Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. január 2021

Pes a COVID-19

Keď nakazených koronou pomáha diagnostikovať „komisár Rex“

Psy a ich čuch sú možným spojencom človeka v boji s pandémiou.

Keď nakazených koronou pomáha diagnostikovať „komisár Rex“

Belgický ovčiak rakúskej armády, ktorý je vycvičený na detekciu choroby Covid-19, počas predstavenia vo Viedni 14. decembra 2020. FOTO TASR/AP

„Ani psa by som tým netestoval,“ vyhlásil premiér Igor Matovič v Sobotných dialógoch RTVS o testoch, ktoré nakúpil rezort hospodárstva jeho vládneho kolegu Richarda Sulíka. „Ten test je šmejd. To nie, že zviera tým testovať, nikoho tým netestovať…“

Nákup testov na diagnostiku vírusu COVID-19 je jednou z politických konfliktných línií medzi premiérom na jednej strane a predsedom SaS na strane druhej. No Matovičov výrok možno vnímať aj ako čaro nechceného – stačilo by v jeho vete trochu poprehadzovať a pomeniť slová. Nie: „ani psa by som tým netestoval“, ale čo takto: „nechať sa otestovať psom“?

Je totiž možné, že jeden mimoriadne účinný prírodný detektor, ktorý dokáže identifikovať nakazených vírusom COVID-19, už dlho žije medzi nami. Je ním práve najlepší štvornohý priateľ človeka.

Pred necelým mesiacom priniesol rakúsky verejnoprávny vysielateľ ORF na svojom webe pozoruhodnú správu: Rakúska armáda cvičila od júna psov, aby dokázali z použitých rúšok prostredníctvom pachu zistiť, či je človek nakazený koronavírusom.

Belgický ovčiak, vycvičený na takúto úlohu, si dokázal za desať minút privoňať k 250 vzorkám. Po polhodine potom pes potrebuje oddych.

Naši rakúski susedia si schopnosť psa rozpoznať nákazu všimli náhodou. Z odhodeného rúška na chodbe vojenskej nemocnice.

Pritom vôbec nie je isté, čo to vlastne psy čuchom rozpoznávajú. Či nejaké zvyšky vírusu alebo skôr molekuly, ktoré vytvára ľudské telo ako reakciu na nákazu. V každom prípade, psy disponujú až 300 miliónmi čuchových receptorov. Človek disponuje asi 6 miliónmi. Čuch psom otvára celé spektrum vnemov, ktoré sú nám ľuďom neprístupné.

Aby nedošlo k omylu, psy nie sú náhradou za PCR alebo AG testy. Ich výcvik trvá niekoľko mesiacov. Môžu však predstavovať doplnkovú zbraň v boji proti pandémii, ktorá by sa dala nasadiť v situáciách či na miestach, kde je viac ľudí pohromade a rýchlo treba vytypovať nakazených. Napríklad v Rakúsku uvažujú o nasadení takto vycvičených psov na viedenskom letisku, kde by chodili medzi pasažiermi podobne ako doteraz, keď hľadali drogy a výbušniny.

Inzercia

No využitie psov na identifikáciu nakazených nie je bez kontroverzie. Ján Varga, vedúci oddelenia metódy pachovej identifikácie Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru SR, je skeptický. Vníma najmä dva problémy: Izolovanie pachu kvôli podobnosti príznakov ochorenia na COVID-19 s inými porovnateľnými ochoreniami, napríklad chrípkou, a potom riziko pre psovoda pri výcviku, keďže pachové vzorky sú kontaminovaným materiálom. „Výcvik psa tiež niečo trvá,“ hovorí Ján Varga pre Postoj. „Rozhodne to nie je záležitosť pár týždňov.“

V rezorte vnútra sa zatiaľ využitie psov na identifikáciu nakazených vírusom COVID-19 neplánuje. No v rezorte obrany takáto diskusia podľa informácií Postoja prebiehala.

„O obdobnú spoluprácu mala už v minulosti záujem aj Vojenská polícia, ktorú s takouto ponukou oslovilo Centrum aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková. „Základom projektu mal byť odborný výskum, na ktorého výsledky by nadväzoval výcvik psov na detekciu prítomnosti ochorenia COVID-19 u ľudí. Centrum aplikovaného výskumu požiadalo v súvislosti s financovaním projektu Agentúru na podporu výskumu a vývoja (MŠVVaŠ SR) o grant. Vzhľadom na zamietnutie žiadosti sa však projekt nerealizoval.“

Otázkou, či psy skutočne dokážu čuchom zistiť nákazu koronavírusom a s akou spoľahlivosťou, sa koncom minulého roka zaoberal aj britský vedecký časopis Nature. Všíma si napríklad, že psy dokážu vycítiť niektoré druhy rakoviny alebo nákazu maláriou. So psami a ich schopnosťou čuchom zistiť nákazu vírusom COVID-19 sa popri už spomenutom Rakúsku experimentuje aj vo Fínsku, Libanone či v Spojených arabských emirátoch. V niektorých prípadoch údajne zachytili nákazu skôr než testy a tiež skôr, než sa prejavili príznaky ochorenia.

Podľa jedného výskumníka z Libanonu psy dokázali identifikovať správne 100 percent zdravých a 92 percent nakazených ľudí v porovnaní s PCR testami. Iné štúdie hovoria o úspešnosti nad 80 percent. Vedecké výsledky však ovplyvňujú malé vzorky i rozdielnosti medzi schopnosťami jednotlivých psov. Výskum v tejto oblasti, hoci sľubný, zatiaľ napreduje pomaly aj kvôli náročnosti recenzného procesu...

Popri belgickom ovčiakovi by sa na účel identifikácie nakazených koronavírusom mal dať vycvičiť napríklad aj labradorský retríver či nemecký ovčiak. No bude to závisieť od praktických výsledkov krajín, ktoré s týmto prístupom experimentujú.

V každom prípade, pokiaľ budete v najbližšom čase letieť z viedenského letiska, všimnite si, či vás neoňucháva zlatosrstý policajný pes.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame