Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Dnes treba vedieť
04. január 2021, 18:40

Otváranie škôl

Žiaci sa do škôl budúci týždeň nevrátia, od 18. januára môže ísť prvý stupeň

Žiaci sa do škôl budúci týždeň nevrátia, od 18. januára môže ísť prvý stupeň

Minister školstva Branislav Gröhling. Foto - TASR/Jakub Kotian

Pre starších žiakov s negatívnym testom sa budú môcť školy otvoriť až od 25. januára. Externá časť maturity aj testovanie piatakov sa ruší. Deviataci budú mať testovanie v júni.

Ministerstvo školstva informovalo, že žiaci sa budúci týždeň do škôl ešte nevrátia. Od 11. januára tak budú pokračovať v dištančnej výučbe.

„Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. Zriaďovateľom odporúčame otvoriť školské kluby detí najmä pre deti zdravotníkov, ako aj pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry či pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu,“ píše ministerstvo školstva.

Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR. 

Od 18. januára budú podľa ministerstva otvorené materské školy, obnoví sa aj vyučovanie na prvom stupni základných škôl a v špeciálnych školách. Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov. Žiaci sa testovať nemusia.

Rodičia naďalej môžu v tomto čase ospravedlniť dieťa na päť vyučovacích dní po sebe. V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu.

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy pokračujú vo vzdelávaní dištančne. Ako informuje ministerstvo, otvoriť sa môžu aj končiace ročníky stredných škôl, a to za podmienky pretestovania žiakov a zamestnancov školy.

Po lockdowne aj návrat starších žiakov

Po ukončení lockdownu od 25. januára sa podľa predbežných plánov budú môcť vrátiť do škôl všetci žiaci a študenti.

Otvoriť by sa mal teda aj druhý stupeň a stredné školy s podmienkou pretestovania žiakov, zamestnancov. Testovanie by sa malo konať cez víkend 22. až 24. januára.

„Zároveň je potrebné zdôrazniť, že tieto podmienky sú predbežné a závisieť budú od vývoja situácie,“ dodáva ministerstvo s tým, že podmienky môžu upravovať regionálne úrady.

Minister školstva Branislav Gröhling v uplynulých dňoch inicioval zasadnutie konzília epidemiológov, hlavného hygienika, ako aj ministra zdravotníctva, aby sa dohodli na spoločnom odporúčaní pre nástup žiakov do škôl.

Inzercia

V diskusiách pokračoval v pondelok aj s primátormi 70 najväčších miest na Slovensku, zástupcami samospráv a zriaďovateľmi, aby zistil pripravenosť samospráv na pretestovanie zamestnancov školských zariadení. 

Externá časť maturity aj testovanie piatakov sa rušia

Externá časť maturitnej skúšky v tomto školskom roku sa ruší, maturanti teda nebudú písať test. Budú však musieť vypracovať sloh, a to v termíne od 12. apríla. Ústne maturity budú v termínoch od 17. mája.

V pondelok večer o tom na sociálnej sieti informoval Branislav Gröhling.

V prípade potreby môže ústna forma internej časti maturity prebiehať dva týždne, uviedol minister školstva. „Touto cestou zároveň aj vyzývam školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase učivo a začlenili ho do maturitnej skúšky v zúženom rozsahu,“ napísal.

Gröhling  takisto informoval, že Testovanie 5 sa ruší. Testovanie deviatakov sa uskutoční v termíne 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.

Termín na vyskúšanie a hodnotenie za prvý polrok sa predlžuje do 31. marca. „Aby sme sa vyhli naháňaniu známok. Ak je to treba, do tohto termínu je možné žiaka hodnotiť, známku zapísať do prvého polroka a uzavrieť konečnú známku,“ poznamenal na sociálnej sieti šéf rezortu školstva.

„Klasické prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája) a v druhom termíne 10. mája (podľa potreby aj 11. mája),“ uviedol minister školstva. Talentové prijímacie skúšky sa budú v prvom termíne konať 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája) a v druhom termíne 12. mája (prípadne aj 13. a 14. mája).

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Matovič vraví, že s vedcami pripravujú desiatky návrhov na zlepšenie epidemickej situácie. Chce ich však najprv predstaviť koaličným partnerom. V diskusiách s odborníkmi chce pokračovať ešte zajtra a predpokladá, že závery z rokovaní predstavia v piatok.

pred 25 minútami

Premiér Igor Matovič považuje návrh Richarda Sulíka, aby sa stal ministrom zdravotníctva za absurdný a drzý. "Ak človek, ktorý spôsobil toto peklo s tisíckami mŕtvych hovorí, že chce byť šéfom zdravotníctva, tak je to mimoriadne zlý vtip." Sulík podľa premiéra nemá morálne právo kritizovať Mareka Krajčího. "Ani najmenej neuvažujem o výmene Mareka Krajčího," dodal Matovič s tým, že aj výzvy na Krajčího odchod od poslancov zo strany Za ľudí sú podľa neho "ľúbivý populizmus".

pred 41 minútami

Poľsko od soboty zavedie povinnú karanténu pre cestujúcich zo Slovenska a Českej republiky, oznámil poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Výnimku budú mať tí, ktorí sa preukážu negatívnym výsledkom testu na nový koronavírus nie starším ako 48 hodín alebo certifikátom o zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. (tasr)

pred hodinou

Strana Za ľudí ponúkla premiérovi Igorovi Matovičovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva už na jeseň, vyhlásila predsedníčka strany Veronika Remišová. "Strana Za ľudí ponúkla premiérovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva nie politickým nominantom, ale odborníkom už na jeseň, keď sa situácia zhoršovala. Náš návrh odmietol," poznamenala Remišová. Diskusia o personálnych zmenách medzi lídrami koalície by sa mala podľa nej konať za zatvorenými dverami a nie cez médiá. (tasr)

pred hodinou

Bratislavský policajný vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci zabitia 34-ročnej Violy Macákovej. "Bližšie informácie, ktoré viedli k zastaveniu trestného stíhania, poskytne Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá si uplatnila právo informovať o prípade," napísala polícia na sociálnej sieti. 

pred hodinou

Vláda upustila od sankcií za neplnenie daňových povinností za 33 miliónov eur, uviedol to na brífingu minister financií Eduard Heger v súvislosti so schváleným nariadením o upustení od vyrubenia úroku z omeškania a uloženia sankcie.

pred 3 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Martin Valjent predĺžil zmluvu so španielskym druholigistom RCD Mallorca. Dvadsaťpäťročný obranca podpísal nový kontrakt s platnosťou do roku 2025. (tasr)

Inzercia

Inzercia