Smrť zatknutého mladíka v Bruseli pripomenula Belgičanom prípad Slováka Chovanca
Zhruba 300 demonštrantov sa zhromaždilo v centre Bruselu a žiadalo úrady o objasnenie okolností, ktoré viedli k smrti 23-ročného muža tmavej pleti v policajnej väzbe.
Belgická polícia chápe emócie občanov súvisiace s nedávnou smrťou zatknutého černošského mladíka Ibrahima B. Spôsob, akým sa ich protesty konali, však považuje za "úplne neprijateľný". Pre televíznu stanicu RTBF to vo štvrtok povedal generálny komisár federálnej polície Marc De Mesmaeker. Dodal, že v tomto prípade nesmie dôjsť k zlyhaniam ako v kauze Slováka Jozefa Chovanca.
Zhruba 300 demonštrantov sa v stredu zhromaždilo v centre Bruselu a žiadalo úrady o objasnenie okolností, ktorého viedli k smrti zmieneného 23-ročného muža tmavej pleti v policajnej väzbe. Podľa medializovaných správ zomrel zadržaný mladík na zlyhanie srdca. Belgická polícia zatkla vyše 100 osôb počas potýčok, ktoré na akcii vypukli medzi protestujúcimi s poriadkovými silami.
De Mesmaeker vo štvrtok uviedol, že rozumie protestom. Zároveň však dodal, že spravodlivosti musia čeliť všetci, ktorí počas nich spôsobili materiálne škody alebo zranenia piatim policajtom. Jedna zo zranených policajtiek bola hospitalizovaná.
Tragická smrť Ibrahima B. musí byť podľa jeho slov úplne vyšetrená. "Je to v záujme Ibrahimovej rodiny a jeho priateľov a je to aj v záujme správnych a súdnych orgánov, aby vedeli, či má pani X alebo pán Y svoje miesto v radoch polície," povedal De Mesmaeker.
V tejto súvislosti uviedol, že je veľkým zástancom zavedenia osobných kamier na rovnošatách, ktoré zabezpečia väčšiu transparentnosť policajných zásahov. Na jednej strane to podľa jeho slov prinúti k opatrnosti policajtov, keďže ich zákroky budú natáčané, a zároveň budú krotiť svoje vášne aj demonštranti, keď zistia, že je zaznamenávané ich správanie.
Úmrtie Ibrahima B. malo podľa niektorých protestujúcich rasistický podtón. De Mesmaeker s odkazom na tento prípad uviedol, že akýkoľvek rasistický čin je netolerovateľný, a ak sa objavia takéto podozrenia, treba konať rýchlo a vážne.
K smrti černošského mladíka v policajnej cele došlo necelé tri roky po tom, ako po pobyte v cele dočasného zadržania na letisku v Charleroi (koncom februára 2018) zomrel slovenský občan Jozef Chovanec. Ten upadol do kómy krátko po zásahu zo strany polície a o dva dni na to zomrel v nemocnici.
De Mesmaeker pre RTBF uviedol, že v prípade Chovanec došlo k zlyhaniu. Podľa jeho slov bolo chybou najmä to, že justícia neinformovala disciplinárne orgány policajného zboru o tom, že má zábery dokazujúce neprimerané a neetické správanie polície. "Nikdy však už nepripustím, aby sa zopakovala aféra Chovanec," dodal generálny komisár federálnej polície.
Dnes treba vedieť
Stredné Grécko zasiahlo ďalšie zemetrasenie
Rovnakú oblasť v stredu postihlo zemetrasenie s magnitúdou 6,3, ktoré si vyžiadalo najmenej 11 zranených.
Európska komisia schválila plány Slovenska. Podporí zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla vo vysokoúčinných kogeneračných zariadeniach napojených na siete diaľkového vykurovania na Slovensku. (tasr)
Taliansko zablokovalo vývoz 250-tisíc vakcín AstraZeneca do Austrálie
Európska únia tak použila prvýkrát svoj mechanizmus na kontrolu vývozu vakcín proti ochoreniu COVID-19.
Brazília zaznamenala rekordný denný počet úmrtí spôsobených koronavírusom
Stredajšie údaje hovoria o 1 910 úmrtiach v priebehu 24 hodín.
Slovenskú ekonomiku a spoločnosť čakajú veľké zmeny, v ktorých kvalitné vysoké školy buď zohrajú nezastupiteľnú úlohu, alebo môžu viditeľne chýbať. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s rektormi slovenských vysokých škôl, s ktorými hovorila o chystanej novele vysokoškolského zákona.
„Ide o veľa“, povedali mi na stretnutí v Prezidentskom paláci rektor Univerzity Komenského Marek Števček, rektor...
Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Štvrtok 4. marca 2021
Súhrn udalostí vo štvrtok 4. marca:
- Rezort zdravotníctva vydal pokyny na liečbu Covid-19 pre lekárov a pacientov;
- Európska lieková agentúra spustila proces preskúmania vakcíny Sputnik;
- poslanec OĽaNO Ján Krošlák kritizuje správanie sa i spôsob vládnutia premiéra;
- Matovič by mal zvážiť zotrvanie vo funkcii, podľa Sulíka na ňu nedorástol;
- Francúzsko daruje Slovensku 15-tisíc vakcín AstraZeneca;
- cirkev vníma nespokojnosť s pretrvávajúcim zákazom konania bohoslužieb;
- pápež povedal, že Irak navštívi ako pútnik mieru.
Zatiaľ čo u Matoviča sme si na úlety zvykli, pri ministrovi zahraničia bola voľba neprimeraného slovníka prekvapením. Minister Korčok označil za zjavné, že Sputnik chce pôsobiť na európskom trhu, ale nechce tu byť registrovaný. Preto vraj nie je len vakcínou, ale „nástrojom hybridnej vojny“. Prešli len hodiny a zjavné je niečo iné. Komentuje Jozef Majchrák.
Belgický premiér chce návrat detí džihádistov zo Sýrie
Premiér Alexander de Croo varoval, že podmienky v táboroch, ktoré sú plné osôb zadržiavaných od porážky teroristickej skupiny Islamský štát, sa zhoršujú. Vyhlásil, že osobám mladším ako 12 rokov sa musí umožniť návrat domov. Konštatoval, že ide o približne 30 detí.
Ceny ropy vzrástli o viac než päť percent
Aliancia OPEC+ totiž nečakane predĺžila obmedzenia ťažby o ďalší mesiac do konca apríla.
Rakúska lyžiarka Katharina Liensbergerová sa už nevie dočkať pretekov Svetového pohára v Jasnej a verí, že sa jej v slovenskom stredisku podarí zabojovať o dobré umiestnenia. Čerstvá dvojnásobná majsterka sveta z Cortiny d'Ampezzo už dorazila do dejiska víkendového podujatia. (tasr)