Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. november 2015

Zdravotné sestry v Košiciach deklarovali, že podajú hromadné výpovede

Aj košickí zdravotníci by mali podať hromadné výpovede, ktorými dajú najavo svoju nespokojnosť so súčasným fungovaním zdravotníctva na Slovensku.

TASR to dnes potvrdila Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. 

Koľko košických sestier sa zapojí, však nespresnila s tým, že to zverejnia, až keď budú mať jasné informácie. "Až keď budeme mať výpovede podpísané v dostatočnom množstve, vtedy ich odovzdáme zamestnávateľom."

Komora zbiera výpovede od 1. novembra. Dosiahnuť chce, aby sa zmenila situácia v slovenskom zdravotníctve a aby bol v ňom dostatok pracovníkov na zabezpečenie kvalitnej starostlivosti. Lazorová dodala, že platové požiadavky uvádzajú až v poslednom bode. 

Doterajší počet deklarácií sestier o pripravenosti k výpovediam z celého Slovenska je podľa Lazorovej dostatočný. "Ak budú v takom rozsahu podpisovať aj výpovede, tak to bude naozaj vážny signál, že nemožno predtým zatvárať oči."

Sestry kritizovali v októbri návrh zákona z dielne ministerstva zdravotníctva o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý má upraviť platy zdravotníkov v nemocniciach. Podľa nich v mzdách napríklad nezohľadňuje odpracované roky, nezapočítava materskú či práceneschopnosť do dĺžky praxe. Zdravotníkom tiež negarantuje platy v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.