Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. november 2015

Egyptské bezpečnostné sily zabili vodcu egyptskej odnože ISIS

Egyptské bezpečnostné sily zastrelili popredného vodcu islamských militantov podozrivého z plánovania a realizácie vrážd, bombových atentátov a útokov proti cudzincom.

Oznámilo to dnes tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré citovala agentúra Reuters.

Ašraf Alí Gharabalí, popisovaný ako vodca egyptskej odnože extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) s názvom Sinajská provincia, bol zabitý počas prestrelky s bezpečnostnými silami na severnom predmestí Káhiry. Kedy k zabitiu militanta došlo, však príslušný rezort nespresnil.

Gharabalí v máji 2013 stál za pokusom o zavraždenie bývalého egyptského ministra vnútra Muhammada Ibrahima, ako aj za zabitím najmenej troch bezpečnostných činiteľov a piatich brancov, tvrdí ministerstvo vnútra. Bol zapletený aj do júlového výbuchu auta pred talianskym konzulátom v Káhire.

Medzi jeho ďalšie delikty patria pokus o bombový útok na staroveký chrám Karnak v Luxore, únos chorvátskeho občana v Káhire, ako aj vlaňajšia vražda amerického občana v púštnej oblasti.

Gharabalího smrť prichádza po tragickej havárii ruského dopravného lietadla, ktoré sa v októbri rozpadlo počas letu nad egyptským polostrovom Sinaj, vyžiadajúc si životy všetkých 224 osôb na palube. K zodpovednosti sa prihlásila takzvaná Sinajská provincia IS.

Teroristická skupina Sinajská provincia od roku 2013, keď egyptská armáda po masívnych demonštráciách zvrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího, zavraždila už stovky policajtov a vojakov, pripomína Reuters.

Inzercia

Odporúčame

Kosovo delili od členstva v UNESCO tri hlasy

Kosovo delili od členstva v UNESCO tri hlasy

Členské štáty Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) na dnešnej generálnej konferencii v Paríži tesnou väčšinou hlasov zamietli prijatie Kosova za člena tejto medzinárodnej ustanovizne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.