Koronakríza
Vakcína od Moderny už prišla, Krajčí chce meniť očkovací plán

Foto - TASR/Jaroslav Novák
Minister zdravotníctva pripustil, že chce upraviť prvú vlnu očkovania a uprednostniť starších ľudí pred kritickou infraštruktúrou. Vláda momentálne rokuje aj o plošnom testovaní.
Necelých 5000 kusov očkovacích látok proti koronavírusu od spoločnosti Moderna je už na Slovensku. Informáciu potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Ako priblížil, ide o 48 balení. Každé balenie obsahuje desať liekoviek, z toho každá obsahuje desať dávok vakcíny.
„Očkovať touto, už druhou vakcínou, začneme okamžite po zaradení do systému vakcinačných centier," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí si myslí, že vzhľadom na počet vakcín ide očkovanie dobrým tempom. „Doteraz sme zaočkovali 32-tisíc ľudí, za utorok určite pribudlo niekoľko tisíc ďalších,“ dodal.
Potvrdil, že Slovensko má mať v januári k dispozícii 208 000 vakcín. „Ak by sme ich mali k dispozícii viac, máme varianty, ako zrýchliť očkovanie,“ dodal.
Krajčí chce upraviť očkovaciu stratégiu
Krajčí pred rokovaním vlády povedal, že od 18. januára by sa mohli začať očkovať ľudia v domovoch sociálnych služieb. Pripustil, že ministerstvo chce upraviť prvú vlnu očkovania a uprednostniť starších ľudí pred kritickou infraštruktúrou.
Ministerstvo zdravotníctva by malo podľa Krajčího zverejniť počas stredy, respektíve štvrtka, spresnenú špecifikáciu prvej vlny očkovania.
„Mojím názorom je, že zamestnanci kritickej infraštruktúry by nemali byť momentálne uprednostnení pred staršími ľuďmi,“ komentoval s tým, že by mali byť na poradovníku čakateľov, ktorí by tak mali byť zaočkovaní dodatočne rozbalenými šaržami vakcín, ktoré sa majú v daný deň využiť.
Usmernenia k očkovaniu by mali byť dostupné na webe rezortu zdravotníctva. Krajčí tvrdí, že budú exaktné, očakáva od toho aj lepšiu kontrolu. Avizoval tiež, že za uprednostnenie pri očkovaní by sa mala udeliť zdravotníckemu zariadeniu pokuta do 10-tisíc eur.
Novú mutáciu potvrdili v Trenčíne aj Banskej Bystrici
Krajčí povedal, že novú mutáciu koronavírusu potvrdili už aj v Banskej Bystrici a Trenčíne.
„Je rozšírený vo vysokom percente, o to viac má zmysel plošné testovanie,“ povedal v súvislosti s tým, že kabinet má na zasadnutí hovoriť aj o precizovaní plánu masívneho plošného testovania.
Konkrétnymi detailmi sa mala zaoberať koaličná rada, ktorej Krajčí nie je členom, nevedel preto odpovedať na to, čo sa zatiaľ dohodlo a čo nie. Odpovede by mali prísť po rokovaní vlády.
Minister zdravotníctva si však myslí, že nemá význam testovať len v niektorých regiónoch vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. „Ak by sa to malo konať regionálne, muselo by ísť o veľké regióny, ktoré by potom museli byť uzavreté. Ak nechceme mať kontroly na hraniciach regiónov, potom celoplošná intervencia má väčší význam,“ povedal Krajčí.
„Ak sa štát a samosprávy dokážu dohodnúť na organizácii plošného testovania, inú cestu, ako bojovať s vysoko infekčným vírusom, nevidím,“ dodal. Na názor, že je potrebné testovať v ohniskách, odpovedá, že Slovensko je už jedno veľké ohnisko.
V prípade zabezpečenia dostatočného počtu zdravotníckeho personálu sa Krajčí stotožňuje s tým, že nasadení by mali byť najmä zdravotníci z ambulancií, ktorí nie sú nasadení v prvej línii v nemocniciach. „Myslím si, že ich máme dosť,“ povedal minister.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto - TASR
Takto sa fungovať nedá, reaguje premiér na Sulíka
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) pred rokovaním vlády povedal, že Richard Sulík (SaS) bol na pondelkovej vláde za celoplošné testovanie.
„On explicitne povedal, že je za návrh predsedu vlády," poznamenal Naď. Pokračuje, že následne sa z médií dozvedel, že Sulík je proti plošnému testovaniu. „Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka," hovorí minister obrany s tým, že jeho "to už prestáva baviť".
Premiér Igor Matovič (OĽANO) na margo Sulíka povedal, že "narába s pravdou svojským spôsobom". Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde. „Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá," skonštatoval.
Zároveň reagoval aj na kritiku zo strany odborníkov. „Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo," uviedol premiér. Pripomenul, že Slovensko je jedno veľké ohnisko. Poukázal tiež na to, že Slovensko je na tom najhoršie, čo sa týka počtu úmrtí. Tvrdí, že všetci majú ťahať za jeden povraz a nie kritizovať vládu.
Prečítajte si tiež:
Anketa: Je dnes celoplošné testovanie vhodným riešením? Zdieľať
„Ak niekto povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky len pre pár percent ľudí," poznamenal premiér. Ako dodal, jedna tretina ľudí bude zaočkovaná, ak všetko dobre pôjde, možno v júni. Podľa premiéra ide o "tancovanie na hroboch ľudí", ak niekto vytvára fiktívne riešenie, ktoré neexistuje.
Premiér doplnil, že sa bude stíhať očkovať všetko, čo Slovensku dodajú. „Ale klamať ľudí, že sa môžeme ísť masívne očkovať a nemusíme sa ísť masívne testovať, to nie je hodné človeka, ktorý vyštudoval vysokú školu. Týmto ľuďom nejde o pravdu, ale o politiku," povedal Matovič.
SaS včera informovala, že predbežne súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch, nie však s celoplošným testovaním.
„V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale, naopak v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi,“ uviedol Richard Sulík.
Premiér Igor Matovič pred rokovaním vlády. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Pribudlo 61 obetí koronavírusu
Počet úmrtí na Covid-19 stúpol na Slovensku o 61.
Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva.
Za utorok pribudlo 3576 pozitívnych prípadov z 15 440 PCR testov (pozitivita 23 percent) a 3788 z 84 294 antigénových testov (pozitivita 4 percentá).
Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (642), nasleduje Trenčiansky kraj (508), Košický (482), Trnavský (469), Prešovský (455), Bratislavský (450), Žilinský (376) a Banskobystrický (194).
V nemocniciach je hospitalizovaných 3 322 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 082 ľudí. Na JIS je 238 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 253 osôb.
Pribudlo 3 273 vyliečených pacientov.
Dnes treba vedieť
Hacknuté dokumenty boli pozmenené s cieľom naštrbiť dôveru vo vakcíny
Pri kyberútoku na Európsku agentúru pre lieky, sídliacu v Amsterdame, sa útočníkom podarilo získať nezákonný prístup k dokumentom, týkajúcim sa predloženia vakcín proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na schválenie tomuto regulačnému úradu Európskej únie.
Portugalské predsedníctvo v rade EÚ sa zameria hlavne na obnovu Európy
Súčasťou obnovy je silný ekonomický program, v ktorom sa chce Portugalsko zamerať na to, aby už v prvom semestri 2021 finalizovali plány obnovy jednotlivých členských krajín a podarilo sa dokončiť ratifikačný proces vo veci vlastných zdrojov pre rozpočet Európskej únie.
Pred 70 rokmi, 15. januára 1951, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s troma slovenskými biskupmi. Michal Buzalka a Pavol Gojdič boli odsúdení na doživotie, Ján Vojtaššák dostal 24 rokov. Ich zatknutie, väznenie a odsúdenie v rozhovore opisuje historik Róbert Letz.
Ministrovi zdravotníctva by sa páčilo, keby si ľudia z plošného testovania odniesli respirátor, prípadne krabičku vitamínu D. Podľa jeho slov sa o tom momentálne diskutuje. Čo sa týka stavby veľkých vakcinačných centier, minister ich pokladá v súčasnej situácii za zbytočné.
Podľa Krajčího si Slovensko zazmluvnilo ďalších 600-tisíc vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ako aj od firmy Moderna. Prídu však až v druhej polovici roka. Minister zdravotníctva tiež povedal, že Pfizer/BioNTech znížil objem dodávok, Slovensko by malo prísť o 10 percent. O kúpe čínskej ani ruskej vakcíny ministerstvo vôbec neuvažuje.
Ak by sme urobili plošné testovanie budúci týždeň, minister zdravotníctva si myslí, že by to mohlo výrazne pomôcť epidemickej situácii. Následne je podľa neho možné diskutovať aj o otváraní škôl. Ak by sme plošné testovanie neurobili, školy by sme podľa ministra mohli otvoriť najskôr o štyri týždne.
Koronakríza
Situácia sa zlepšuje len mierne, seniorov nad 75 rokov zaočkujú prioritne
V súvislosti s plošným testovaním by sa ministrovi zdravotníctva páčilo, keby si ľudia z neho odniesli aj respirátor či vitamín D.
V nemocniciach priemerne umiera 95 ľudí. Obetí "na" a "s" ochorením Covid-19 je už 4098. Klesá však počet infikovaných zdravotníkov v nemocniciach, ktorých je okolo 2300. Čo sa týka vakcinácie, väčší záujem je na západe ako východe Slovenska.
,,Priebeh vakcinácie sa rozbieha. Najviac je zaočkovaných v Bratislavskom kraji. Zaočkovali sme cez 20-tisíc zdravotníkov, viac ako 3-tisíc študentov, ktorí pomáhajú v nemocniach, či viac ako 2-tisíc terénnych pracovníkov. Od 18. 1. začíname s očkovaním seniorov v domovoch sociálnych služieb. Neskôr aj seniorov nad 75 rokov a zároveň aj seniorov, ktorí sú chronicky chorí a majú nad 65 rokov," informoval minister Marek Krajčí.
.
Ministerstvo zverejnilo po prvýkrát aj podiel pozitívnych antigénových testov podľa okresov. Ich najvyššia pozitivita je v okresoch Kežmarok, Bratislava či Dunajská Streda. Krajčí to pripisuje aj možnému výskytu nového variantu koronavírusu. Priemerná pozitivita antigénových testov na Slovensku však poklesla z 8 % na 5 % a v prípade PCR testov z 27 na 23 percent. Podľa ministra je to znakom toho, že šírenie vírusu sa spomalilo, i keď zatiaľ stále nie dostatočne.