Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. november 2015

Nemecko v súvislosti s migrantmi opätovne zavádza dublinské pravidlá

Nemecko plánuje opätovne posielať sýrskych utečencov do prvej krajiny Európskej únie, na územie ktorej dorazili. Uviedlo to včera nemecké ministerstvo vnútra.

Hovorca ministerstva povedal, že Nemecko začalo znovu uplatňovať ustanovenia takzvaného dublinského nariadenia, v súlade s ktorým sa utečenci musia zaregistrovať v tej krajine Európskej únie, do ktorej dorazia najskôr. Tam zároveň môžu byť naspäť vrátení, a to z ktorejkoľvek ďalšej krajiny EÚ.  

Výnimku v rámci tohto pravidla bude len mať Grécko. Hovorca dodal, že nariadenie "sa vzťahuje aj na sýrskych občanov, a to od 21. októbra", citovala hovorcu ministerstva agentúra DPA.  

Opätovné zavedenie dublinských pravidiel, upravujúcich posudzovanie žiadostí o azyl v krajinách EÚ, má podľa nemeckého rezortu vnútra prispieť k tomu, aby proces príchodu migrantov a azylové procedúry prebiehali náležitým a organizovaným spôsobom.  

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v auguste tohto roku uplatňovanie dublinského nariadenia dočasne pozastavila. Stalo sa tak v situácii, keď do Nemecka prúdili desaťtisíce najmä sýrskych utečencov. Tí sa odvtedy mohli registrovať sa na území Nemecka, aj napriek tomu, že sa tam dostali cez iné krajiny EÚ, mnohokrát cez Grécko.

Merkelová si týmto opatrením vyslúžila spŕšku kritiky dokonca aj od vlastnej Kresťanskodemokratickej únie(CDU) a tiež od mnohých nemeckých občanov. Kritici tvrdili, že takýto krok len povzbudí migrantov, aby prichádzali ešte v hojnejších počtoch.

Nemecko podľa oficiálnej prognózy očakáva v tomto roku príchod 800.000 utečencov, čo je štvornásobne viac ako v predošlom roku. Niektorí odborníci pritom odhadujú, že toto číslo by mohlo byť ešte vyššie a do krajiny by mohlo prísť až milión migrantov.

Inzercia

Odporúčame

TV JOJ a Markíza dostali opäť pokuty

TV JOJ a Markíza dostali opäť pokuty

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dnes opäť pokutovala vysielateľov súkromných televízií. Sankcie dostali spoločný vysielateľ televízie JOJ a WAU - MAC TV, s.r.o., a vysielateľ televízie Markíza.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.