Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. január 2021, 16:10

Koronakríza

Očkovať budeme aj vakcínou od Moderny. Čoskoro príde 12-tisíc dávok

Očkovať budeme aj vakcínou od Moderny. Čoskoro príde 12-tisíc dávok

Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto - TASR/Pavol Zachar

Vláda schválila sprísnenie lockdownu v Nitre. Situácia je tam horšia, ako bola na Orave.

Na Slovensku sa ešte v januári bude očkovať aj druhou schválenou vakcínou. Ide o očkovaciu látku od spoločnosti Moderna, ktorú dnes odporučila Európska lieková agentúra na podmienečnú registráciu a následne ju schválila Európska komisia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že čoskoro by malo na Slovensko prísť prvých 12-tisíc dávok tejto vakcíny. „Slovensko má nakontrahovaných milión dávok od spoločnosti Moderna,“ povedal Krajčí.

Už zajtra by sa malo očkovať prvou vakcínou od Pfizer/BionTech v 51 nemocniciach. Všetky nemocnice, ktoré prejdú pilotnou fázou, sa pretransformujú na vakcinačné centrá. Podľa Krajčího budú vedieť očkovacie centrá ešte v priebehu januára zaočkovať viac ľudí, ako bude dostupných vakcín. Za tri mesiace by sme mali byť schopní zaočkovať až 3,5 milióna ľudí, no z dôvodu nedostatku vakcín sa to zrejme nestane.

Minister preto tvrdí, že musíme očkovať takým tempom, aby sa následne dlho nečakalo na druhú dávku. Čo sa týka zmeny stratégie očkovania, Krajčí verí, že sa k očkovacej látke dostanú ľudia z DSS skôr, ako bolo pôvodne plánované.


Foto: TASR/Radovan Stoklasa

V Nitre je to horšie, ako bolo na Orave, sprísňujú lockdown

Vláda schválila sprísnenie zákazu vychádzania pre okres Nitra od pondelka 11. januára od piatej ráno. Výnimku na cestu do práce či prírody budú mať iba osoby s negatívnym testom. Deti v okrese Nitra vo veku do desiatich rokov budú mať podľa ministra výnimku na pobyt v prírode. Sprísnený zákaz sa nebude týkať cesty do najbližšieho obchodu, lekárne či drogérie.

V okrese sa bude počas najbližších troch víkendov plošne testovať. Od zajtra budú testovať aj vo veľkých firmách ako Jaguar Land Rover.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že situácia v regióne Nitry je horšia, ako bola pred testovaním na Orave. „Efekt plošného testovania má potenciál vyčistiť okres od najinfekčnejších,“ tvrdí s tým, že je dôležité, aby všetci aj po testovaní dodržiavali opatrenia a obmedzili kontakty s inými ľuďmi.

Prosí o to i ostatných občanov Slovenska. „Pokiaľ nebudeme zodpovední, je riziko, že sa nakazíme. Zaťaženie nemocníc je kritické.“

Minister školstva Branislav Gröhling víta iniciatívu primátora Nitry Hattasa, ktorý navrhol regionálne sprísnenie opatrení. Podľa Gröhlinga máme dnes len dve možnosti – očkovanie a testovanie. Práve testovanie je podľa neho jediná cesta, ako vrátiť deti do škôl. Vyzýva aj ďalších primátorov, aby išli podobnou cestou lokálneho testovania zároveň s uplatnením rovnakého sprísnenia opatrení.

Zdravotníci aj dobrovoľníci budú podľa primátora Nitry počas plošného testovania ohodnotení rovnako ako počas prvého celoplošného testovnia. Dodal, že je to adekvátne aj vzhľadom na riziko počas výkonu tohto typu práce. 


Primátor Nitry Marek Hattas. Foto - TASR

Inzercia

Vo štvrtok prídu ďalšie testy

Vo štvrtok príde na Slovensko 2,6 milióna antigénových testov na ochorenie Covid-19. Oznámil to Branislav Gröhling s tým, že je aj opcia na ďalších 2,6 milióna testov.

V priebehu najbližších týždňov tak má byť na Slovensku podľa ministra viac ako päť miliónov testov. 

Marek Krajčí hovorí, že ochota testovať sa zvýšila a samosprávy majú o testovanie obyvateľov záujem. 

Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že po sprísnení opatrení od 1. januára výrazne klesla mobilita obyvateľov na Slovensku. Podľa jeho slov môže byť nástrojom na zlepšenie situácie povinné plošné testovanie. Dobrovoľné testovanie má podľa neho asi taký efekt ako dobrovoľný lockdown.

Testovať sa bude cez víkend aj v Púchove

Po Trenčíne bude druhým mestom v Trenčianskom kraji, kde zorganizujú plošné testovanie, Púchov. V najbližší víkend budú testovať aj v Košiciach.

V Púchove by sa malo testovať antigénovými testami v sobotu a nedeľu od 8.00 do 20.00. Ako informovala agentúra TASR, mesto dostalo v utorok od štátu 30-tisíc testov, tie rozdelí ďalej i pre obce v Púchovskom okrese.

„Som veľmi rada, že po niekoľkotýždňových prosbách a výzvach sa podarilo pripraviť regionálne testovanie aj v našom meste a v niektorých obciach. Verím, že pomôže k zachovaniu kritickej infraštruktúry a následnému odľahčeniu okolitých nemocníc, v ktorých je aktuálna situácia naozaj kritická. Aj keď máme v meste tri mobilné odberové miesta, záujem o testovanie zo strany občanov celého okresu je neustále enormný, a preto verím, že občania využijú možnosť otestovať sa počas celého víkendu a obzvlášť v prípade, keď je súčasťou testovania i vydanie certifikátu o absolvovaní testovania. Ten môžu využiť aj pre svojho zamestnávateľa, lekára, prípadne na cestovanie do zahraničia,“ povedala podľa TASR primátorka Púchova Katarína Heneková.


Foto: TASR

Zapoja sa aj okolité obce s vlastnými odbernými miestami. „Verím, že testovanie má zmysel aj preto, lebo veľké závody pracujú v plnej prevádzke, a tak možnosť preverenia si zdravotného stavu využijú nielen zamestnávatelia, ale i samotní zamestnanci. Môžeme tak zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu. Som presvedčená, že testovanie nám pomôže zistiť, aká je situácia v našom okrese,“ doplnila pre TASR Heneková s tým, že testovanie bude bezplatné a dobrovoľné.

Obyvateľov okresu, ktorým vyjde pozitívny výsledok, chcú podobne ako v Trenčíne pretestovať PCR testami, ktoré by bezplatne dodal vedec Pavol Čekan.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou