však zároveň prudko rastie počet ľudí nakazených novým koronavírusom - úrady denne evidujú približne 9000 nových prípadov.

Viaceré humanitárne organizácie izraelskú vládu kritizujú, že neočkuje obyvateľov palestínskych území (Predjordánsko a pásmo Gazy) okupovaných Izraelom od roku 1967.

Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP) v pondelok vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby na Izrael vyvinulo tlak a zaistilo, že židovský štát poskytne vakcínu každému Palestínčanovi žijúcemu na okupovaných územiach.

Päť izraelských ľudskoprávnych organizácií zároveň predložilo najvyššiemu súdu petíciu, ktorá žiada, aby vláda zaočkovala Palestínčanov, ktorí sú vo väzbe v Izraeli.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred hodinou

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 3 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 4 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 5 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)