Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. november 2015

Cameron: Británia bude od EÚ požadovať nezvratné zmeny

Európska únia musí pristúpiť na "nezvratné zmeny", ktoré nanovo zadefinujú vzťahy Spojeného kráľovstva so zvyškom tohto bloku.

Britský premiér David Cameron to dnes vyhlásil v súvislosti s referendom o budúcnosti členstva svojej krajiny v EÚ, ktoré plánuje uskutočniť do konca roka 2017.

Cameron tvrdí, že má záujem na zotrvaní Británie v EÚ, a to v prípade, že sa mu podarí vyjednať väčšiu autonómiu, informuje agentúra AP. Únia podľa neho musí okrem iného umožniť Britom obmedziť sociálne dávky pre imigrantov z iných členských krajín.

Svoje požiadavky dnes britský premiér vytýčil v rámci vystúpenia v Londýne, ale taktiež v liste, ktorý posiela do Bruselu stálemu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Londýn chce podľa Camerona dosiahnuť zmeny v celkovo štyroch oblastiach.

Súčasťou požiadaviek je zaistenie ochrany štátov EÚ stojacich mimo eurozóny, kam patrí aj Británia, obmedzenie byrokracie a posilnenie právomocí národných parlamentov. Británia navyše trvá na potrebe vzdorovať "zneužívaniu práva na slobodný pohyb a kontrolovať migráciu z EÚ" prostredníctvom obmedzovania prístupu prisťahovalcov k určitým sociálnym výhodám počas prvých štyroch rokov pobytu.

"Sme hrdý, nezávislý národ. A chceme, aby to tak zostalo," povedal Cameron a zdôraznil, že Británia požaduje "jasné, právne záväzné a nezvratné" oslobodenie od záväzku EÚ k vytváraniu "čoraz užšej únie".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.