Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. november 2015

Katalánsky parlament bude dnes hlasovať o odtrhnutí od zvyšku Španielska

Regionálny parlament autonómneho spoločenstva Katalánsko na severovýchode Španielska bude dnes hlasovať o návrhu separatistických politických strán, ktoré majú v tomto zhromaždení väčšinu, na cestovnú mapu nezávislosti od Španielska najneskôr do roku 2017.

Táto iniciatíva sa však vzpiera španielskej centrálnej vláde, ktorá vyhlásenie nezávislosti Katalánska pokladá za protiústavné. Hlasovaniu bude predchádzať diskusia, ktorá sa má začať dnes o 10.00 h SEČ, informuje agentúra AP.

Vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya sa zaviazala, že proti katalánskemu parlamentu v Barcelone podnikne právne kroky, ak návrh o nezávislosti schváli.

Hoci katalánske odnože španielskej vládnej konzervatívnej Ľudovej strany (PP) premiéra Rajoya, opozičných socialistov (PSC) a takisto opozičnej liberálnej strany Ciudadanos (Občania) podali podnet proti plánovanému hlasovaniu v katalánskom parlamente, španielsky ústavný súd 5. novembra rozhodol, že hlasovanie sa môže konať.

V návrhu separatistov sa hovorí, že triumf v regionálnych voľbách z 27. septembra, vďaka ktorým disponujú absolútnou väčšinou v katalánskom parlamente, im dáva "demokratický mandát" na oddelenie od Španielska.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.