Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
11. január 2021

Televízne tipy

Príbehy veľkých osobností, drámy i divadelné inscenácie

Čo sa oplatí vidieť na televíznych obrazovkách tento týždeň? Ponúkame výber Postoja.

Príbehy veľkých osobností, drámy i divadelné inscenácie

Foto: Stehlík (The Goldfinch), continental-film.sk

Dnes, v pondelok 11.1. o 20:00 prinesie RTVS na obrazovky poľskú historickú drámu Komorník (Kamerdyner, 2018).

Mateusz Krol je kašubský chlapec, ktorého sa po smrti jeho matky ujme pruská aristokratka Gerda von Krauss. Vyrastá v jej paláci spolu s jej deťmi. Najviac sa zblíži s Margitou, ktorá je v rovnakom veku ako on. Postupne sa medzi nimi rodí láska, ktorej nepraje ich rozdielne spoločenské postavenie. Aristokratický svet je však už odsúdený na zánik. Na pozadí rozvíjajúceho sa ľúbostného príbehu film mapuje veľké historické udalosti prvej polovice 20. storočia v oblasti, kde spolu žili Poliaci, Kašubi a Prusi.

Štátne divadlo Košice si dnes o 20:00 pripravilo pre divákov online prenos inscenácie o živote blahoslavenej Sáry Salkháziovej.  

Príbeh Sáry Salkháziovej je bytostne spätý s Košicami. Intelektuálka z dobrej a zabezpečenej rodiny žila bohémskym životom novinárky, ale prešla veľkým prerodom a stala sa z nej mučeníčka viery. Jej silné sociálne cítenie, láskavosť i zvedavosť sa prejavovali v celom jej živote. Pracovala ako učiteľka, kníhviazačka, robotníčka, dokonca i v klobučníctve. Až vo veku 29 rokov našla svoje pravé povolanie v Spoločnosti sociálnych sestier. Počas 2. svetovej vojny pomáhala mnohým bezbranným a prenasledovaným, až jej život ukončila nacistická guľka.

Inscenácia je nielen duchovnou reflexiou, ale aj pohľadom na súčasné svedectvo viery, pokory a lásky človeka k človeku v čase besnenia. Lístky na predstavenie je možné zakúpiť online.

Utorok

Na Dvojke si o 23:15 môžete pozrieť slovenskú dokumentárnu drámu o živote Ľudovíta Štúra s názvom True Štúr z roku 2015. Dej filmu sa odohráva počas januárovej noci v Modre roku 1856. Fiktívna postava Samuela Hronského prichádza na Štúrov pohreb a počas jednej noci sa rozhodne vypátrať, či v jeho smrti nemá prsty aj niekto ďalší. Okrem iného sa mu podarí vyvrátiť mýty o jeho vzťahu s Adelou Ostrolúckou, o jeho homosexuálnej orientácii či násilnej smrti, čo sú tri najčastejšie mýty, ktoré vznikli vo veci jeho osoby.

HBO2 v utorok o 17:30 odvysiela životopisnú romantickú drámu o živote známej speváčky a herečky Judy Garlandovej.

Film Judy (2019) rozpráva príbeh ženy, ktorá sa už od útleho veku stáva vďaka svojmu talentu miláčikom celej Ameriky. Úspech a sláva si však vyberajú svoju daň. Jej život sprevádza osamelosť a závislosť od liekov a alkoholu. V zime roku 1968 prichádza Judy do Londýna, aby vystúpila na vypredanom turné. Dochádzajú jej však peniaze aj manželstvo sa jej rozpadáva. Pod maskou šťastnej hviezdy sa tak vlastne ukrýva krehká a po láske túžiaca žena. V hlavnej role sa predstaví Renée Zellweger.

HBO2 o 23:50 pokračuje vo vysielaní filmom Nákaza (Contagion) 2011 od režiséra Stevena Soderbergha.

Dej filmu spred desiatich rokov až prekvapivo pripomína situáciu, ktorá dnes trápi planétu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Film sleduje rýchle šírenie smrtiaceho, vzduchom prenosného vírusu, ktorý chorých zabíja v priebehu niekoľkých dní. Lekári po celom svete sa naň snažia nájsť liek a minimalizovať paniku, ktorá sa šíri ešte rýchlejšie.

Zárukou pútavého filmového zážitku je aj herecké obsadenie, v ktorom môžeme nájsť mená, ako Jude Law, Matt Damon, Marion Cotillard, Kate Winslet či Gwyneth Paltrow.

Foto: Claudette Barius ©Warner Bros Entertainment Inc

Streda

V stredu o 20:00 prinesie Divadlo Nová Scéna online inscenáciu Rasputin. Pôvodný slovenský muzikál Jána Ďurovčíka zachytáva dramatické momenty zo života najpodivuhodnejšieho muža ruských dejín. Na diváka čaká inscenácia mnohých otáznikov, ale aj silného náboja expresivity a tajomstva. Konflikt človeka s Bohom a spoločnosťou – konflikt plný mystiky a vášne – je zaujímavé vidieť.

Štvrtok

Prima Max o 21:35 odvysiela americko-taliansku drámu s názvom Otcovia a dcéry (Fathers and Daughters, 2015).

Jake Davis je otec, ktorý sa po tragickej smrti manželky musí sám postarať o svoju päťročnú dcéru Katie. Hoci je slávnym spisovateľom a držiteľom Pulitzerovej ceny, trpí depresiami a duševnou poruchou. V dospelosti Katie žije so svojím priateľom na Manhattane. Jej vzťah s otcom prechádza mnohými ťažkosťami a ona bojuje so svojimi vnútornými démonmi, ktorí ju sprevádzajú už od detstva.

Film Otcovia a dcéry citlivo zachytáva vzťah rodiča a dieťaťa, ktorí sa v priebehu času odcudzili. Napriek starým ranám a krivdám sa snažia nájsť si k sebe opäť cestu. V hlavných úlohách sa predstavia Russell Crowe a Amanda Seyfried.

Inzercia

Piatok

V piatok o 14:40 si na Joj Cinema môžete pozrieť francúzsku drámu podľa knižnej predlohy od Tatiany de Rosnay. Film má názov Kľúč k minulosti (Elle s'appelait Sarah, 2010) a v hlavnej úlohe sa predstaví Kristin Scott Thomasová.

V Paríži roku 1942 francúzska polícia obchádza domy a zatýka židovské rodiny. Zadržala aj desaťročnú Sarah a jej rodičov. V zúfalej snahe zachrániť brata ho Sarah zamyká do šatníka a sľubuje mu, že sa po neho vráti. O 67 rokov neskôr sa príbeh Sarah prepletá s príbehom Julie Harmond, americkej novinárky. Tá na ceste sebapoznania zároveň odhaľuje tajomstvo príbehu o židovskej rodine, ktorá bola vyhnaná z vlastného domova. Z miesta, ktoré je dnes jej domovom.

O 20:00 ponúkne Štátne divadlo Košice opäť možnosť zakúpenia lístka na online predstavenie, tentokrát o živote Sándora Máraia.

Multimediálne tanečné divadlo zachytáva život veľkého spisovateľa a novinára, ktorý sa narodil a vyrastal v Košiciach. Autorov inscenácie inšpirovali spomienky starého Sándora Máraia v San Diegu na jeho detstvo strávené v Košiciach, jeho vzťah k rodičom, meštianstvu či láske k literatúre.

Inscenácii dominuje netradičné scénické riešenie, keď sa divák stáva súčasťou javiska a umelec súčasťou hľadiska. Zvláštnosťou v baletnom predstavení bude aj netradičný prvok – stvárnenie Sándora Máraia nielen tanečne, ale i herecky.

Sobota

ČT2 prinesie v sobotu večer dva dokumenty. O 20:00 to bude Cesta do nemožna. Originálny koprodukčný film o Milanovi Ratislavovi Štefánikovi ho zobrazuje ako muža viacerých tvárí.

O 21:35 bude nasledovať dokument z roku 2014 s názvom Oběť nejvyšší. Na výročie upálenia Jána Palacha sa tento dokument zamýšľa nad tým, ako jeho smrť ovplyvnila českú spoločnosť.

TV Lux v sobotu o 17:30 odvysiela film s názvom Dôkaz viery: Svätá Ružena Limská. Vidiecka lekárka v odľahlej dedinke sa stane svedkom zázraku na príhovor tejto svätice, ktorý zmení nielen jej život, ale aj život malého týraného dievčatka.

Nedeľa

V nedeľu popoludní o 15:45 Markíza odvysiela film V srdci mora (In the Heart of the Sea,2015).

Príbeh opisuje udalosti zo zimy roku 1820, keď bola veľrybárska loď z Nového Anglicka napadnutá veľrybou mamutích rozmerov s obrovskou vytrvalosťou a silou. Toto skutočné námorné nešťastie inšpirovalo spisovateľa Hermana Melvilla k napísaniu slávneho románu Biela veľryba. Vo filmovej adaptácii účinkuje v hlavnej úlohe Chris Hemsworth.

Foto: Warner Bros Pictures.

HBO2 o 19:30 večer prinesie na obrazovky americkú drámu Stehlík (The Goldfinch,2019).

Keď mal Theodor Decker 13 rokov, prišiel o matku pri bombovom útoku v newyorskom Metropolitnom múzeu umenia. Táto tragédia ovplyvní celý jeho život a privedie ho na dlhú cestu sprevádzanú zármutkom, pocitom viny, ale aj premenou a vykúpením. Na hodnotu lásky a priateľstva vrhá tieň zločin, ktorý spáchal ešte ako dieťa. V osudový deň totiž odcudzil z múzea dielo, ktoré preňho symbolizovalo nádej – obraz malého vtáčika priviazaného retiazkou k bidielku. Stehlíka.

Film Stehlík je adaptáciou celosvetovo úspešného románu spisovateľky Donny Tartt, za ktorý získala v roku 2014 Pulitzerovu cenu a Carnegieho medailu za literatúru. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame