Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2021, 09:36

Spor v koalícii

SaS ostáva vo vláde. Osobné útoky budem ďalej ignorovať, vraví Richard Sulík

SaS ostáva vo vláde. Osobné útoky budem ďalej ignorovať, vraví Richard Sulík

Foto – TASR/Martin Baumann

Obvinenie zo smrti viac ako štyritisíc ľudí považuje šéf SaS za ohováranie, ktoré možno napĺňa aj trestnoprávnu rovinu.

Strana SaS napriek dlhodobým ostrým útokom zo strany premiéra Igora Matoviča ostáva súčasťou vládnej koalície. Minister hospodárstva Richard Sulík však už podľa vlastných slov nechcel mlčať, a preto sa dnes vyjadril k viacerým tvrdeniam lídra OĽaNO. 

„Prekvapila ma intenzita útokov zo strany Igora Matoviča. Na jednej strane to chápem, lebo tlak naňho je obrovský, no niektoré sú za čiarou,“ hovorí Sulík.  „Pribudli osobné útoky, ktoré sú čistou nepravdou.“ Dôvod, prečo ostáva SaS v koalícii, podľa neho je, že krajine by to nepomohlo a odchod SaS by ju destabilizoval.

Za šéfom SaS stojí aj republiková rada strany a poslanecký klub. V spoločnom stanovisku uviedli, že vystúpenie SaS z vlády by nebolo v záujme krajiny. Richard Sulík tak môže rátať s ich podporou. 

Zároveň vyzvali hnutie OĽaNO, aby dodržiavalo koaličnú dohodu z novembra, kde sa píše, že koaliční partneri sa nemajú vzájomne verejne kritizovať.

„Mrzí nás, že mediálne vyhlásenia pôsobia, akoby najväčším súperom OĽaNO neboli Smer a Hlas, ale Sloboda a solidarita,“ uvádza strana.

Sulík hovorí, že do budúcna nechce na Matovičove útoky reagovať. „Ak premiér bude v osobných útokoch pokračovať, budem ich ignorovať, ak bude klamať, vyjadrím sa k tomu,“ tvrdí s tým, že chce naďalej vo vláde presadzovať program strany.

Graf bol za čiarou, možno aj trestnoprávnou, vraví Sulík

Napätie medzi koaličnými lídrami Matovičom a Sulíkom trvá už dlhšie, no tento týždeň sa vyostrilo po tom, čo Igor Matovič ukázal v pondelok graf, na základe ktorého obvinil ministra hospodárstva zo smrti na koronavírus viac ako štyritisíc ľudí. 

„Toto už bolo za čiarou. Možno to už napĺňa aj trestnoprávnu rovinu, skutok ohovárania,“ vraví Sulík, trestné oznámenie sa však podať nechystá. O samotnom grafe a údajoch, ktoré na ňom boli prezentované, poznamenal: „Možno ho robil Peter Kažimír.“

Šéf SaS sa vyjadril aj k ďalším záležitostiam z posledného obdobia, pre ktoré konflikt medzi ním a premiérom eskaloval. 

Odmietol Matovičove slová, že posielal odkaz o rozpade koalície v prípade, ak ho premiér odvolá.

Prečítajte si tiež:
Atómovou zbraňou už nie je testovanie, ale očkovanie Zdieľať

Poprel tiež zodpovednosť za nákup nekvalitných testov RapiGen. Túto vec riadil podľa jeho slov Matovič a ľudia z ministerstva zdravotníctva. „Je to podlé ohováranie,“ hovorí s tým, že antigénových testov „vždy bolo a je dostatok“. 

Ďalej označil za nepravdu, že by bol v decembri proti skoršiemu prijatiu prísnejších opatrení. Ak by Slovensko postupovalo podľa Semafora zdravia, ktorý navrhla SaS, situácia by bola podľa Sulíka lepšia. „Bohužiaľ, Igor Matovič ho odmietol a poslal ma s ním do Mongolska.“ Novinárom ukázal aj mail, v ktorom 10. decembra varoval premiéra, že treba konať. Prijatie sprísnených opatrení od 21. decembra bolo podľa neho výsledkom dohody.


Richard Sulík počas tlačovej konferencie. Foto – TASR/Martin Baumann

Inzercia

Sulík sa vyjadril aj k plánu plošného testovania. Zopakoval, že v podobe, ako sme ho zažili v novembri, ide o „plytvanie zdrojmi“, a podporuje testovanie v najzamorenejších okresoch. Zároveň odmietol povinné testovanie u zamestnávateľov vo firmách nad 500 zamestnancov. Pripravuje s nimi návrh, ako by malo testovanie vyzerať a chce ho predložiť na najbližšom zasadnutí vlády. Firmy by podľa neho mali dostať testy i kompenzáciu nákladov.

Plošné testovanie podporí, iba ak sa v rámci neho zvýšia kapacity odberných miest. Navrhuje benefity pre MOM-ky, ktoré urobia väčší počet testov.

Spor o plošné testovanie

V akej podobe sa bude konať plošné testovanie, o ktorom hovorí premiér, zatiaľ nie je jasné. Po stredajšom rokovaní vlády premiér vyhlásil, že testov nie je momentálne dostatok. Venoval sa však najmä vyjadreniam Richarda Sulíka, ktorý testovanie na celom území Slovenska odmietol.

Matovič nechal zverejniť nahrávku, ktorá má dokazovať, že minister hospodárstva v pondelok s celoplošným testovaním súhlasil.

Sulík tvrdí, že došlo k nedorozumeniu a jeho kolegovia z vlády ho zle pochopili. Na pondelkovom rokovaní vlády súhlasil len s testovaním v najzamorenejších okresoch, nie s celoplošným testovaním.

Šéf SaS priznáva, že ostatní členovia vlády sú oprávnene prekvapení, že hovorí niečo iné na rokovaní kabinetu a niečo iné na verejnosti.

Prečítajte si tiež:
To, čo predvádza Matovič, sa volá bossing Zdieľať

„Premiér Igor Matovič sa na rokovaní opýtal, či súhlasíme s celoplošným masívnym testovaním, a vzápätí pokračoval, že tento víkend by sa začalo testovať v najpostihnutejších okresoch. Nato som mu skočil do reči a povedal, áno, s tým súhlasíme. Mal som však na mysli najpostihnutejšie okresy,“ priblížil vicepremiér s tým, že jeho kolegovia to pochopili tak, že súhlasí aj s celoplošným testovaním. „Došlo k nedorozumeniu, kolegom som sa ospravedlnil,“ skonštatoval Sulík.

Na facebooku neskôr napísal, že preferuje testovanie v ohniskách. „Ale v poriadku, bude, ako rozhodne premiér, a ja sa prispôsobím. Za seba len poviem, že by som sa radšej bavil o celoplošnom očkovaní.“

Matovič po zverejnení nahrávky vyhlásil, že Sulík na pondelkovom rokovaní kabinetu vedel, k čomu sa vyjadruje. Jeho vysvetlenie vníma ako rétoriku, ktorá nie je v súlade s pravdou. Odporučil ľuďom, aby si vypočuli zverejnenú nahrávku a posúdili, či naozaj došlo k nedorozumeniu. Premiér tvrdí, že v stredu prelomili tabu zverejňovať nahrávky z rokovania vlády, a preto nevylučuje, že sa tak môže stať aj v budúcnosti.


Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Viktor Orbán čelí veľkému škandálu, jeho syn totiž ako štipendista maďarského ministerstva obrany absolvoval deväťmesačný kurz na elitnej britskej škole, ministerstvo malo za jeho štúdium uhradiť v prepočte asi 100-tisíc eur. Opozícia to chce využiť, viac o tom píše facebooková stránka Co se děje v Maďarsku. 

• Orbánův syn absolvoval vojenskou akademii v Sandhurstu Mezi zahraničními absolventy Královské vojenské akademie v...

Uverejnil používateľ Co se děje v Maďarsku? Piatok 15. januára 2021
pred hodinou

Kňaz Ján Buc je hospitalizovaný s covidom, no je mimo ohrozenia života. „Ďakujem za modlitby, mám sa relatívne dobre, som v nemocnici spolu s mamkou, ale nie sme v ohrození života,“ odkázal Buc cez kňaza Juraja Drobného na záver omše, ktorú vysielala v piatok TV LUX. Bývalý tajomník Sekcie pre mládež KBS a niekdajší šéf televízie LUX zároveň prosí ľudí o modlitby za lekárov, zdravotníkov a personál v nemocniciach.

Inzercia

Inzercia