Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. január 2021

Útok na Kapitol

Trump a jeho „ultras“ sa ocitli mimo rámca americkej Ústavy

Aj medzi konzervatívcami silnejú hlasy, že zradil prezidentskú prísahu a je zrelý na odvolanie.

Trump a jeho „ultras“ sa ocitli mimo rámca americkej Ústavy

Na snímke rozbité okná po vniknutí stúpencov amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu vo Washingtone 6. januára 2021. FOTO TASR/AP

Od čias Edmunda Burka je asi najodpudivejšou predstavou pre väčšinu konzervatívcov obraz besného vzbúreného davu, ktorý vyčíňa v uliciach. Po útoku na Bastilu a Zimný palác sme včera videli, ako dav priaznivcov prezidenta Donalda Trumpa vzal útokom Kapitol, sídlo Kongresu Spojených štátov.

Po šokujúcej evakuácii zákonodarcov sa ďalšie dianie odvíjalo hlavne ako fraška: jeden z protestujúcich sa postavil v miestnosti Senátu za mikrofón, odkiaľ vykrikoval, že voľby vyhral Trump. Ďalší si vyložil nohu na stôl v pracovni predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, kde jej nechal na papieriku odkaz: „Nevzdáme sa“.

Agentúry zachytili na fotkách chlapíka, ako uteká s kecpultom po chodbách Kapitolu. Na ďalších obrázkoch je vidieť bizarnú postavu s odhalenou hruďou, pomaľovanou tvárou a s akousi býčou huňatou pokrývkou hlavy. Ľudia s MAGA-šiltovkami si robili v rotunde Kapitolu selfíčka, akoby boli na školskom výlete…

Tie obrazy ukazujú bezradnosť revolucionára 21. storočia: môžete dobyť verejnú budovu veľkého symbolického významu, ale čo si s ňou vlastne počnete? Kongres predsa nie je budova, ale teleso zákonodarcov, ktoré môže rokovať a vydávať zákony trebárs aj z lietadlovej lode. No to včera ani nebolo nutné.

Bezpečnostné zložky postupne vytlačili dav von a otrasení Kongresmani proste rokovali ďalej. Príchuť tragédie dodáva celej udalosti smrť štyroch ľudí – vrátane jednej zastrelenej fanúšičky prezidenta Trumpa.

Ten je hlavným zodpovedným za včerajšie udalosti. Vo Washingtone sa konal pochod tvrdého jadra priaznivcov Donalda Trumpa, ktorí prišli zo všetkých kútov krajiny. Prezident pred nimi zopakoval, že voľby vyhral a pokladá ich výsledky za zmanipulované. No viceprezident Mike Pence na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu, kde malo dôjsť k oficiálnemu zrátaniu hlasov voliteľov, odmietol sabotovať tento proces, ako ho Trump vyzýval. Pence si vybral vernosť Ústave pred vernosťou svojmu šéfovi a konal správne.

Keď dav vtrhol do Kapitolu, Trump ich vyzval prostredníctvom videoposolstva, aby sa stiahli. No ešte aj pri tejto príležitosti opakoval, že neuznáva oficiálne výsledky volieb. Pritom jeho advokáti nedokázali presvedčiť nezávislé súdy, že dochádzalo k rozsiahlym porušeniam zákona, ako prezident tvrdil.

Trumpovo správanie je škandalózne a neprijateľné. Myslia si to po včerajšku nielen demokrati.

„Hneď ako Kongres bude opäť zabezpečený, musí urýchlene uskutočniť obžalobu a odsúdenie Donalda Trumpa“, napísal konzervatívny publicista Rod Dreher. „Trump by mal byť z Bieleho domu odvedený v putách, ak to bude potrebné.“ K jeho výzve sa pripojil aj portál The American Conservative, pre ktorý píše.

Pred štyrmi rokmi Trump vo svojej prezidentskej prísahe sľúbil dodržiavať, chrániť a obraňovať Ústavu Spojených štátov. On a jeho „ultras“ sa ocitajú mimo ústavný rámec, pokiaľ sa odmietajú podrobiť výsledkom volieb a umožniť nenásilný proces odovzdania moci. Zákonné možnosti napadnúť priebeh volieb mali a tieto pokusy skončili neúspechom. Treba sa s tým zmieriť.

Trump svojím správaním počas posledných dvoch mesiacov pošliapava odkaz svojho funkčného obdobia. Čokoľvek dobré dosiahol (a pár vecí mu uznávajú aj jeho kritici) prestáva byť podstatné vo svetle včerajšieho bezprecedentného ústavného vandalizmu jeho najoddanejších fanúšikov. A samozrejme, Trump tým oberá samého seba o akúkoľvek ďalšiu perspektívu pre pôsobenie v celonárodnej politike. Nehovoriac o škodách pre Republikánsku stranu.

Inzercia

Jedným z dôsledkov jeho správania počas posledných dvoch mesiacov je utorková prehra dvojice republikánskych kandidátov do Senátu za štát Georgia. Demokrati vďaka tomu fakticky získali tesnú väčšinu aj v hornej komore Kongresu a rozsiahlu možnosť presadiť svoju agendu.

Samozrejme, demokrati a ich priaznivci využijú včerajšie udalosti na vlastné hry v rámci politického boja. Konzervatívci by im mali pripomenúť, že veci treba vidieť v širšom kontexte. Vziať Kapitol útokom bolo hanebné. No došlo k nemu po dlhých mesiacoch spochybňovania verejného poriadku, či vôbec existencie polície zo strany krajnej ľavice.

„Capitol Hill“ majú aj v Seattli, kde minulý rok skupina anarchistov vyhlásila „autonómnu zónu“ CHAZ, respektíve CHOP. Polícia sa rozhodla vrátiť do tejto oblasti až po troch týždňoch, keď sa v bezvládnom okolí začali množiť prestrelky, ničenie majetku a ďalšie incidenty.

Útok na budovu parlamentu v hlavnom meste je šokujúci. No vandalizmus a rabovanie, nadväzujúce na vlaňajšie protesty po smrti Georgea Floyda, si odhadom vyžiadali škody vo výške 1-2 miliardy dolárov, naprieč dvadsiatkou amerických štátov. A to sú len škody na majetku, ktorý bol poistený. V mnohých prípadoch bol poškodený majetok a živobytie obyčajných ľudí.

Dnes desia liberálny stred Trumpovi „ultras“ v Kapitole. Včera desili konzervatívcov horiace obchody v uliciach amerických veľkomiest a intelektuálne pokusy dodať im akýsi vzletný zmysel – napríklad v podobe knihy In Defense of Looting (Na obranu rabovania), ktorá vyšla vlani v auguste. Práve takéto krajnosti posilňujú polarizáciu v americkej politike. Príčetní ľudia na oboch stranách by sa mohli zhodnúť, že tak ako nie je rozbíjanie okien správnym nástrojom na vyjadrenie pochybností o výsledkoch volieb, nie je ani vhodné ako prostriedok nápravy spoločenských krívd. 

V nasledujúcich dňoch vyjde veľa článkov o zraniteľnosti demokracie. Tí istí ľudia, ktorým (právom) vadí, že slovenské politické strany sú fakticky iba firmami svojich podnikateľských lídrov, sa budú čudovať, že Republikánsku stranu pred štyrmi rokmi navzdory odporu jej vedenia dokázal ovládnuť niekto ako Donald Trump. Nuž, možno je to práve preto, že americké strany nie sú tými zhora nadol pevne riadenými politickými štruktúrami. 

Lenže útok na Kapitol nebol len „útokom na demokraciu“, ale tiež dôsledkom demokracie a jej náchylnosti podliehať populizmu. Boli to práve Otcovia zakladatelia Spojených štátov, ktorí si veľmi jasne uvedomovali hrozbu premeny vlády ľudu na „vládu luzy“. Išlo to až tak ďaleko, že svoj projekt radšej ako „demokracia“ nazývali „republikou“. A aj kvôli tomu existuje napríklad toľko kritizovaný Zbor voliteľov či federálne vyvažovanie politického vplyvu malých a veľkých štátov USA.

To je však len jeden rozmer toho, čo sa v Spojených štátoch deje a aké to bude mať dôsledky. Vidieť rozbúrený dav, ako ľahko premohol stráže a vnikol do verejnej budovy v hlavnom meste globálnej superveľmoci nepochybne vystrašilo všetkých politikov – autoritárskych i demokratických – po celej planéte. Výsledkom bude ďalšie kolo skracovania vôdzky a uťahovania náhubkov okolo slobôd občanov.

Pre mnohých na Slovensku je útok na Kapitol príležitosťou cítiť škodoradosť či morálnu nadradenosť nad Spojenými štátmi, ktoré roky poučovali svet o demokratických štandardoch a teraz sa v nich odohrávajú scény ako v banánovej republike. Lenže Amerika to zvládne, jej ústavné inštitúcie majú tuhý korienok a už prekonali všeličo. Navyše, ľudia sú nervózni po celom svete, pandémia to posilňuje a pocity škodoradosti či morálnej nadradenosti v časti našej spoločnosti môžu veľmi skoro vyprchať.

Napríklad, keď dav ľudí bude zase kopať do reťaze na bráne Úradu vlády v Bratislave.

Odporúčame