Google pre obavy z násilia v USA dočasne ruší zverejňovanie politických reklám
Zákaz začne platiť vo štvrtok a potrvá prinajmenšom do 21. januára, teda dňa po inaugurácii nového prezidenta USA Joea Bidena.
Na základe rozhodnutia spoločnosti sa tak užívateľom prestanú zobrazovať všetky politické reklamy vrátane tých s tematikou ústavnej žaloby (impeachmentu) voči dosluhujúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, taktiež Bidenovej inaugurácie alebo útokom na budovu Kapitolu.
Vedenie Google pre AFP uviedlo, že zverejňovanie reklám pravidelne pozastavuje v prípade nepredvídateľných chúlostivých situácií, pri ktorých by reklama mohla využitá na "ich zneužitie a rozširovanie zavádzajúcich informácií".
Zákaz sa bude týkať všetkých platforiem, ktoré Google vlastní, vrátane videoslužby Youtube. Tá v utorok oznámila, že najmenej na týždeň zablokovala kanál dosluhujúceho prezidenta Trumpa.
Oznam spoločnosti Google prichádza v rovnaký deň, ako americká spoločnosť poskytujúca dočasné ubytovanie Airbnb oznámila, že z bezpečnostných dôvodov ruší všetky rezervácie v metropole Washington počas týždňa okolo Bidenovej inaugurácie.
Dnes treba vedieť
Hacknuté dokumenty boli pozmenené s cieľom naštrbiť dôveru vo vakcíny
Pri kyberútoku na Európsku agentúru pre lieky, sídliacu v Amsterdame, sa útočníkom podarilo získať nezákonný prístup k dokumentom, týkajúcim sa predloženia vakcín proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na schválenie tomuto regulačnému úradu Európskej únie.
Portugalské predsedníctvo v rade EÚ sa zameria hlavne na obnovu Európy
Súčasťou obnovy je silný ekonomický program, v ktorom sa chce Portugalsko zamerať na to, aby už v prvom semestri 2021 finalizovali plány obnovy jednotlivých členských krajín a podarilo sa dokončiť ratifikačný proces vo veci vlastných zdrojov pre rozpočet Európskej únie.
Pred 70 rokmi, 15. januára 1951, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s troma slovenskými biskupmi. Michal Buzalka a Pavol Gojdič boli odsúdení na doživotie, Ján Vojtaššák dostal 24 rokov. Ich zatknutie, väznenie a odsúdenie v rozhovore opisuje historik Róbert Letz.
Ministrovi zdravotníctva by sa páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné.
Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.
Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo výrazne pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne.
Koronakríza
Situácia sa zlepšuje len mierne, seniorov nad 75 rokov zaočkujú prioritne
V súvislosti s plošným testovaním by sa ministrovi zdravotníctva páčilo, keby si ľudia z neho odniesli aj respirátor či vitamín D.
V nemocniciach priemerne umiera 95 ľudí. Obetí "na" a "s" ochorením Covid-19 je už 4098. Klesá však počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je na západe ako východe Slovenska.
,,Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Od 18. 1. začíname s očkovaním seniorov v domovoch sociálnych služieb. Neskôr aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov," informoval minister Marek Krajčí.
.
Ministerstvo zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Priemerná pozitivita antigénových testov na Slovensku však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.