Koronakríza
Na celoplošné testovanie nie je dostatok testov, tvrdí Jaroslav Naď

Hovorí, že vláda si musí určiť, akým spôsobom testovanie zrealizuje. „Dnešné rokovanie bolo užitočné z hľadiska diskusie a predpokladám, že čoskoro bude ďalšie, kde budeme riešiť technikálie," skonštatoval.
Na celoplošné testovanie nemá Slovensko dostatok testov. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní vlády s tým, že zatiaľ nedokáže potvrdiť ani vyvrátiť, či sa budúci víkend plošné testovanie obyvateľov uskutoční.
Celoplošné testovanie je podľa Naďa reakciou na požiadavky samospráv. Na ministerstvo obrany a vnútra sa obracajú s tým, že chcú ľudí pretestovať na ochorenie COVID-19.
Záujem o testovanie prejavilo podľa jeho slov 70 miest a obcí. Hovorí, že vláda si musí určiť, akým spôsobom testovanie zrealizuje. „Dnešné rokovanie bolo užitočné z hľadiska diskusie a predpokladám, že čoskoro bude ďalšie, kde budeme riešiť technikálie," skonštatoval.
"Keď si jednotlivé obce a mestá vytvoria svoje vlastné testovanie, tak je to plne v ich kompetencii," poznamenal Naď. Ministerstvo obrany a vnútra im je pri testovaní pripravené pomôcť. Konštatuje však, že ak je testovanie dobrovoľné, tak je účasť nízka a efekt testovania malý.
"Urobím všetko pre to, aby sme pomohli samosprávam zorganizovať testovania, ale robiť to pre 20- alebo 30-percentnú účasť nemá význam," tvrdí šéf rezortu obrany.
Zároveň poukazuje na to, že samosprávy a vláda sa musia dohodnúť na pravidlách testovania. Ministerstvo obrany poskytne personál, certifikáty či testy. Nemôže to však podľa Naďa byť o tom, že samosprávy si budú nastavovať vlastné pravidlá, ktoré "nefungujú úplne presne". Je to viac strata zdrojov ako zisk z hľadiska identifikácie pozitívnych ľudí, tvrdí.
Celoplošné testovanie avizoval premiér po pondelkovom rokovaní vlády. Opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne.
Dnes treba vedieť
Hacknuté dokumenty boli pozmenené s cieľom naštrbiť dôveru vo vakcíny
Pri kyberútoku na Európsku agentúru pre lieky, sídliacu v Amsterdame, sa útočníkom podarilo získať nezákonný prístup k dokumentom, týkajúcim sa predloženia vakcín proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na schválenie tomuto regulačnému úradu Európskej únie.
Portugalské predsedníctvo v rade EÚ sa zameria hlavne na obnovu Európy
Súčasťou obnovy je silný ekonomický program, v ktorom sa chce Portugalsko zamerať na to, aby už v prvom semestri 2021 finalizovali plány obnovy jednotlivých členských krajín a podarilo sa dokončiť ratifikačný proces vo veci vlastných zdrojov pre rozpočet Európskej únie.
Pred 70 rokmi, 15. januára 1951, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s troma slovenskými biskupmi. Michal Buzalka a Pavol Gojdič boli odsúdení na doživotie, Ján Vojtaššák dostal 24 rokov. Ich zatknutie, väznenie a odsúdenie v rozhovore opisuje historik Róbert Letz.
Ministrovi zdravotníctva by sa páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné.
Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.
Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo výrazne pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne.
Koronakríza
Situácia sa zlepšuje len mierne, seniorov nad 75 rokov zaočkujú prioritne
V súvislosti s plošným testovaním by sa ministrovi zdravotníctva páčilo, keby si ľudia z neho odniesli aj respirátor či vitamín D.
V nemocniciach priemerne umiera 95 ľudí. Obetí "na" a "s" ochorením Covid-19 je už 4098. Klesá však počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je na západe ako východe Slovenska.
,,Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Od 18. 1. začíname s očkovaním seniorov v domovoch sociálnych služieb. Neskôr aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov," informoval minister Marek Krajčí.
.
Ministerstvo zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Priemerná pozitivita antigénových testov na Slovensku však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.