Sviatlana Cichanovská chce usporiadať Medzinárodný deň solidarity s Bieloruskom
Líderka bieloruskej opozície plánuje udalosť na 7. februára. Politici a známi ľudia môžu podporiť kampaň na sociálnych sieťach pomocou hashtagu #standwithbelarus.
Cichanovská vo svojom vyhlásení pripomenula, že "Bielorusi už takmer pol roka bojujú za demokraciu". Podnetom pre protesty boli zmanipulované prezidentské voľby, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta 2020 a za ktorých víťaza sa dal vyhlásil Alexandr Lukašenko. Bieloruská opozícia, EÚ, ako aj mnohé ďalšie štáty sveta ho však odmietli uznať za legitímneho prezidenta.
Od 9. augusta sa v Bielorusku konajú protestné akcie, pričom spočiatku mali podobu masových zhromaždení a pochodov, ktoré policajné zložky násilne rozháňali, pričom zadržali stovky aktivistov. Mnohí z nich vyviazli len s pokutou, iných odsúdili aj na nepodmienečné tresty väzenia.
Vzhľadom na tieto represálie exilová opozícia na sklonku jesene avizovala, že po brutálne potlačených masových zhromaždeniach a pochodoch bude potrebné zmeniť taktiku, aby ľudia neboli vystavovaní policajným represáliám.
Opozíciu podporujúce médiá odvtedy informujú o nových formách protestov: spoločných prechádzkach susedov, vytváraní živých reťazí pozdĺž ciest, vyvesovaní proopozičných vlajok na okná či fasády domov. Pokračuje sa aj v stavaní snehuliakov s fúzami nápadne pripomínajúcimi Lukašenkove.
Cichanovská teraz vyzvala bieloruskú diaspóru a všetkých, ktorí podporujú Bielorusov, aby 7. februára usporiadali zhromaždenia na znak solidarity s Bieloruskom. V tlačovej správe sa súčasne píše, že treba počas nich rešpektovať všetky obmedzenia, prijaté pre pandémiu infekčnej choroby COVID-19.
Tlačová služba dodala, že 6. februára sa v spolupráci s bieloruskou diaspórou a iniciatívou Belorusy zamežža (Bielorusi v zahraničí) začne veľká konferencia o solidarite, ku ktorej bude možné pripojiť sa online.
Cichanovská kandidovala v prezidentských voľbách po tom, ako ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako uchádzača o kandidatúru jej manžela, známeho blogera a novinára Siarheja Cichanovského, ktorý je od leta väzobne stíhaný.
Podľa oficiálne oznámených výsledkov volieb získala Cichanovská iba niečo cez 10 percent hlasov a umiestnila sa na druhom mieste za Lukašenkom. Opozícia však tieto výsledky sčítania hlasov neuznáva.
Dnes treba vedieť
Portugalské predsedníctvo v rade EÚ sa zameria hlavne na obnovu Európy
Súčasťou obnovy je silný ekonomický program, v ktorom sa chce Portugalsko zamerať na to, aby už v prvom semestri 2021 finalizovali plány obnovy jednotlivých členských krajín a podarilo sa dokončiť ratifikačný proces ohľadom vlastných zdrojov pre rozpočet Európskej únie.
Pred 70 rokmi, 15. januára, 1951, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s troma slovenskými biskupmi. Michal Buzalka a Pavol Gojdič boli odsúdení na doživotie, Ján Vojtaššák dostal 24 rokov. Ich zatknutie, väznenie a odsúdenie v rozhovore opisuje historik Róbert Letz.
Ministrovi zdravotníctva by sa páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné.
Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.
Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo výrazne pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne.
V nemocniciach priemerne umiera 95 ľudí. Obetí "na" a "s" ochorením Covid-19 je už 4098. Klesá však počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je na západe ako východe Slovenska.
,,Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Od 18. 1. začíname s očkovaním seniorov v domovoch sociálnych služieb. Neskôr aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov," informoval minister Marek Krajčí.
.
Ministerstvo zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Priemerná pozitivita antigénových testov na Slovensku však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.
,,Podarilo sa nám reprofilizovať 5 652 lôžok, v priemere máme obsadených 63 percent lôžok. Podarilo sa nám doreprofilizovať hlavne lôžka, kde potrebujeme ventilovať pacientov. Momentálne je hospitalizovaných 3 273 ľudí s koronavírusom," hovorí o aktuálnej situácii v nemocniciach minister zdravotníctva Marek Krajčí.
,,Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 pacientov. Zaznamenali sme nárast, je vysvetliteľný zlou situáciou, ktorú tu máme. Denne nám zomiera okolo 90 pacientov. Prognóza sa zdá, že bude lepšia. Zaočkovaných máme 50 109 ľudí, čo je 0,92 percenta populácie," hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.