Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. november 2015

Ako utečenci zmenia Európu

Súčasná utečenecká kríza zmení Európu do inej podoby, ako ju poznáme dnes. Tu je niekoľko príkladov ako.
Ako utečenci zmenia Európu

Do Nemecka prišlo od začiatku roka len o čosi menej než milión utečencov. Veľká časť z týchto ľudí azyl v Nemecku dostane, časť ho nedostane a krajina sa pokúsi o ich odsun do bezpečných tretích krajín alebo krajín pôvodu, najmenšiu časť sa pokúsi presunúť cez kvóty do iných krajín Únie. Výsledkom pravdepodobne bude, že väčšina z neúspešných žiadateľov o azyl sa presunie do šedej zóny, aby sa skryla pred nemeckými orgánmi, a v Nemecku zostane. Skúsenosti z minulosti, tvrdí vysoký pracovník slovenského Migračného úradu, ukazujú, že Nemecko dokáže odhaliť a odsunúť asi 5 percent z nelegálnych imigrantov zo svojho územia. Ak by Nemci svoje úsilie aj znásobili, stále pôjde o zlomok. Nelegálni migranti sa tak stanú súčasťou nemeckej kultúry rovnako, ako sú súčasťou tej britskej, americkej a podobne.

Samozrejme, bude to mať dôsledky.

Zmena prvá, zmení sa Nemecko

Dá sa očakávať zmena sociálnej politiky doma, aj pozícia Nemecka voči sociálnym štandardom v Európe. Niečo ukázala už návšteva britského ministra financií Georga Osborna začiatkom mesiaca v Berlíne (k tomu sa vrátime o chvíľu). Ako nedávno ukázal Sohrab Ahmari v denníku Wall Street Journal, každý imigrant stojí federálnu nemeckú vládu „od 10 do 12-tisíc eur ročne na sociálnych dávkach, podľa odhadov bude trvať tri roky, kým začnú imigranti v produktívnom veku prispievať na chod nemeckého systému a o 15 rokov by 70 percent z nich malo byť na nemeckom pracovnom trhu“. Toľko odhad. Čítať ho možno dvojako, aj ako odhodlanie nemeckej vlády cudzincov integrovať, aj ako upozornenie na vysoké náklady tejto integrácie. Ako to bude vplývať na nemeckú politiku?

Možno očakávať dva vplyvy. Prvý posilní imigrantské komunity, zvýši prítomnosť týchto nových elít v nemeckom verejnom živote a tiež ich politické zastúpenie (pravdepodobne v strane Zelených). Spolu s tým v Nemecku opäť vzrastie antisemitizmus, ako ukázal nedávny náhodný prieskum Die Zeit, väčšina imigrantov pozná z nemeckých dejín najmä Hitlera a vníma ho nekriticky pozitívne. Na druhej strane pozitívnym príkladom vzostupu nových elít sú už dnes organizácie ako MiMi (Migrants for Migrants), ktoré si získavajú rešpekt a podporu liberálnych Nemcov.

Nebezpečnou reakciou by bol návrat nemeckého nacionalizmu. Ten už celé desaťročia spí, ale občasné demonštrácie a prejavy nenávisti, ako aj skrytá nadradenosť nemeckej populácie nad prisťahovalcami, ako o nej hovoria skúsenosti mnohých slovenských lekárov, sú tichým varovaním. Ak by sa prebudil nemecký nacionalizmus, je to koniec EÚ v jej dnešnej podobe a obnova starej realistickej hádanky: Ako udržať na uzde silné Nemecko spájaním slabších a od Nemecka často závislých krajín. Táto úloha sa môže ukázať ako neriešiteľná, najmä ak by Británia po očakávanom referende vystúpila z EÚ.

Zmena druhá, zmenené Nemecko zmení EÚ

Britský minister George Osborne mal pred dvomi týždňami v Berlíne až prekvapivý úspech. Urobil to šikovne: protržným a obchod podporujúcim prejavom si získal aplauz nemeckého biznisu aj pomerne otvorenú podporu kancelárky Merkelovej. Je známe, že jedna zo základných požiadaviek Britov na zmenu EÚ sa týka regulácie spoločného trhu, osobitne obmedzenia nárokov na prístup k sociálnym dávkam a benefitom. Cudzinci (migranti aj občania iných štátov EÚ) nemajú mať podľa Londýna rovnaký prístup k sociálnej ochrane a Nemci, zdá sa, túto ideu s myšlienkou na milión cudzincov v nemeckých mestách, podporia. Merkelová bude hovoriť, že tým zároveň podporuje zotrvanie Británie v Únii a keďže protiimigračné nálady francúzskej verejnosti sú výrazne silnejšie, dohoda je na dosah.

Je zrejmé, kto na to doplatí: okrem migrantov s priznaným azylom či doplnkovou ochranou a ľudí s právom pobytu to budú najmä Východoeurópania a iní legálni migranti z Európy a Balkánu. Dá sa očakávať obmedzenie dávok, ktoré podporujú najmä rodiny s deťmi, prípadne vyplácanie dôchodkov a dostupnosť niektorých sociálnych služieb. Európa obnoví vnútornú členitosť a posilní suverenitu štátov pred spoločným právom. Dlhodobý cieľ je jasný: bohaté krajiny potrebujú pracovnú silu, nie lákať rodiny cudzincov na štedrý sociálny systém.

Inzercia

Všetci budú dodávať, že alternatíva je len horšia: Zásadná zmena alebo koniec Schengenu. A keďže bez Schengenu nebude dlhodobo možné udržať ani euro, všetci budú vedieť, že hranice dohody budú určovať Nemci.

Zmenia tretia, nárast rozdielov v Európe

Európa prechádza závažnou vnútornou diverzifikáciou: západ kontinentu je čoraz multikultúrnejší, napríklad zhruba tretina detí má dnes v Nemecku minimálne jedného rodiča, ktorý sa narodil v cudzine a dá sa predpokladať, že tento podiel bude narastať.

Naopak, východná Európa zažíva azda etnicky najhomogénnejšie obdobie svojich dejín. Uhorsko, poľsko-litovský štát aj Balkán posledných storočí boli etnicky premiešanejšie, ako sú dnešné východoeurópske štáty. Na jednej strane to môže znamenať väčšiu stabilitu týchto štátov, určite menej konflitkov s islamom, na strane druhej sa tým môže otvoriť pomalý dlhodobý konflikt medzi východom a západom kontinentu. Prvoplánové zjednodušenie, že západ bude vďaka tomu kultúrne, etnicky či nábožensky tolerantnejší ako východ kontinentu, neplatí, čo potvrdujú aj čísla, ktoré zhromaždil v svojom texte Kenan Malik. Negatívny pohľad na islam či Turkov majú v omnoho vyššej miere obyvatelia Talianska (69 percent) či Nemecka (30 percent) než východoeurópskych krajín. Celkom iste sa však tento rozdiel podpíše na fungovaní Únie, očakávania a priority západných krajín sa budú čoraz viac líšiť od tých východných.

Foto: TASR/AP

 

 

Odporúčame