Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. august 2008

Dávid s Goliášom, Rusko so Západom

Dodnes je stále ťažké povedať, ako sa celý konflikt Ruska s Gruzíncami vlastne začal. Saakašviliho armáda podľa všetkého chcela prevziať kontrolu nad juhoosetinským mestom Cchinvali, na čo reagovali tamojší ozbrojení separatisti a nakoniec aj predovšetkým ruské jednotky, ktoré však okrem zaistenia J...

Dodnes je stále ťažké povedať, ako sa celý konflikt Ruska s Gruzíncami vlastne začal. Saakašviliho armáda podľa všetkého chcela prevziať kontrolu nad juhoosetinským mestom Cchinvali, na čo reagovali tamojší ozbrojení separatisti a nakoniec aj predovšetkým ruské jednotky, ktoré však okrem zaistenia Južného Osetska (aj keby sme im na to priznali právo) okamžite začali masívny (a teda zrejme dlhodobo pripravovaný) útok na malé Gruzínsko. Rusi tým práve dokazujú, že rozpad ZSSR a slobodný odchod ich bývalých satelitných štátov spod ich nadvlády nestrávili a zamýšľajú aspoň v blízkych oblastiach návrat predchádzajúceho stavu.

Južné Osetsko je krajina, ktorá spolu s Abcházskom tvorí problémové časti Gruzínska. V histórii boli niekoľkokrát pričleňovaní raz k Rusku, inokedy ku Gruzínsku, pritom naposledy ich s Gruzínskom spojil práve Stalinov Sovietsky zväz, ktorý ich chcel „pogruzínštiť“ (Gruzínsko bola Stalinova rodná krajina). Vzniknutá situácia je veľmi dobrým príkladom toho, že Rusko je majstrom vo vytváraní „piatych kolón“ na cudzom území so silným vlastným vplyvom. V roku 1992 Južné Osetsko a Abcházsko vyhlásili samostatnosť, ktorú však svetové krajiny (a ani Rusko) neuznali, ich ozbrojenci (financovaní a vyzbrojovaní Ruskom) dlhodobo vedú s Gruzínskom boje, miestami prerušené mierovou dohodou. Rusi navyše vyslali na tieto územia svoje „mierotvorné“ jednotky. A nakoniec, ako ukážkový príklad postupného faktického pričleňovania si územia, Rusko v posledných rokoch masívne rozdávalo pôvodným obyvateľom ruské pasy (čo dnes vehementne používa ako zámienku na „obranu vlastných občanov“, švédsky premiér Carl Bildt to porovnávajúc so strednou Európou spred roka 1938 nepríjemne, ale vcelku trefne označil ako Hitlerove praktiky).

O osetinských ozbrojencoch, ktorí by teoreticky mali byť hrdými bojovníkmi za nezávislosť od na západ idúceho Gruzínska, si však môžeme myslieť svoje – prichádzajúce správy o rabovaní obchodov a obydlí bežných ľudí, okrádaní zahraničných novinárov ľahko pravdivejšie vykreslia týchto bojovníkov na obyčajných banditov.

Ruské jednotky pri útoku nezostali iba na území Južného Osetska a pohraničných oblastiach, naopak postúpili pomerne hlboko do Gruzínska, obsadili prístav Poti, mesto Gori a boli na ceste na hlavné mesto Tbilisi. Po uzavretí mierovej dohody podpísanej Medvedevom aj Saakašvilim sa majú sťahovať. Dojednaná mierová zmluva a jej kľúčový 6. bod však hovorí o prehodnotení statusu Abcházska a Južného Osetska, teda Západ možno pristúpi na uznanie nezávislosti týchto území. S ohľadom na Rusmi dosadené vedenie pochybného charakteru to bude nezávislosť na „veľmi ruský“ spôsob.

Rusko hodilo Západu vojenskú rukavicu s vedomím, že ju nikto nezdvihne a (správne) nezačne bojovať. Súčasne počíta s tým, že mäkký Západ sa nezmôže ani na tvrdšie diplomatické postihy ako vylúčenie Ruska z medzinárodných štruktúr. Prihliadnuc na to, že všetky hrozby skutočne zostávajú iba proklamáciami, že ruské vojenské jednotky aj týždeň po skončení bojov a obojstrannom podpísaní mieru naďalej slobodne operujú na nezávislom gruzínskom území, čoho dôsledkom je okrem iného šírenie strachu u prozápadných Gruzíncov a nahlodávanie dôvery v Saakašviliho a Západ, tiež berúc na vedomie pravdepodobné svetové uznanie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska, to skutočne vyzerá tak, že víťazom tohto konfliktu sa zatiaľ stávajú Rusi.

Lukáš Obšitník

Inzercia

Odporúčame

Kto sú mesiánski Židia? (VIII. Tradícia)

Kto sú mesiánski Židia? (VIII. Tradícia)

Rešpektujú mesiánski Židia židovskú tradíciu? Dôležité je uspresniť si, čo pod „tradíciou“ budeme rozumieť. Navrhujem, aby sme v tomto rozhovore pod ňou rozumeli rozličné židovské náboženské a kultúrne prvky, ktoré tvoria židovskú identitu. Tí mesiánski Židia, ktorí vedome chcú rozvíjať svoju židovs...

Hrozba delenia anglikánov pretrváva

Hrozba delenia anglikánov pretrváva

Anglikánska cirkev sa dostala do najťažšej situácie od svojho vzniku v 16. storočí. Môže za to svätenie žien a homosexuálov za biskupov. Delenie cirkvi nie je vylúčené. V prvú augustovú nedeľu sa skončilo celosvetové stretnutie anglikánskych biskupov, ktorí sa pokúsili zabrániť ďalšiemu p...