Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. január 2021, 17:59

Prípad Lučanského

Ministerstvo spravodlivosti chce ukázať záznamy zo samovraždy exšéfa polície

Ministerstvo spravodlivosti chce ukázať záznamy zo samovraždy exšéfa polície

Bývalý policajný riaditeľ Milan Lučanský. FOTO TASR - Jakub Kotian

Malo by ísť o záznamy z 29. decembra, keď si policajný exprezident siahol na život, ako aj z prvého incidentu, keď si pred týždňami mal v cele zraniť oko. Informuje o tom Televízia Markíza. 

Ministerstvo spravodlivosti má v pláne zverejniť materiály v prípade samovraždy Milana Lučanského. Informuje o tom na svojej webovej stránke Televízii Markíza s odvolaním sa na hovorcu rezortu Peter Bubla.

Ministerstvo chce zverejniť záznamy nielen z udalosti v prešovskej väznici z 29. decembra, keď si policajný exprezident siahol na život, ale aj z prvého incidentu, keď si pred troma týždňami mal v cele zraniť oko. 

Rezort chce materiály zverejniť v najbližších dňoch. Zatiaľ nie je jasné, v akom rozsahu ich zverejní vzhľadom na ochranu osobných údajov.

Bývalý policajný šéf Milan Lučanský zomrel v stredu po tom, čo sa vo väzbe v utorok pokúsil o samovraždu. Stav Lučanského bol po pokuse o samovraždu kritický a ležal v kóme na intenzívnom oddelení v nemocnici v Prešove.

V súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského odstúpil zo svojej funkcie generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan. Norbert Kundrák, riaditeľ väznice v Prešove, kde bol Lučanský umiestnený, zatiaľ ostáva vo funkcii. 

Kamerové záznamy podľa Ivana vylučujú cudzie zavinenie

Predbežné závery aj kamerové záznamy podľa Ivana potvrdzujú tvrdenia, že v prípade samovraždy Lučanského nebolo prítomné cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali ani nezanedbali žiadnu povinnosť.

Cudzie zavinenie vylúčila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, keďže kamerové záznamy podľa jej slov dokazujú, že Lučanský bol v cele sám.

Príslušníci ZVJS našli Lučanského počas kontroly výdaja stravy – večere. Bývalý policajný prezident bol vo väzbe kontrolovaný podľa predbežného dohľadu každú pol hodinu. Naposledy ho skontrolovali v utorok o 16:30. Na pokus o samovraždu mu stačilo len deväť minút, našli ho v čase 16:39. Pracovníci väznice ho po nájdení hneď začali oživovať a použili aj defibrilátor. Záchranári prišli do väznice po 20 minútach od incidentu.

Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Psychologické ani psychiatrické vyšetrenia podľa Milana Ivana predtým nepotvrdili u Lučanského samovražedné sklony. Sedenie so psychológom, ktorý má 24-ročnú prax, mal mať aj v daný deň. Rovnako bol aj na kontrole u všeobecnej lekárky. 

Sedenia so psychológom mali byť súčasťou prevencie po pochybnostiach o prvom incidente.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po Lučanského samovražde ohlásila aj zriadenie širokej komisiu na prešetrenie prípadu Milana Lučanského. Súčasťou komisie by mali byť predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Kolíková tiež potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti, o čo ju žiada i opozícia, no koalícia jej vyjadrila dôveru. Celá udalosť ju mrzí a priznala, že ide o politickú kauzu. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa v prípade začalo trestné stíhanie.

O Lučanského samovražde sa špekulovalo aj pred týždňami

Milan Lučanský bol vo väzbe od 6. decembra. Už krátko po tom sa objavili v médiách správy, že sa pokúsil o samovraždu. Táto správa sa podľa výsledkov prvého vyšetrovania nepotvrdila, čo zhodou okolností pár hodín pred už vykonanou samovraždou Lučanského potvrdil aj generálny prokurátor Žilinka. V danom čase to odmietol aj obhajca Lučanského.

„Vzhľadom na mediálne dezinformácie o zdravotnom stave môjho klienta s jeho písomným súhlasom podmieneným súhlasom rodiny, ktorý som dostal dnes, uvádzam, že k zraneniu nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Môj klient podstúpil operačný zákrok vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Jeho zdravotný stav je uspokojivý bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. Milan Lučanský chce poďakovať všetkým zainteresovaným zdravotníkom, ako aj pracovníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, za korektný prístup,“ uviedol pred dvomi týždňami jeho obhajca.

Inzercia

Jeho zranenie v danom čase malo súvisieť s nešikovným pádom, kedy mal zakopnúť o papuču. Po páde mal následne Lučanský aj cvičiť. Neskôr sa mu stav zhoršil a bola potrebná operácia oka. Ministerka spravodlivosti Kolíková však po Lučanského samovražde tiež povedala, že už po prvom incidente bol aj na psychiatrickom oddelení a hovoril tiež so psychológom.

Milan Lučanský bol zadržaný v rámci policajnej akcie Judáš, v rámci ktorej v putách skončilo viacero bývalých vysokých funkcionárov polície a SIS. V čase akcie sa nachádzal práve v Chorvátsku. Na výsluch prišiel na druhý deň sám, po ktorom ho zadržali a stíhali väzobne. Bývalý šéf polície bol obvinený z prijímania úplatku, podľa Denníka N malo ísť o sumu vyše 500-tisíc eur.

Spor o vyvesenie čiernej vlajky

Lučanského manželka Martina i strana Smer v sobotu vyzvali na vyvesenie čiernej vlajky na ministerstve vnútra aj budove Policajného zboru.

Minister vnútra Roman Mikulec na sociálnej sieti vysvetlil, že ministerstvo nepristúpilo k vyveseniu čiernych zástav na štátnych budovách vzhľadom na okolnosti prípadu. Rovnako nie sú podľa neho naplnené podmienky vyhlásenia štátneho smútku.

Zdroj: FB

„Príslušníci Policajného zboru si, samozrejme, môžu uctiť pamiatku generála Lučanského na Prezídiu Policajného zboru, kde je umiestnená kondolenčná kniha, rovnako ako zapálením sviečky na všetkých pracoviskách Policajného zboru,“ dodal Mikulec.

Vdova po Lučanskom kritizovala tiež prítomnosť „Mikulcovho komanda“ počas jej posledného stretnutia s manželom. „Je štandardným postupom, keď v nemocnici dohliadajú na hospitalizovaného väzobne stíhaného príslušníci Policajného zboru,“ odpovedal na výčitku minister vnútra v ďalšom statuse na sociálnej sieti.

V ňom vyjadril ľútosť Lučanskej zo straty jej manžela, tiež sa však vyjadril, že podľa neho prešla do "zbytočného útoku a vynechala fakty, ktoré stáli úplne na začiatku celého príbehu." Konštatoval ako "smutné, keď z riadkov, venovaných najbližším, cítiť politické motívy a pozadie."

Ľudia zapaľujú sviečky pred Prezídiom Policajného zboru na Račianskej ulici v Bratislave na počesť zosnulého bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Foto - TASR/Jaroslav Novák

V súvislosti s prípadom zosnulého bývalého policajného prezidenta unikli tiež fotografie z jeho zdravotného záznamu po operácii zraneného oka. Minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti informoval, že ich chce prešetriť, kedže Lučanského oko operovali v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku, ktorá patrí pod rezort obrany. Hovorí, že ide pravdepodobne o porušenie zákona. 

"Urobíme všetko preto, aby sme identifikovali človeka alebo ľudí, ktorí takýto únik zdravotných informácií umožnili a aby tento človek alebo ľudia boli za takúto činnosť aj adekvátne potrestaní, vrátane trestnoprávnych následkov," vyhlásil.

Osobe, ktorá poskytne informáciu o tom, ako sa zdravotný záznam dostal na verejnosť, garantuje anonymitu, odmenu a beztrestnosť.

Dnes treba vedieť

pred hodinou