Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
09. november 2015

Počas Festivalu slobody sa bude Eichmann spovedať pred Bohom a divákmi

V Bratislave dnes štartuje Festival slobody, ktorý sa v rámci osláv Novembra '89 venuje obdobiu neslobodných rokov 1939 – 1989. Hovorili sme s jeho organizátorom Jánom Mitáčom z Ústavu pamäti národa.
Počas Festivalu slobody sa bude Eichmann spovedať pred Bohom a divákmi

V pondelok sa v Bratislave začína Festival slobody. O čo ide?

Festival slobody organizuje už po piatykrát Ústav pamäti národa. Ide o multižánrový festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody (roky 1939 – 1989). Návštevníci festivalu budú môcť vidieť od 9. novembra do 15. novembra 2015 množstvo dokumentárnych a hraných filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia, taktiež oceníme osobnosti, ktoré bojovali za našu slobodu a demokraciu. Práve prostredníctvom týchto žánrov sa snažíme šíriť myšlienky slobody a demokracie vo verejnosti.

Na začiatku býval festival iba filmový. Prečo ste sa rozhodli ho rozšíriť aj na iné žánre?

Inšpirovali sme sa partnerským festivalom z Čiech Mene Tekel – festival proti totalite, ktorý ma podobnú štruktúru ako Festival slobody za posledné tri roky. Festival sme chceli posunúť niekam ďalej, preto sme sa s celým tímom rozhodli, že pôjdeme touto cestou a zorganizujeme multižánrový festival, ktorý ponúkne pestrejší program. V posledných rokoch vnímame záujem zo strany umelcov o tieto témy, preto bolo logickým rozhodnutím, že sme festival obohatili aj o iné žánre ako len film, aj keď treba povedať, že medzinárodná filmová prehliadka v rámci Festivalu slobody má svoje nezastupiteľné miesto.  

Tenisky, dlhé vlasy, zakázaná hudba, kríž na krku – pre to všetko boli ľudia stíhaní a utláčaní. Mladým ľuďom odovzdávame myšlienku, aké je úžasné, že sa môžu venovať, čomu chcú, počúvať hudbu alebo čítať knihy podľa svojho vlastného výberu. Zdieľať

Čo hovorí odkaz Novembra '89 ľuďom dnes? Veď 26 rokov je strašne dlhá doba, nemá dnešný svet už úplne iné problémy?

Je to pravda, že od revolúcie v roku 89 ubehlo už 26 rokov, ale s totalitným obdobím sme sa nedokázali dostatočne vysporiadať a tento proces prebieha veľmi pomaly. Osobne sa obávam, či sa so svojou minulosťou dokážeme niekedy vyrovnať. To, v akom žijeme štáte, je aj obrazom nášho vyrovnávania sa s minulosťou. Jeden príklad za všetky: vezmime si dôchodky politických väzňov, čo sú smiešne sumy oproti tomu, čo dostávajú komunistickí sudcovia a prokurátori či príslušníci bývalej Štátnej bezpečnosti. Pýtam sa, akú máme potom úctu voči ľuďom, ktorí neváhali v boji proti totalite nasadiť vlastný život, odsedeli si dlhé roky v najhorších podmienkach a potom, keď vyšli z väzenia, boli len občanmi druhej kategórie?

Čo sa týka odkazu Novembra, tým je predovšetkým sloboda, ktorú môžeme dnes prakticky žiť, čo je absolútne aktuálna téma aj v zrkadle udalostí, ktoré sa dejú okolo nás, či už ide o vojenský konflikt na Ukrajine, alebo o obrovskú migračnú vlnu, ktorá zasiahla celú Európu.

Aké publikum najčastejšie oslovujete? Nechodia na festival o komunizme iba pamätníci?

Festival slobody je určený širokej verejnosti, no v posledných rokoch chodí na festival čoraz viac mladých ľudí do 30 rokov, ktorým chceme zaujímavým spôsobom sprostredkovať skúsenosť z dôb neslobody – či už z nacizmu, alebo komunizmu.

Pre študentov stredných škôl máme pripravený dopoludňajší program, v ktorom budú môcť vidieť napr. časť zo série dokumentov Fetiše socializmu, ktorá bude o subkultúrach. Tenisky, dlhé vlasy, zakázaná hudba, kríž na krku – to všetko boli dôvody, pre ktoré boli ľudia stíhaní a utláčaní. Mladým ľuďom odovzdávame myšlienku, aké je úžasné, že sa môžu venovať, čomu chcú, počúvať hudbu alebo čítať knihy podľa svojho vlastného výberu. Po filmoch budú so študentmi diskutovať kolegovia historici z Ústavu pamäti národa. Tento rok budú do diskusií zapojené aj dcéry politických väzňov, ktoré sa so študentmi podelia o svoje životné skúsenosti s obdobím neslobody. Všetko sú to veľmi silné príbehy, ktoré si dnešní mladí ľudia ani nevedia predstaviť, nieto ich ešte prežiť.

Divadelná hra Slyšení je akousi fiktívnou výpoveďou nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna pred samotným Bohom. Zdieľať

S akými reakciami sa stretávate?

Dovolím si tvrdiť, že 99 percent reakcií máme pozitívnych. Samozrejme, sú aj jednotlivci, ktorí majú na obdobie neslobody iný názor ako my, ale aj im sú dvere festivalu otvorené. Festival slobody vnímame aj ako diskusnú platformu, kde sa môžu stretnúť názory na našu nedávnu minulosť.

Aké najsilnejšie veci si môžu diváci pozrieť?

Inzercia

Ťažko sa mi vyberá z takého kvalitného programu, aký sa nám tento rok podarilo postaviť. Ale upriamil by som pozornosť na jednu z divadelných hier ostravského súboru, Komorní scéna Aréna s názvom Slyšení, ktorá je akousi fiktívnou výpoveďou nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna pred samotným Bohom, ktorý, samozrejme, ako inak, nie je prítomný. Eichmann tak vypovedá pred divákmi, ktorí svojím usadením do hľadiska akoby zároveň usadali do lavíc pre porotu a sami v sebe môžu rozhodnúť o miere neľudskosti, ktorú je človek schopný dosiahnuť. Po divadelnom predstavení budú môcť diváci diskutovať s hercami, autorom tejto hry, ale aj historikmi, ktorí sa venujú problematike holokaustu.

Scéna divadelnej hry Slyšení (foto: divadloarena.cz).

Trailer filmu Bež, chlapče, bež (Nemecko, Francúzsko, Poľsko, 2013).

Z filmov by som spomenul napríklad koprodukčnú snímku Bež, chlapče, bež, ktorá je nakrútená na motívy skutočného príbehu osemročného židovského chlapca Srulika, ktorému sa podarí ujsť z varšavského ghetta. Je to dojemný a zároveň inšpirujúci príbeh o ceste jedného chlapca, ktorý musel zo dňa na deň dospieť, aby prežil. Zo slovenskej produkcie by som upriamil pozornosť na dokumentárne filmy Návrat do horiaceho domu, ktorý mapuje krátky životný príbeh hrdinky Slovenského národného povstania Chavivy Reickovej. Z dielne Ústavu pamäti národa premietneme najnovší dokument Stopy v snehu o pašovaní zakázanej literatúry do Československa.  

Festival bude v nedeľu ukončený slávnostným odovzdávaním cien. Akých ľudí sa bude týkať?

Keď sme dali dohromady ocenených a ich príbehy, každý jeden je námetom na film alebo román. Pani Margita Zimanová ako dcéra politických väzňov nemohla študovať a aj v dospelosti bola sledovaná ŠtB. Zdieľať

Jednou z činností Ústavu pamäti národa je aj zaznamenávanie svedectiev prenasledovaných alebo tých, ktorí im pomáhali. V audiovizuálnom archíve ÚPN máme viac ako 500 svedeckých výpovedí. Za každým jedným človekom je úžasný príbeh boja za slobodu a takýchto ľudí sa snažíme oceniť, čo je aspoň nejaká morálna satisfakcia. Keď sme dali dohromady ocenených a ich príbehy, každý jeden je námetom na film alebo román. Keďže nie je priestor, aby som mohol predstaviť všetkých, vyberiem aspoň príbeh jedného človeka, ktorý bude ocenený: Pani Margita Zimanová, ktorej otca vo vykonštruovanom politickom procese odsúdili na trest smrti a matku na dlhoročné väzenie. Ako dcéra rodičov odsúdených za protištátnu činnosť nemohla študovať, a preto sa už ako štrnásťročná zamestnala. Spolu so súrodencami si veľa vytrpela nielen v detstve, keď na ňu deti pokrikovali a prestali sa s ňou priateliť, ale i v dospelosti, keď mala problémy v zamestnaní, bola sledovaná príslušníkmi Štátnej bezpečnosti.

Aj tento rok bude festival pokračovať v regiónoch. Bude môcť byť neskôr aj v iných mestách?

V dňoch 18. a 19. novembra 2015 budeme v Prešove a Humennom. S festivalom v regiónoch sme začali minulý rok, keď sme boli v troch slovenských mestách (Nitra, Ružomberok a Košice). Z kapacitných dôvodov však nie sme schopní pokryť viac ako dve-tri akcie. Preto sa každoročne snažíme ísť do iného regiónu. Musíme však vedieť, že v danom meste je nejaká skupina, ktorá bude ochotne participovať na príprave festivalu, pretože z Bratislavy to nie je dosť dobre možné. Tento rok sa nám ohlasujú ľudia z viacerých slovenských miest, s ktorými rokujeme o spolupráci na Festivale slobody v roku 2016.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Posledný portrét kardinála Korca

Posledný portrét kardinála Korca

„Ľudsky a telesne nás kladú do hrobu. A do tmy. Do tmy hrobu, to je tá čierňava. Ale na druhej strane viem, že do hrobu kladú len telo, ale duša, duša patrí svetlu. A naša tvár je osvetlená vierou.” „Nás pokladali za najväčších nepriateľov svojho režimu. Tak ja som sa opieral o jediné, čo som mal. A to bolo niečo drahé, vzácne.”