Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. január 2021

Online zoznamovanie

Opatrnosť pri stretávaní pomáha ľuďom spomaliť a lepšie sa spoznať

Ako pandémia a opatrenia s ňou súvisiace ovplyvňujú randenie a hľadanie životného partnera.

Opatrnosť pri stretávaní pomáha ľuďom spomaliť a lepšie sa spoznať

Ilustračná foto: flickr.com/Rawle C. Jackman

Rúška, ruky, rozostupy. Už sme to toľkokrát počuli. Nemáme sa stretávať s nikým okrem členov vlastnej domácnosti. Nevychádzať, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Zabudnúť na cestovanie, posedenie v bare, reštaurácii či kaviarni.

Psychológovia píšu články a organizujú online semináre pre manželov o tom, ako spoločne zvládnuť čas lockdownu. Rodiny však nie sú jediné, ktoré to majú v korona časoch náročné.

Ľudia bez partnera, ktorí po vlastnej rodine túžia, prišli o všetky možnosti, ako, kedy a kde ho spoznať. Cez internet komunikujeme s rodinou, s kolegami v práci, máme pohovory do nového zamestnania či nakupujeme.

Prečo by sme sa teda nemohli na internete aj zoznamovať či dokonca zamilovať?

Boom internetových zoznamiek

Fenomén zoznamiek cez internet už roky nie je žiadnou novinkou. V dnešných časoch sa však stal nevyhnutnosťou. Dnes sú na internetových zoznamkách všetci, ktorých samota a túžba nájsť si partnera prinútili vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

Ľudia bez partnera, ktorí po vlastnej rodine túžia, prišli o všetky možnosti, ako, kedy a kde ho spoznať. Zdieľať

Medzi najčastejšie predsudky týkajúce sa tejto formy zoznamovania patrí to, že na online platformách sa nachádzajú len zúfalí ľudia, o ktorých v realite nikto nemá záujem. Obavy môže vyvolávať aj to, že človek na druhej strane o sebe môže podať nepravdivé informácie či zatajiť vážne skutočnosti.

Napriek tomu percento ľudí, ktorí uzavreli manželstvo vďaka zoznamke, neustále stúpa a to dáva nádej aj ostatným hľadajúcim. Okrem mobilných aplikácií, ako je Tinder či Badoo, stále existujú aj klasické zoznamky. Niektoré z nich sa dokonca profilujú ako kresťanské a ich cieľom je pomôcť ľuďom, pre ktorých je viera dôležitou súčasťou života, nájsť niekoho s podobnými hodnotami.

Kresťania na zoznamovacích platformách

Martina Brenčičová zo zoznamky katrande.org hovorí, že na prelome rokov zaregistrovali 30-percentné zvýšenie záujmu o ich služby. Môže za to zrejme aj akcia, ktorú ponúkli svojim používateľom v novembri. Bola ňou možnosť predĺženého mesačného členstva bez poplatkov. Martina Brenčičová tiež vysvetľuje, že koniec starého a začiatok nového roka je tradičným obdobím nárastu počtu záujemcov o online zoznámenie.

Koniec starého a začiatok nového roka je tradičným obdobím nárastu počtu záujemcov o online zoznámenie. Zdieľať

V ankete, ktorú medzi svojimi používateľmi uskutočnili, až 80 percent respondentov odpovedalo, že medzi ich novoročnými záväzkami bolo aj nájdenie životného partnera. Viacerí tak začiatkom roka vstúpia do neznámych vôd online zoznamovania.

Katrande.org patrí do siete medzinárodných katolíckych zoznamiek a okrem online služieb organizuje aj iné aktivity, ako sú zájazdy, prednášky či speed datingy. Martina Brenčičová vysvetľuje, že všetky tieto aktivity s príchodom korony padli.

Ako reakciu na danú situáciu sa rozhodli vo februári uskutočniť prvý online speed dating formou zoom videohovoru. Záujem je vraj zatiaľ veľký a aj v tomto prípade sa potvrdzuje pravidlo, že ženy sú v tomto o 15 až 20 percent akčnejšie a prístupnejšie ako muži.

Ilustračná foto: flickr.com/Susan Nilsson

Václav Faltus spravuje online zoznamku s kresťanským duchom pod názvom zoznamko.sk. Aj on potvrdzuje, že záujem o ich služby sa s príchodom korony nijako neznížil, skôr kopíruje trendy z rovnakého obdobia z predchádzajúceho roka.

Medzi ďalšie kresťansky orientované zoznamky patrí aj verimzesi.sk. Lukáš Noah hovorí, že napriek tomu, že čísla týkajúce sa aktivity na stránke môžu byť skreslené marketingovými aktivitami, vníma aj on nárast dopytu po ich službách.

Taktiež dopĺňa, že ide o tradičný fenomén zimných a letných mesiacov, keď ľudia pociťujú väčšiu potrebu blízkosti niekoho, s kým by mohli tráviť svoj čas. Potvrdzuje však, že tento december a január boli na ich stránke z hľadiska návštevnosti prelomové.

„Nie je to projekt len o zoznamovaní, ale hlavne o nájdení lásky, kde je Boh prítomný. Mojou túžbou je, aby to nebolo len o návštevnosti, ale hlavne aby sa dvaja ľudia mohli nájsť a naozaj zažiť pravú lásku, ktorá bude trvať až naveky,“ vysvetľuje ciele ich zoznamky. 

Na vzdialenosť displeja

Klasickým internetovým zoznamkám konkurujú zvlášť v mladšej generácii aplikácie na zoznamovanie v mobile. Človek si tak môže prezerať nekonečné množstvo nových tvárí aj počas cesty v autobuse či čakania na zelenú na križovatke. Je to rýchle, ľahké a jednoduché. Pointou je označiť srdiečkom toho, kto sa vám na základe fotografie páči, a odstrániť toho, kto nie. Ak máte to šťastie, že človek na druhej strane označil aj vás ako sympatických, tak máte zhodu a môžete začať komunikáciu.

Klasickým internetovým zoznamkám konkurujú aplikácie na zoznamovanie v mobile. Zdieľať

Ako však preniesť potenciálne sympatie z virtuálneho sveta do reality, keď okolo nás zúri pandémia? Nad týmto problémom sa už zamýšľalo viacero hláv. The Washington Post Magazine uverejnil článok, v ktorom dáva konkrétne tipy, ako bezpečne randiť v čase pandémie Covid-19.

Odporúča napríklad obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti, začať videohovormi či využiť čas bez fyzického kontaktu na hlbšie rozhovory a lepšie spoznávanie. Je možné spolu pozerať filmy či seriály na diaľku, hrať hry, čítať tú istú knihu a potom si vymeniť názory na ňu alebo si cez video dať spoločnú večeru.

V článku sa párom odporúča, aby čo najviac chránili svoje zdravie, a o prípadnom stretnutí, ako aj o tom, čo sa na ňom odohrá, otvorene komunikovali. Rúško a negatívny test na koronavírus sa pritom považujú za povinnú výbavu.

O svoje skúsenosti s tým, ako funguje randenie a spoznávanie cez online zoznamky, sa s nami podelili štyria respondenti. Dvaja z nich sú už vo vzťahu a spoznali sa práve v čase druhej vlny pandémie a blížiaceho sa lockdownu.

Aj príliš veľa záujmu odrádza

Martina má 33 rokov a služby online zoznamky využila pred tromi rokmi. V tom čase bola už tri roky single. K prihláseniu ju povzbudili jej kamarátky a tiež množstvo vzťahov v jej okolí, ktoré vznikli práve vďaka internetu. „Motiváciou pre mňa bolo, samozrejme, aj to, že vo svojom okolí som už nestretávala slobodných mužov,“ vysvetľuje Martina.

Rúško a negatívny test na koronavírus sa považujú za povinnú výbavu. Zdieľať

Po troch mesiacoch si však konto na zoznamke zrušila. „Venovala som tomu veľa času, aj som sa s pár mužmi stretla, ale bolo to pre mňa viac traumatizujúce ako nápomocné,“ vysvetľuje. Na otázku, či mala voči takejto forme zoznamovania nejaké predsudky, odpovedá, že mala obavy najmä z toho, akých ľudí tam stretne, a tiež skryté presvedčenie, že normálni muži na zoznamky nechodia.

Inzercia

„Najťažšie pre mňa bolo určite to vypisovanie si. V jednej chvíli som si uvedomila, že to beriem ako ďalšiu prácu.“ Po celom dni pri počítači už Martina nemala záujem ešte aj večer odpisovať na správy. Hovorí, že práve to bol dôvod, prečo s online zoznamkou skončila. „Proste ma to ubíjalo.“ Zároveň však tvrdí, že počet správ, ktoré dostala, na ňu pôsobil ako dvíhač sebavedomia. „Zrazu vám začne písať množstvo mužov a vy prídete na to, že nejakí single muži predsa len ešte existujú,“ dodáva so smiechom.

Na otázku, ako si spomedzi toľkých správ vyberala, odpovedá, že odpisovala iba tým mužom, ktorí si pri oslovení dali nejakú námahu, napríklad reagovali na niečo z jej profilu. „Podľa toho, čo napísali, alebo podľa ich profilu vedel už človek usúdiť, či sú aspoň trochu inteligentní a vtipní.“

Ilustračná foto: flickr.com/ Sascha Kohlmann

Osobne sa stretla s tromi z nich. Pri každom jej však bolo už na prvom stretnutí jasné, že druhé rande nebude. „Príčiny boli rôzne. Myslím, že tí muži boli veľmi fajn, len jednoducho nie pre mňa.“ Napriek tomu, že sa jej pomocou zoznamky nepodarilo nájsť partnera, Martina hovorí, že je to dobrý spôsob, ako spoznávať nových ľudí.

„Odporúčala by som čo najkratšie písanie a čo najskôr sa stretnúť, lebo človek za obrazovkou je iný ako človek vedľa vás pri prechádzke alebo na káve. Veľakrát je to istý šarm, vôňa, spôsob reči, čo si podvedome všímame a čo sa pri stretnutí odhalí, či tam je alebo nie."

V súčasnosti je Martina single a hovorí, že od rozchodu nebola na žiadnom rande ani sa s nikým novým nezoznámila. „Nebolo kde, keďže žiadne aktivity, kde by som niekoho stretla, tento rok proste neboli.“

Na otázku, či by znova nevyskúšala online zoznamku, hovorí, že už dávno prešla z módu hľadania do módu byť nájdená. „Je však pravda, že nechať sa nájsť je ľahšie v priestore a čase, kde sa ľudia prirodzene stretávajú a kamarátia. Teraz je môj okruh obmedzený na rodinu a kamarátov na zoome,“ dodáva.

Netreba sa vzdávať

Michal má tiež 33 rokov a priznáva, že je single v podstate celý život. „Žiaľ, nikdy sa mi nepodarilo nájsť partnerku, akú by som chcel, alebo som nebol ten, koho by chcela ona.“ Nevníma to však ako tragédiu a hovorí, že dnes už single status nie je takou stigmou ako kedysi.

Je pravda, že nechať sa nájsť je ľahšie v priestore a čase, kde sa ľudia prirodzene stretávajú a kamarátia. Zdieľať

Michal využíva najmä zoznamovacie aplikácie v mobile, ktoré považuje za jednoduchšie a rýchlejšie. Najťažšie je podľa neho nájsť správne nastaveného človeka. „Niekedy si môžete padnúť do oka, ale ak jedna strana hľadá vážny vzťah a ten druhý je nastavený inak, tak to jednoducho nevyjde.“ Výhodou online zoznamiek je podľa neho to, že človek nepotrebuje toľko odvahy ako pri osobnom zoznámení.

Čas, po akom sa so ženami stretol, aj spôsob, ako prebiehali konkrétne stretnutia, hodnotí ako veľmi individuálny. Počas korony vraj stihol absolvovať asi šesť osobných stretnutí. „Nesplnili moje očakávania a zrejme ani ja ich.“ Napriek negatívnym skúsenostiam si aj Michal myslí, že je možné nájsť si na zoznamke dlhodobého partnera. „Ľudia z môjho okolia si takto partnera našli, tak verím, že aj mne sa to podarí.“

Na otázku, či pocítil nejaké zmeny v randení súvisiace s pandémiou hovorí, že sa mu všetky stretnutia presunuli do exteriéru. „Keďže sú všetky podniky zatvorené, tak sme raz išli vo všetkej počestnosti k nej na čaj a na film. Dokonca mi navarila aj to, čo sľúbila,“ smeje sa Michal. Napriek všetkému hovorí, že ho neúspechy od ďalšieho randenia neodradili. „Keď človek chce, tak ide do toho a nič iné ho nezaujíma.“

Keď sa láska podarí

Zoznámenie Aleny a Lukáša na internetovej zoznamke dopadlo inak. Dnes tvoria pár. Lukáš bol v čase inštalovania aplikácie asi štyri mesiace single a s Alenou to bolo podobne.

Myslela som si, že na týchto aplikáciách každý hľadá len niečo povrchné a nezáväzné. Zdieľať

Kým Lukáš používal túto formu zoznamovania aj predtým, keďže mal pocit, že je tam väčší výber ako medzi ľuďmi v okolí, tak Alena musela prekonať počiatočné predsudky. „Myslela som si, že na týchto aplikáciách každý hľadá len niečo povrchné a nezáväzné a že je veľká pravdepodobnosť, že tam človek o sebe zatají dôležité informácie.“

Čo sa týka toho, či dať prednosť klasickej zoznamke alebo aplikácii, Lukáš vysvetľuje, že na väčšine zoznamiek je to nastavené tak, že každý môže písať, komu chce. „Táto forma ma nebavila. Ženám tam píše milión chlapov. Na Tindri si môžu napísať len tí, ktorí sú si vzájomne sympatickí. Ušetrí to obom veľa času, pretože nemusím na úvod zisťovať, či sú medzi nami vôbec nejaké prvotné fyzické sympatie.“

Obaja sa zhodujú na tom, že najťažšia fáza prichádza vtedy, keď sa má písomný kontakt premeniť na reálny. „Bála som sa, či si budeme aj osobne rozumieť tak ako pri písaní. Človek má chtiac či nechtiac isté očakávania a potom môže byť sklamaný,“ konštatuje Alena. Lukáš súhlasí, že aj preňho bolo sklamaním, ak si s niekým rozumel v písomnej forme, ale pri stretnutí osobne to už také jednoznačné nebolo.

Lukáš sa na zoznamke ozýval týždenne len niekoľkým ženám a to len tým, ktoré boli vyslovene jeho typ. S väčšinou z nich sa vraj osobne stretol po dvoch až štyroch týždňoch. „Niekedy to trvalo aj dlhšie, záviselo to od vzájomných sympatií, nálady či programu. Priznáva, že občas sa mu stalo aj to, že si nemali čo povedať. „Niektoré som stretol len raz, s inými bolo tých stretnutí viac. S niektorými sme dodnes v kamarátskom kontakte. Asi som si vyskúšal všetky možné scenáre,“ konštatuje s úsmevom.

Najťažšia fáza prichádza vtedy, keď sa má písomný kontakt premeniť na reálny. Zdieľať

Alena mala stretnutí v čase druhej vlny taktiež viacero. S nikým okrem Lukáša sa však nestretla aj druhý raz. „Najťažšie pre mňa bolo stretávať sa vonku. Prechádzať sa v zime, v hrubých bundách a čiapkach a navyše s rúškom na tvári mi nedávalo žiaden zmysel.“ Alena si myslí, že súčasné opatrenia súvisiace s pandémiou nezabránia ľuďom stretávať sa či rezignovať na hľadanie životného partnera. „Skôr vidím problém v tom, že stretnutia sa presunuli z verejných kaviarní a reštaurácií do súkromných bytov. Ak totiž chcem vidieť toho človeka bez rúška a zistiť, či sú medzi nami nejaké sympatie, musím ísť k nemu alebo ho pozvať k sebe.“

Možno práve to je dôvod, prečo majú mnohé ženy z podobných stretnutí obavy. A nedá sa povedať, že by boli neopodstatnené. Na druhej strane však Alena tvrdí, že tento fyzický odstup a istá trpezlivosť v stretávaní môže ľuďom pomôcť spomaliť a nič neunáhliť. Dá im to vraj viac času na rozhovory a hlbšie spoznávanie.

Problém je, že sa stretnutia presunuli z verejných kaviarní a reštaurácií do súkromných bytov. Zdieľať

Lukáš tiež vždy preferoval skôr osobné stretnutia a hovorí, že tie ženy, ktoré sa báli korony či lockdownu, uňho mali smolu. „Určite som sa pri výbere miesta musel zamýšľať aj nad tým, kde nebude až toľko ľudí, aby sme si to rúško mohli niekedy z tváre aj zložiť.“ Osobne vraj má pocit, že ženy neodrádzala pandémia a opatrenia od osobného stretnutia. „Myslím, že ľudia sa chcú stretávať a spoznávať. Možno ešte viac ako predtým. Všetkým nám chýba socializácia.“

Alena sa s jeho názorom stotožňuje a tvrdí, že slobodní mladí, ktorí často žijú sami a ďaleko od rodiny, tiež patria medzi ohrozené skupiny. „Mnohých určite trápia depresie a strach zo samoty a dlhodobej izolácie.“ Online zoznamovanie je podľa nej dobrý spôsob, ako týmto stavom čeliť. Aj keby jeho výsledkom nebol hneď vážny vzťah. „Aj my sme dôkazom toho, že v čase pandémie sa stále oplatí zoznamovať.“

„Nakoniec som našiel ženu, ktorú som hľadal, a som šťastný. Túto formu teda všetkým odporúčam. Netreba pasívne čakať doma, kým niekto príde a zaklope,“ konštatuje Lukáš. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame