Prokurátor podal na súd návrh dohody s obvinenými z vraždy bosa Jána Takáča
Návrh na schválenie dohody o vine a treste sa dotýka bosa skupiny piťovcov Juraja Ondrejčáka, ale aj ďalšieho obvineného piťovca Mateja Šalagu.
V prípade vraždy bosa bratislavskej skupiny takáčovcov Jána Takáča z roku 2003 podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste na bosa skupiny piťovcov Juraja O. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Návrh dohody sa dotýka aj ďalších troch vrážd a ďalšieho obvineného piťovca Mateja Š.
"Prokurátor ÚŠP podal 8. decembra 2020 na ŠTS v Pezinku návrh na schválenie dohody o vine a treste na Juraja O. obvineného z viacerých trestných činov vrátane vrážd. Obvinený priamo spáchal jednu vraždu osoby Ľuboslava V., na ostatných vraždách - Jána T., Fadila P. a pokusu o vraždu Tibora F. mal účasť. Prokurátor podal návrh na schválenie dohody o vine a treste Mateja Š. obvineného z trestného činu vraždy," uviedla v stredu pre TASR hovorkyňa GP SR.
V prípade ďalších vrážd okrem bosa Takáča ide o vraždy bosa albánskej enklávy košického podsvetia Fadila Pasjaču zavraždeného v roku 2000, svedka a účastníka vraždy Pasjaču Ľuboslava Velka rovnako z roku 2000 a člena skupiny takáčovcov z roku 2004.
Vyšetrovanie v týchto prípadoch bolo ukončené 24. júna 2020. Z vraždy Takáča bol v marci 2017 obvinený Juraj O. alias Piťo, ktorý si aktuálne odpykáva 16-ročný trest odňatia slobody. Spolu s ním polícia vtedy obvinila jeho podriadených zo skupiny, ktorá operovala z bratislavského Lamača. Obvinený Matej Š. si aktuálne odpykáva sedemročný trest odňatia slobody. Pôvodne bolo trestné stíhanie vo veci vraždy Takáča v roku 2007 prerušené. Vo februári 2017 bol zabezpečený dostatok podkladov, aby vyšetrovateľ mohol začať trestné stíhanie.
Takáča zastrelili pri nastupovaní do auta koncom júla 2003 na Kramároch. Bol sám, bez ochranky a rozstrieľali ho 15 ranami. Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby, ale aj herne a iné. Neskôr začali pôsobiť i na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a slobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.
Najvyšší súd (NS) SR odsúdil Piťa 26. novembra 2014, pričom mu znížil trest z pôvodných 18 rokov na 16 rokov. Rozhodol o tom súd v odvolacom konaní s 18 obžalovanými piťovcami, keď upravil rozsudok ŠTS v Pezinku z mája 2014.
Piťa spolu s ďalšími mužmi zadržali v novembri 2011 pri najväčšej policajnej akcii v slovenskej histórii. Polícia skupinu rozložila po štyroch policajných akciách medzi rokmi 2011 až 2016.
Dnes treba vedieť
Pred 70 rokmi, 15. januára, 1951, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s troma slovenskými biskupmi. Michal Buzalka a Pavol Gojdič boli odsúdení na doživotie, Ján Vojtaššák dostal 24 rokov. Ich zatknutie, väznenie a odsúdenie v rozhovore opisuje historik Róbert Letz.
Ministrovi zdravotníctva by sa páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné.
Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.
Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo výrazne pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne.
V nemocniciach priemerne umiera 95 ľudí. Obetí "na" a "s" ochorením Covid-19 je už 4098. Klesá však počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je na západe ako východe Slovenska.
,,Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Od 18. 1. začíname s očkovaním seniorov v domovoch sociálnych služieb. Neskôr aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov," informoval minister Marek Krajčí.
.
Ministerstvo zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Priemerná pozitivita antigénových testov na Slovensku však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.
,,Podarilo sa nám reprofilizovať 5 652 lôžok, v priemere máme obsadených 63 percent lôžok. Podarilo sa nám doreprofilizovať hlavne lôžka, kde potrebujeme ventilovať pacientov. Momentálne je hospitalizovaných 3 273 ľudí s koronavírusom," hovorí o aktuálnej situácii v nemocniciach minister zdravotníctva Marek Krajčí.
,,Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 pacientov. Zaznamenali sme nárast, je vysvetliteľný zlou situáciou, ktorú tu máme. Denne nám zomiera okolo 90 pacientov. Prognóza sa zdá, že bude lepšia. Zaočkovaných máme 50 109 ľudí, čo je 0,92 percenta populácie," hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Tlačová konferencia Mareka Krajčího k aktuálnej epidmickej situácii.
Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k aktuálnej pandemicej situácii.
Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Piatok 15. januára 2021