Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. január 2021, 10:36

Koronakríza

Vakcína od Moderny už prišla, Krajčí chce meniť očkovací plán

Vakcína od Moderny už prišla, Krajčí chce meniť očkovací plán

Foto - TASR/Jaroslav Novák

Minister zdravotníctva pripustil, že chce upraviť prvú vlnu očkovania a uprednostniť starších ľudí pred kritickou infraštruktúrou. Vláda momentálne rokuje aj o plošnom testovaní.

Necelých 5000 kusov očkovacích látok proti koronavírusu od spoločnosti Moderna je už na Slovensku. Informáciu potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ako priblížil, ide o 48 balení. Každé balenie obsahuje desať liekoviek, z toho každá obsahuje desať dávok vakcíny.

„Očkovať touto, už druhou vakcínou, začneme okamžite po zaradení do systému vakcinačných centier," uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí si myslí, že vzhľadom na počet vakcín ide očkovanie dobrým tempom. „Doteraz sme zaočkovali 32-tisíc ľudí, za utorok určite pribudlo niekoľko tisíc ďalších,“ dodal.

Potvrdil, že Slovensko má mať v januári k dispozícii 208 000 vakcín. „Ak by sme ich mali k dispozícii viac, máme varianty, ako zrýchliť očkovanie,“ dodal.

Krajčí chce upraviť očkovaciu stratégiu

Krajčí pred rokovaním vlády povedal, že od 18. januára by sa mohli začať očkovať ľudia v domovoch sociálnych služieb. Pripustil, že ministerstvo chce upraviť prvú vlnu očkovania a uprednostniť starších ľudí pred kritickou infraštruktúrou.

Ministerstvo zdravotníctva by malo podľa Krajčího zverejniť počas stredy, respektíve štvrtka, spresnenú špecifikáciu prvej vlny očkovania.

„Mojím názorom je, že zamestnanci kritickej infraštruktúry by nemali byť momentálne uprednostnení pred staršími ľuďmi,“ komentoval s tým, že by mali byť na poradovníku čakateľov, ktorí by tak mali byť zaočkovaní dodatočne rozbalenými šaržami vakcín, ktoré sa majú v daný deň využiť.

Usmernenia k očkovaniu by mali byť dostupné na webe rezortu zdravotníctva. Krajčí tvrdí, že budú exaktné, očakáva od toho aj lepšiu kontrolu. Avizoval tiež, že za uprednostnenie pri očkovaní by sa mala udeliť zdravotníckemu zariadeniu pokuta do 10-tisíc eur.

Novú mutáciu potvrdili v Trenčíne aj Banskej Bystrici

Krajčí povedal, že novú mutáciu koronavírusu potvrdili už aj v Banskej Bystrici a Trenčíne.

„Je rozšírený vo vysokom percente, o to viac má zmysel plošné testovanie,“ povedal v súvislosti s tým, že kabinet má na zasadnutí hovoriť aj o precizovaní plánu masívneho plošného testovania.

Konkrétnymi detailmi sa mala zaoberať koaličná rada, ktorej Krajčí nie je členom, nevedel preto odpovedať na to, čo sa zatiaľ dohodlo a čo nie. Odpovede by mali prísť po rokovaní vlády.

Minister zdravotníctva si však myslí, že nemá význam testovať len v niektorých regiónoch vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. „Ak by sa to malo konať regionálne, muselo by ísť o veľké regióny, ktoré by potom museli byť uzavreté. Ak nechceme mať kontroly na hraniciach regiónov, potom celoplošná intervencia má väčší význam,“ povedal Krajčí.

„Ak sa štát a samosprávy dokážu dohodnúť na organizácii plošného testovania, inú cestu, ako bojovať s vysoko infekčným vírusom, nevidím,“ dodal. Na názor, že je potrebné testovať v ohniskách, odpovedá, že Slovensko je už jedno veľké ohnisko.

V prípade zabezpečenia dostatočného počtu zdravotníckeho personálu sa Krajčí stotožňuje s tým, že nasadení by mali byť najmä zdravotníci z ambulancií, ktorí nie sú nasadení v prvej línii v nemocniciach. „Myslím si, že ich máme dosť,“ povedal minister.


Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto - TASR

Takto sa fungovať nedá, reaguje premiér na Sulíka

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) pred rokovaním vlády povedal, že Richard Sulík (SaS) bol na pondelkovej vláde za celoplošné testovanie.

Inzercia

„On explicitne povedal, že je za návrh predsedu vlády," poznamenal Naď. Pokračuje, že následne sa z médií dozvedel, že Sulík je proti plošnému testovaniu. „Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka," hovorí minister obrany s tým, že jeho "to už prestáva baviť".

Premiér Igor Matovič (OĽANO) na margo Sulíka povedal, že "narába s pravdou svojským spôsobom". Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde. „Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá," skonštatoval.

Zároveň reagoval aj na kritiku zo strany odborníkov. „Povedať, že cesta pre Slovensko je masívne plošné očkovanie a nie plošné testovanie, je klamstvo," uviedol premiér. Pripomenul, že Slovensko je jedno veľké ohnisko. Poukázal tiež na to, že Slovensko je na tom najhoršie, čo sa týka počtu úmrtí. Tvrdí, že všetci majú ťahať za jeden povraz a nie kritizovať vládu.

Prečítajte si tiež:
Anketa: Je dnes celoplošné testovanie vhodným riešením? Zdieľať

„Ak niekto povie, že Slovensko potrebuje masívne očkovanie a nie masívne testovanie, tak to je pre mňa hlupák a nie odborník, keď veľmi dobre vie, že máme k dispozícii očkovacie látky len pre pár percent ľudí," poznamenal premiér. Ako dodal, jedna tretina ľudí bude zaočkovaná, ak všetko dobre pôjde, možno v júni. Podľa premiéra ide o "tancovanie na hroboch ľudí", ak niekto vytvára fiktívne riešenie, ktoré neexistuje.

Premiér doplnil, že sa bude stíhať očkovať všetko, čo Slovensku dodajú. „Ale klamať ľudí, že sa môžeme ísť masívne očkovať a nemusíme sa ísť masívne testovať, to nie je hodné človeka, ktorý vyštudoval vysokú školu. Týmto ľuďom nejde o pravdu, ale o politiku," povedal Matovič.

SaS včera informovala, že predbežne súhlasí s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch, nie však s celoplošným testovaním.

„V celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidíme žiaden zmysel, ale, naopak v ňom vidíme mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi,“ uviedol Richard Sulík.


Premiér Igor Matovič pred rokovaním vlády. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Pribudlo 61 obetí koronavírusu

Počet úmrtí na Covid-19 stúpol na Slovensku o 61. 

Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva.

Za utorok pribudlo 3576 pozitívnych prípadov z 15 440 PCR testov (pozitivita 23 percent) a 3788 z 84 294 antigénových testov (pozitivita 4 percentá).

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (642), nasleduje Trenčiansky kraj (508), Košický (482), Trnavský (469), Prešovský (455), Bratislavský (450), Žilinský (376) a Banskobystrický (194).

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 322 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 082 ľudí. Na JIS je 238 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 253 osôb.

Pribudlo 3 273 vyliečených pacientov.

 

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová daruje prostredníctvom svojej nadácie 100-tisíc eur globálnemu programu COVAX, ktorý sa usiluje zaistiť vakcíny proti koronavírusu najmä pre chudobnejšie krajiny sveta. Informovala Svetová zdravotnícka organizácia. (tasr)

pred 17 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová formou listu pozvala amerického prezidenta Joea Bidena na návštevu Slovenska. „Ak by prezident USA pozvanie prijal a prišiel by na návštevu SR, bol by to veľký úspech slovenskej diplomacie,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. (tasr)

pred 36 minútami

Spoločná európska mena sa na začiatku nového týždňa dostala nad hranicu 1,20 dolára. Podľa expertov je za posilnením eura aktuálny vývoj koronakrízy. Očkovanie v krajinách eurozóny totiž nabralo v poslednom čase na tempe. Predtým podporovala rýchla vakcinácia v USA dolár. (tasr)

pred hodinou

Ministerstvo zdravotníctva by malo sprístupniť pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne nie je taký záujem a zostávajú nevyužité. Žiadajú o to predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba i primátor Bratislavy Matúš Vallo. (tasr)

Inzercia

Inzercia