Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
04. január 2021

Kríza pokračuje

Deväťdesiat rokov staré rady pre vládu Igora Matoviča

Čo si do nového roku želať v súvislosti s politikou.

Deväťdesiat rokov staré rady pre vládu Igora Matoviča

Foto: TASR/ Jakub Kotian

Asi všetci sme si želali, aby tento rok bol lepší ako ten predchádzajúci. Zároveň je však väčšine z nás jasné, že minimálne jeho začiatok lepší určite nebude.

Vírus stále vyčíňa, dokonca horšie ako predtým, a svetlo na konci tunela v podobe očkovania dostupného širokej populácii vyzerá ešte ako beh na dlhú trať.

Zároveň do nového roka vstupujeme s otrasenou dôverou k schopnostiam politikov túto krízu zvládnuť, nervóznou a čoraz viac polarizovanou spoločnosťou. To sú aj dôvody, prečo sa čoraz viac ľudí môže utiekať do paralelného vesmíru nedôvery k nikomu a ničomu alebo k hľadaniu východísk v radikalizmoch rôzneho typu.

Ak by sme chceli tým, ktorí riadia túto krajinu formulovať nejaké odporúčania ako zvládnuť krízu, nemusíme pritom vymýšľať nič nové. Dôkazom je aj jedno takéto odporúčanie spred viac ako deväťdesiatich rokov.

V Československu nastupovala vláda agrárnika Jana Malypetra, ktorej hlavnou výzvou bol boj s Veľkou hospodárskou krízou. Jej dôsledky začali, s istým oneskorením, začiatkom 30. rokov minulého storočia tvrdo dopadať aj na územie nášho niekdajšieho štátu.

Československo bolo exportne orientovanou krajinou, ktorú pád priemyselnej produkcie významne postihol, čo sa prejavilo aj prudkým rastom nezamestnanosti. Kým v roku 1923 bolo evidovaných okolo 400-tisíc nezamestnaných, začiatkom roku 1933 to už bol takmer milión. Hladové doliny a vysťahovalectvo za prácou sú veci, ktoré v súvislosti s hospodárskou krízou a Prvou ČSR napadnú asi každého.

Inzercia

Do nového roka vstupujeme s otrasenou dôverou k schopnostiam politikov túto krízu zvládnuť, nervóznou a čoraz viac polarizovanou spoločnosťou. Zdieľať

V čase, keď sa noví ministri ujímali svojich úradov sa na krízu rozhodli reagovať aj takzvaní „Pátečníci“. Išlo o spoločenstvo ľudí okolo spisovateľa Karla Čapka, ktorí sa pravidelne stretávali v piatok a debatovali aj o verejných záležitostiach. Boli medzi nimi spisovatelia, novinári, ale aj národohospodári, univerzitní profesori, umelci či lekári.

Politicky to nebola úplne jednoliata skupina, hoci v nej prevažovali prívrženci Masaryka a Beneša, našli sa v nej aj sympatizanti iných strán. Napríklad ekonóm a sociálny demokrat Josef Macek či spisovateľ Vladislav Vančura, ktorý bol nejaký čas členom komunistickej strany. Členov však spájal rešpekt k autorite prezidenta T. G. Masaryka, ktorý sa na ich stretnutiach niekedy zúčastňoval, aj preferovanie konštruktívneho prístupu k politike.

V roku 1932 spísali „Pátečníci“ dve strany expertných doporučení, ako by politici mali jednať počas krízy a adresovali ich prezidentovi Masarykovi. Viaceré z nich sa týkali ekonomiky, ale bolo medzi nimi aj niekoľko politických bodov.

Okruh okolo Karla Čapka politikom odporúčal nasledovné: väčšiu solidaritu vo vnútri vlády - elimináciu vzájomných sabotáží; tesnejšiu spoluprácu vlády s prezidentom; väčšiu súčinnosť parlamentu s vládou - parlament by mal byť pri riešení krízy iniciatívnejší a konštruktívny; intenzívnejšiu kooperáciu vlády s odborníkmi a lepšiu komunikáciu vlády s verejnosťou.

Tieto rady sa môžu zdať banálne a nudné. Ale ako sme sa presvedčili v predchádzajúcom roku, to, že sa ich politici počas krízy budú pridŕžať, vôbec nie je samozrejmé.

Tak si želajme, aby rok 2021 bol z tohto pohľadu lepší. Pretože to opäť bude ťažký rok.

Odporúčame