Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. január 2021, 09:13

Tržby v priemysle po mesiacoch poklesu evidovali prvýkrát medziročný rast

Išlo o 3,7 %. V stavebníctve sa medziročné zaostávanie tržieb zmiernilo.

Tržby v priemysle po sedemnástich mesiacoch poklesu v novembri 2020 zaznamenali prvýkrát medziročný rast, a to o 3,7 %. V stavebníctve sa medziročné zaostávanie tržieb zmiernilo. Informoval o tom štatistický úrad.

V informáciách a komunikácii sa tržby znížili dvojciferne, pokles bol najväčší za posledné štyri roky. Medziročne nižšie tržby do 5 % evidovali v doprave a skladovaní, aj vo vybraných trhových službách.

Priemysel zaznamenal v novembri po dlhodobom poklese opäť medziročný rast tržieb - ovplyvnili ho vyššie tržby najmä vo výrobe dopravných prostriedkov o 10,5 %, ale aj vo výrobe kovov o 5,7 %, ktoré sa medziročne zvýšili prvýkrát od marca 2019.

Tržby v stavebníctve boli naďalej v medziročnom poklese o viac ako 10 %, ale novembrový prepad bol najnižší za posledných osem mesiacov.

Tržby sa na medzimesačnej úrovni vyvíjali vo väčšine odvetví priaznivo, oproti októbru 2020 sa zvýšili v stavebníctve o 6,9 %, priemysle o 3,3 % a vo vybraných trhových službách o 0,5 %. Pokles bol v informáciách a komunikácii o 4,6 % a v doprave a skladovaní o 0,5 %.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami
pred 3 hodinami

Británia zaregistrovala za posledný deň ďalších 1610 úmrtí na koronavírus, čo je najviac za jeden deň od vlaňajšieho vypuknutia pandémie. Celkový počet obetí v Spojenom kráľovstve v súvislosti s koronavírusom tak dosiahol 91 470. V Británii sa momentálne šíri aj domáci - nový variant koronavírusu považovaný za nákazlivejší oproti pôvodnému. V Spojenom kráľovstve ho prvýkrát zaznamenali vlani 14. decembra a následne ho hlásili aj z mnohých iných krajín. (tasr)